
Første spadestik på almene boliger i Gentofte

Det 110 år gamle almene boligselskab AKB, København er bygherre og føjer de 101 nye boliger til de mere end 9.000 lejeboliger, som selskabet i forvejen råder over i København og omegn. Projektleder hos KAB Jesper Lindeberg bød forsamlingen velkommen i det opvarmede telt, hvor deltagerne søgte ly for regnen. Han gav først ordet til boligselskabets formand, Bjørn Petersen:
”Det er en stor fornøjelse for mig, at vi nu begynder på byggeriet af de nye almene boliger her i Gentofte,” sagde Bjørn Petersen og takkede både kommunen og rådgiverne for medvirken til at udforme et godt projekt:
”De nye boliger får med sine fire længer en godt beskyttet gård med plads til tryghed og fællesskab, som er noget, vi lægger stor vægt på i AKB. Jeg er sikker på, at Ørnegården bliver et godt sted – og jeg ønsker Dansk Boligbyg tillykke med projektet.”
Flere ungdomsboliger i Gentofte
Efterfølgende fik borgmester Michael Fenger ordet og glædede sig over, at Gentofte med Ørnegården blandt andet får 60 nye ungdomsboliger ud af de i alt 175 nye ungdomsboliger, som bliver opført i kommunen frem mod 2025:
”Vi er jo ellers en fuldt udbygget kommune, og når der er ledige arealer, så værner vi normalt om dem til rekreative formål. Men Ørnegården udgør en god løsning med sin beliggenhed, og de kommende beboere kommer til at bo tæt på både motorvejsnettet, offentlig transport og på vores idrætsanlæg,” sagde han blandt andet.
Flere mindre lejeboliger i Gentofte
Ørnegården kommer til at indeholde 50 ungdomsboliger på 42-45 kvadratmeter, 26 små og billige lejligheder på 42-43 kvadratmeter og 25 familieboliger på 75-83 kvadratmeter.
De 101 boliger etableres i en firlænget bebyggelse på samlet 5.277 kvadratmeter. De fire længer danner en lukket karré med et fælles gårdareal i midten med plads til grønne arealer og sikre legepladser for børnene. Alle boliger får altan ud til gårdrummet.
KAB er forretningsfører for byggeriet på vegne af AKB, og KAB’s administrerende direktør Jens Elmelund ønskede Gentofte tillykke med de nye almene boliger:
”Det er dejligt for Gentoftes borgere, at der nu føjes flere mindre lejeboliger til udbuddet her. Og det er vigtigt, at vi har stærke kræfter ombord – både til at realisere byggeriet og efterfølgende til at sikre, at det bliver et godt og trygt kvarter, der skabes i Ørnegården,” sagde han og tilføjede:
”Jeg er sikker på, at vi har begge dele med Dansk Boligbyg som en erfaren totalentreprenør og AKB som et boligselskab med en lang og stolt historie, der startede for mange år siden i Københavns Sydhavn.”
Vi ses igen til rejsegildet
”Tak til AKB for tildelingen af entreprisen. 4.168,6 kvadratmeter sandwichfacade, 3.416,8 kvadratmeter huldæk, 824,8 løbende svalegangselementer, 174 L-søjler, 101 badekabiner, 84 altaner, fire teknikhuse, tre skure, to trappeopgange og en elevator,” sagde projektleder Lasse Kromann Gjersøe fra Dansk Boligbyg blandt andet i sin tale.
Han ser frem til et godt samarbejde med bygherrer, rådgivere og underentreprenører – og der frem til, at forsamlingen kan mødes igen til rejsegilde senere i 2023.
Det tredobbelte spadestik
Borgmester Michael Fenger stod for spadestik i forening med Bjørn Petersen, som er formand for Boligselskabet AKB, København, og Jens Elmelund, som er direktør for KAB. Ivrige fotografer og tilhørere trodsede regn og rusk for at overvære dette. Efterfølgende kunne deltagerne lune sig med lidt at spise og drikke i det varme telt.
Projekt Ørnegården
Byggeriet starter i januar 2023 og afsluttes medio 2024
Bygherre: Boligselskabet AKB, København
Forretningsfører: KAB
Bygherrerådgiver: Kuben Management
Arkitekter: H+TNT A/S
Totalentreprenør: Dansk Boligbyg A/S
Ingeniør: OJ Rådgivende Ingeniører
Øvrige rådgivere: AI Arkitekter & Ingeniører samt Munksgaard plus Andersen A/S
Nøgleord
Kontakter
Flere informationer hos:
Executive Assistant Lilli-Anne Mastellone, Dansk Boligbyg, på 3060 3492 eller lam@dbb.as
Kommunikationsrådgiver Susanne Lindø, Grønbech PR og kommunikation, på 4033 0555 eller sl@groenbech.com
Billeder





Information om Dansk Boligbyg
DANSK BOLIGBYG
Dansk Boligbyg a/s er blandt de 10 største hoved- og totalentreprenører i Danmark.
Virksomheden, der har speciale i bolig- og institutionsbyggerier, har som styrings-entreprenør godt 50 bygge- og renoveringsprojekter i gang over hele landet.
Virksomheden beskæftiger over 100 medarbejdere og har en årsomsætning på ca. 2 mia. kr.
Virksomheden blev etableret i 1998 af Ole Rasmussen og Kristen Laursen og er i dag landsdækkende med syv afdelinger fordelt på kontorerne i Horsens, Aalborg, Odense og Roskilde.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Boligbyg
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Boligbyg
Andreas Billesbølle Volkdal er ny projektleder i Roskilde16.3.2023 11:59:30 CET | Pressemeddelelse
Andreas Billesbølle Volkdal er ansat som projektleder i Dansk Boligbygs Roskildeafdeling den 1. marts. Han er 34 år og kommer fra et lignende job hos Iver Entreprise og Service A/S. Andreas Billesbølle Volkdal er uddannet bygningskonstruktør og har desuden en baggrund som tømrer.
Vellykket renovering kræver erfaring og en særlig indstilling27.2.2023 15:33:57 CET | Pressemeddelelse
Snart begynder B&B Hotels at indrette sig i den totalrenoverede ejendom i Vejle, som Dansk Boligbyg netop har afleveret til bygherre og udlejer, Danica Ejendomme. Projektet er atypisk, for gennem tiden har Dansk Boligbyg primært renoveret, moderniseret, klimasikret og miljøsaneret for almene boligforeninger. Ombygningen i Vejle er ifølge bygherren meget vellykket. Og en vellykket renovering kræver både erfarne byggeledere, daglig tilstedeværelse på pladsen og en særlig indstilling, fortæller Per Andersen, som er vicedirektør og afdelingsleder i Dansk Boligbyg.
Nicolai Thisted er ny projektleder i Roskilde23.2.2023 14:11:13 CET | Pressemeddelelse
Nicolai Thisted er ansat som projektleder i Dansk Boligbygs Roskilde-afdelingen 1. februar. Han er 29 år og kommer fra et lignende job hos HP Byg. Nicolai Thisted er uddannet bygningskonstruktør og har desuden en baggrund som tømrer.
Nye boliger i Tørring falder på et tørt sted22.2.2023 16:12:46 CET | Pressemeddelelse
”Vi har lige nu 300 på venteliste til en lejebolig i Tørring,” sagde Pernille Esmark Prahm, som er projektchef og DGNB-konsulent hos Domea.dk. Tirsdag den 21. februar bød hun velkommen til det første spadestik til 38 nye almene boliger, som Dansk Boligbyg opfører et stenkast fra Gudenåen i den midtjyske by.
Digitalisering styrkes med ny projektleder17.2.2023 13:45:50 CET | Pressemeddelelse
Med ansættelsen af Liv Amalie Nybo Rohlfing som intern projektleder i Digitalisering styrker Dansk Boligbyg indsatsen inden for interne og eksterne digitaliseringsprocesser. Desuden kommer den nye projektleder til at arbejde med bæredygtighed.