Ulykker på vejene: Nyt studie kortlægger risici for chauffører

Udmattelse, lange distancer, glat føre, forstyrrende sms’er. Listen er lang.
Nyt studie fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) peger på i alt 27 markante risikofaktorer, der kan forbindes til trafikulykker blandt lastbil-, taxa- og buschauffører m.fl.
- Det er vigtig viden, fordi det giver både chaufførerne og deres arbejdsgivere mulighed for at iværksætte indsatser, der kan nedbringe antallet af ulykker, siger Markus Due Jakobsen, seniorforsker på NFA og projektleder på undersøgelsen.
Forebyggende indsatser
Undersøgelsen ser også nærmere på mulighederne for at forebygge ulykker på vejene. Her viser forskning bl.a., at chaufførernes arbejdsplads kan gøre en forskel i forhold til at mindske antallet af ulykker.
Især peger undersøgelsen på fordelene ved at lægge vagtplaner med flere indlagte pauser under lange og sene kørsler. En god planlægning af ruten kan også sætte en dæmper for brugen af telefon og GPS’er. Endelig viser undersøgelsen, at risikoen for ulykker muligvis kan nedbringes bl.a. gennem overordnet opbakning til medarbejderne fra ledelsen, jobsikkerhed, ordentlige lønforhold og mulighed for fortroligt at kunne melde helbredsproblemer til arbejdspladsen.
Også chaufførerne selv kan mindske træthed under kørsel ved fx at prioritere tilstrækkelig søvn om natten, tage pauser, drikke kaffeog spise sundt i løbet af arbejdsdagen.
Søvnige chauffører og lang tid på vejene
I undersøgelsen har forskerholdet fundet frem til de 27 risikofaktorer ved at gennemgå i alt 67 internationale forskningsundersøgelser.
Herefter har forskerne inddelt risikofaktorerne i seks grupper: organisatoriske, egenskaber hos den enkelte chauffør, kvalifikationer, chaufførens tilstand, køreadfærd og ydre omstændigheder.
Og gennemgangen af mere end 30 års forskning viser, at bl.a. søvnige chauffører og lang køretidudgør veldokumenterede risici for ulykker på vejene.
Også alder spiller en rolle. Her er det særligt de helt unge og de ældre chauffører, der er i særlig risiko for at blive involveret i trafikuheld.
Samtidig er nyere studier også begyndt at pege på chaufførens helbred og distraktioner fra fx mobiltelefoner og GPS’er som relevante risici.
Nøgleord
Kontakter
Maja Kirstine Frovin AndersenKommunikations- og pressemedarbejder
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Markus Due JakobsenSeniorforskerDet Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Tlf:39165328mdj@nfa.dkBilleder
Links
Information om Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Det Nationale Forskningscenter for ArbejdsmiljøLersø Parkallé 105
2100 København Ø
39 16 52 00http://www.nfa.dk
Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) forsker, formidler og uddanner og bidrager dermed til at udvikle et sundt og sikkert arbejdsmiljø i Danmark
Følg pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø
Data fra en million gravide: Det psykiske arbejdsmiljø kan være forbundet med risiko for spontan abort6.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nyt studie viser øget risiko for abort blandt gravide kvinder i jobs med høje følelsesmæssige krav eller risiko for fysisk vold på arbejdspladsen.
Sikker start for lærlinge: Landmænd og erhvervsskoler får næsten 100 gode råd og redskaber31.10.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Som led i et nyt forskningsprojekt fra NFA er der udviklet en pjece og webside med næsten 100 gode råd, redskaber og tjeklister, som landbrug og erhvervsskoler kan bruge til at skabe de bedst mulige rammer for lærlinges trivsel, sikkerhed og faglige udvikling. Projektet skal senere udvides til uddannelser inden for industri samt bygge- og anlæg.
Høje krav til jobbet tynger lederes egen trivsel30.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mellemledere på offentlige arbejdspladser oplever tunge arbejdsbyrder og store krav til at håndtere stigende sygefravær blandt medarbejderne. Når det gælder deres egen trivsel, føler de sig overset. Det viser forskning fra NFA.
NFA lancerer Danmarks første AI-podcast om arbejdsmiljø21.10.2025 09:15:33 CEST | Pressemeddelelse
”Forskning på farten – 4 minutter fra NFA” skal give fagfolk mulighed for hurtigt at blive opdateret på ny viden og gode råd fra NFA om et sundt og sikkert arbejdsmiljø. Den nye podcastserie er skabt ved hjælp af kunstig intelligens, men lever stadig op til høje krav om troværdighed og kvalitet.
Seksuel chikane på arbejdspladsen forbindes med højere risiko for hjerteproblemer og diabetes3.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny forskning fra NFA viser, at der er øget risiko for hjertekarsygdom eller diabetes blandt medarbejdere, der har været udsat for seksuel chikane på arbejdspladsen. Man kan dog ikke med sikkerhed konkludere, at chikanen er den direkte årsag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
