
Nostalgien i fokus: Danskernes appetit på naturkøkkener stiger

Et varmt og enkelt skandinaviskinspireret trækøkken rykker i mange købere netop nu. Med andre ord er danskernes appetit på trækøkkener fortsat stigende, selvom det hvide minimalistiske køkken stadig er det foretrukne. Træsorternes fremmarch har været tydelig de seneste år og er med til at skabe nye rammer for familiens vigtigste opholdsrum.
– I dag ser vi, at flere kunder efterspørger naturmaterialer, når de vælger køkken. Vi har de senere år lanceret flere køkkener i træ, og nu følger vi op med en ny lancering ved navn Square, hvor de særlige fyldninger giver køkkenet kant. Nostalgien er begyndt at fylde mere for kunderne, der typisk er det købestærke publikum fra 60’erne og 70’erne, fortæller Lars Vesbo Christiansen, der er brand manager hos Invita.
Moderne møder klassisk
I dag skal køkkenet ifølge køkkenmanden overraske og gerne være mere unikt. Der er mange forskellige kombinationsmuligheder, eksempelvis hvor bordpladen er i sten og kombineret med børstet krom, der skaber et klassisk køkken med et moderne look, som passer til den skandinaviske stil.
Ingen familie er ens, og derfor kan alle køkkener specialdesignes individuelt til den enkelte husstands behov. Mulighederne er mange, hvad enten man vil have en hyggelounge eller en bardisk. Det handler om at udfordre det klassiske og integrere de nye, smarte løsninger.
– Den nye køkkenserie kan fås i sort eg, natureg og lys eg alt afhængig af, hvilken stil man ønsker sig. Man kan kombinere med de materialer, man synes passer ind, og kun fantasien sætter grænser for drømmekøkkenet, fortæller Lars Vesbo Christiansen.
Invita har 40 års erfaring i, hvad der virker bedst hos den almindelige familie. Det er blandt andet de erfaringer, som køkkenproducenten har trukket på ved udviklingen af Square, som både vægter udtryk og funktionelle detaljer, dér hvor familien mødes og samles om maden.
Kontakter
Dennis ChristensenPressekontakt
Tlf:6167 7464Dch@epicent.dkBilleder



Links
Information om Invita Køkkener A/S
Invita Køkkener består af 21 butikker i Danmark, der sælger køkkener med designhåndværk og personlig rådgivning som de vigtigste nøgleord. Alle køkkener bliver produceret efter ordre på egen fabrik i Ølgod. Invita er en del af Europas største køkkenproducent, Nobia AB, der står bag i alt 20 europæiske køkkenmærker. www.invita.dk
Følg pressemeddelelser fra Invita Køkkener A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Invita Køkkener A/S
Køkkendirektør i Esbjerg og Vejle takker af12.7.2018 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Invita i Esbjerg og Vejle har netop fået nye ejere, da ejerleder Per Villumsen har overdraget køkkenbutikkerne til tre medarbejdere og en økonomiansvarlig udefra. Butikkerne er i topform med tredobling af omsætningen på fem år.
Ejendomsmægler: Nyt køkken er mest salgsfremmende14.6.2018 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt, indbydende køkken kan være afgørende, hvis du skal sælge din bolig. Køberne vælger ifølge Nybolig oftere huse med gamle køkkener fra, mens de er villige til at betale væsentlig mere for boliger med nyere køkkener.
Tidsånden ændrer sig: Nye køkkener med digital detox18.4.2018 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I lang tid har det minimalistiske nordiske køkken været populært. Men nu inddrages retrotendenser i det moderne, for eksempel i Invitas nye serie Fusion. Det passer ifølge ekspert godt ind i samfundstendenserne.
Ny køkkentendens: Danskerne vilde med trækøkkener13.12.2017 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Køkkenbutikkerne landet over har travlt. Hidtil har hvide køkkener været populære, men nu vinder forskellige træsorter for alvor frem. Køkkenkæden Invita lancerer derfor grebsfrie låger i tre nye træsorter.
Virtual reality indtager detailbranchen: Oplev dit nye køkken før køb9.5.2017 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Detailbranchen kommer ifølge ekspert for alvor til at tage virtual reality til sig som et element i købsoplevelsen og beslutningsprocessen de kommende år. Køkkenbutikker bliver pionerer i Danmark.