Covid-19 øger behovet for bæredygtig udvikling i Afrika
1.9.2020 06:42:00 CEST | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse
Frem mod 2050 vil befolkningen i Afrika stige med en milliard mennesker. Det betyder, at flere munde skal mættes og jobs skabes. Flere lande kæmper aktuelt med Covid-19 pandemien, som udfordrer sundhed, vækst og økonomi.
Det er derfor vigtigere end nogensinde, at forbindelsen mellem de afrikanske lande og lande som Danmark styrkes. Det sker når repræsentanter fra en række afrikanske lande, fødevareklyngens virksomheder og Udenrigsministeriet mødes til Africa Business Forum på Axelborg i København d. 1. september.
I år deltager udviklingsminister Rasmus Prehn med en tale og deltager desuden i paneldebat.
”Vi er nødt til at skabe jobs og sikre fødevarer på det afrikanske kontinent, ikke mindst i lyset af COVID-19. Danmark har meget at tilbyde og vi kan yde et væsentligt bidrag til den bæredygtige udvikling ved at bruge vores egne erfaringer ude i verden. Jeg er derfor stolt af at kunne lancere et nyt myndighedssamarbejde mellem Fødevarestyrelsen og nigerianske myndigheder om fødevaresikkerhed og faglærte, hvor både offentlig og privat ekspertise og know-how drages i spil,” siger udviklingsminister Rasmus Prehn.
Nyt strategisk samarbejde med Nigeria
Som noget nyt oprettes et myndighedssamarbejde mellem Danmark og Nigeria på landbrugs- og fødevareområdet. Det skal hjælpe danske virksomheder med at finde frem til de løsninger og behov, som både Nigeria og Danmark kan drage nytte af. Målet med samarbejdet er at skabe bæredygtig vækst i Nigeria og styrke relationerne mellem Danmark og det folkerigeste land på kontinentet. Danmark har et lignende samarbejde inden for landbrugs- og fødevareområdet i Afrika med Kenya.
Målet med et øget samarbejde er at skabe jobs og udvikling i de enkelte lande og skabe et bedre grundlag for danske virksomheders samarbejde om projekter i landene. Særligt landbrugs- og fødevareklyngen spiller en afgørende rolle, når det kommer til udvikling i flere afrikanske lande.
”Når den afrikanske landbrugs- og fødevareklynge skal udvikle sig, er det afgørende, at det sker på et bæredygtigt fundament. Flere lande ønsker med udgangspunkt i FN’s verdensmål at bekæmpe sult og fremme bæredygtig produktion. Her kan danske virksomheder bidrage med viden, erfaring og de produkter, som kan sikre forsyningssikkerhed og ernæring”, siger Flemming Nør-Pedersen, direktør i Landbrug & Fødevarer.
Det er fjerde gang, at afrikanske diplomater, repræsentanter fra Danmark og den danske fødevareklynge mødes til Africa Business Forum, som arrangeres af Landbrug & Fødevarer.
Landbrug & Fødevarer har inden for de seneste par år arrangeret erhvervsdelegationer til Egypten, Etiopien, Algeriet, Uganda, Nigeria, Kenya, Ghana og Sydafrika og oplever en fortsat øget interesse for samarbejdsprojekter i Afrika.
Information om Landbrug & Fødevarer
For mere inforamtion kontakt:
Udenrigsminsiteriets pressevagt 6117 9247
Landbrug & Fødevarer pressetelefon 3339 4520
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Søstrene Grenes kantine i Taghaven løber med sejren ved Kantineprisens cook off 202622.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster.
L&F: EU’s gødningsplan skal styrke fødevareproduktionen i Europa20.5.2026 06:53:00 CEST | Pressemeddelelse
EU Kommissionens nye gødningsplan peger i den rigtige retning. Nu skal den omsættes til løsninger, der sikrer adgang til gødning, bedre udnyttelse af husdyrgødning og recirkulerede næringsstoffer samt fair konkurrencevilkår for europæiske landmænd.
Lad os tale om grisevelfærd uden at grave grøfter12.5.2026 07:18:23 CEST | Pressemeddelelse
Dyrevelfærd står højt på dagsordenen i Landbrug & Fødevarer. En ny dokumentar skubber dog blot til en polariseret debat, der i månedsvis har fyldt i Danmark. Tiden er i stedet inde til at finde løsninger, der sikrer dyrevelfærden og udvikler sektoren, mener Landbrug & Fødevarer sektor for gris.
Her er de nominerede til Mejeriprisen 202612.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mejeriprisen 2026 hylder de butikskæder, der formår at løfte mejeriafdelingen fra basisindkøb til inspirerende kundeoplevelser. Prisen sætter fokus på kæder, der skaber salg og mersalg gennem kreativ vareeksponering, gennemtænkt sortiment og inspirerende måltidsløsninger.
De nominerede til Slagter- og Delikatesseprisen 2026 er fundet!12.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Årets Slagter- og Delikatessepris uddeles i to kategorier: Super- og hypermarked samt Privatslagter. De dygtige nominerede er nu fundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
