Kom til middag hos borgmesteren i middelalderbyen
Når man normalt bevæger sig i Roskilde bymidte er de historiske bygninger og ikke mindst domkirken en kulisse for det moderne liv, der leves i byen. Nu har du mulighed for at komme tættere på byens liv for 700 år siden, når Roskilde Middelalderdage inviterer til middag i den gamle byrådssal den 3. august.

For 700 år siden var Roskilde en købstad i rivende udvikling fyldt med købmandsgårde, håndværkere, klostre, torvedage og markedsdage og en travl havn, hvor skibene kom med alskens eksotiske varer fra det store udland.
Hvad kendetegner middelalderens samfund og middelalderens madkultur, spiste alle brød og øl og intet andet? Når Roskilde Middelalderdage løber af stablen til august, tilbydes publikum en oplevelse ud over det sædvanlige, når ROMU i samarbejde med Historiske Middage inviterer til banket i den gamle byrådssal.
Brød og banket
”Middelalderens festmenu var fyldt med spændende smage og krydderier, som vi normalt ikke forbinder med den såkaldt mørke middelalder,” fortæller kok Sara Broberg.
På menuen står blandt andet kødtærter med tørret frugt og krydderier, en kombination som man i dag forbinder med det mellemøstlige køkken, men som i middelalderens samfund var højt værdsat, også i Norden.
Til tærterne vil der blive serveret brød og en grøn urtesovs af friske krydderurter, og desserten vil være en lækker sødmælksdessert også med de skattede krydderier. Middagen er kreeret efter historiske opskrifter af kok Sara Broberg, der i samarbejde med kulturhistoriker Ditte Kröner skaber oplevelser med gode fortællinger om maden og historien, der har formet os som samfund.
Den mørke eller lyse middelalder
Middelalderen har som så mange andre historiske perioder et mytisk skær over sig, især prædikatet om den mørke middelalder:
”Middelalderen er både kendt for riddere, kongedrab og den sorte død, men der er bare så mange andre historier, som man kan dykke ned i. Også om de mennesker, der sjældent får en plads i historiebøgerne,” forklarer Ditte Kröner.
Mange tror, at fortiden kun var hårdt arbejde, slid og slæb og ingen fornøjelse, men når man ser på kalkmalerier fra middelalderen, kan man se, at det langt fra var sådan - musik, skuespil og en mængde fester hen over året var også en del af middelalderens hverdag.
Aftenen byder på musik ved middelalderensemblet Almune, og hvis man har behov for at strække benene, spiller de gerne op til en kædedans, som man ser dem på kalkmalerierne.
Mød din fortid
Inden middagen kan du gå på opdagelse på Stændertorvet, hvor Roskilde Middelalderdage har sin base. Her kan du se på lækre, håndlavede genstande, prøve alskens sjove aktiviteter og tale med de frivillige aktører og bodholdere.
”Vi er enormt begejstrede for at kunne tilbyde denne unikke sanselige oplevelse i en af Roskildes mest historiske bygninger, som en del af Roskilde Middelalderdage,” siger ROMUs Mathias Kølbæk Christensen, historiker og arrangør af årets middelalderfestival.
Der er lagt op til spændende smagsoplevelser og til refleksioner over, hvordan vores hverdag ligner og adskiller sig fra borgernes for over 700 år siden.
Roskilde Middelalderdage og Historiske Middage glæder sig til en festlig aften!
Fakta
Roskilde Middelalderdage er et historisk formidlingsarrangement under ROMU, som i samarbejde med det kommunale tiltag “Sommerliv på Stændertorvet” vil skabe mere opmærksomhed omkring Roskildes fantastiske middelalderlige kulturarv, gennem formidling, underholdning og aktiviteter for både børn og voksne.
Tid, sted og pris:
Søndag den 3. august 2025 kl. 17.30-20.30, dørene åbner kl 17.00
Roskilde Middelalderdage, Stændertorvet, 4000 Roskilde.
Tilmelding senest d. 25. juli via billetto:
Eventuelle spørgsmål stilles via mail på historiskemiddage@gmail.com
Samlet pris for middag og foredrag: 645 kr. (+ billetgebyr)
Kontakter
Mathias Kølbæk ChristensenProjektleder, Roskilde Middelalderdage
Tlf:27 15 71 57mathiaskc@romu.dkStine BlegvadRedaktørROMU
Kommunikation, presse, sociale medier
Billeder


Links
Om ROMU
ROMU har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Roskilde, Frederikssund, Lejre og Egedal kommuner. ROMU har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. ROMU udspringer af Roskilde Museum, der blev etableret i 1929. I dag driver museumsorganisationen 10 museer og besøgssteder.
ROMU har ansvaret for daglig ledelse og drift af Fondsorganisationen bag kulturarven ved Roskilde Domkirke og står overordnet for realiseringen af Verdensarvscentret.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Sophia Kalkau udstiller stort billedværk i Roskilde Domkirke2.9.2025 09:26:15 CEST | Pressemeddelelse
Billedkunstneren Sophia Kalkau udstiller fra 24. oktober værket ’24 flag fra æsken med forvandlinger’ i Roskilde Domkirke. Kirken har gennem århundreder været skueplads for skiftende perioders bedste kunst, der med tiden har givet kirken sit helt unikke udseende. Udstillingen tager tråden op og kobler kirken med samtidskunsten, og den er en del af et nyt initiativ, Forvandling & Verdensarv.
En hovedrengøring i museets wunderkammer28.8.2025 08:58:46 CEST | Pressemeddelelse
Hver dag kæmpes en skjult kamp på landets museer, hvor kulturarven trues af støv, skimmelsvamp og skægkræ. Gennem fire uger i august har ROMU intensiveret krigen mod utøj, og bevæbnet med pensel, klud og specialstøvsuger går et håndplukket team hver enkelt genstand nænsomt igennem. Propre magasiner er nemlig essentielt for at bevare vores værdifulde kulturarv.
Kom om bag kulissen hos de største musik-ikoner22.8.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Til efteråret bliver du ledt tættere på både 80-års fødselarerne Dolly Parton og Neil Young, firserhitmagerne i Tøsedrengene samt på to toneangivende udgivelser fra Fleetwood Mac og Skousen & Ingemann i foredragsrækken ‘Rockgiganter & Mikrobryg’ på Danmarks Rockmuseum i Roskilde.
Stor donation sikrer banebrydende forskning i Danmarks tidlige historie20.8.2025 08:25:18 CEST | Pressemeddelelse
KrogagerFonden har givet 2 millioner kroner til ROMU, som skal i gang med at kortlægge Lejres undergrund. Med moderne jordscanninger omkring det gamle kongesæde håber arkæologerne at kunne kvalificere områdets forskningsmæssige potentiale. Projektet har store perspektiver for at løfte Lejres sublime forhistorie frem i lyset.
Flotte bidrag baner vej for nyt tag til Tadre Mølle14.8.2025 09:36:12 CEST | Pressemeddelelse
Sensommeren og efteråret byder på en tiltrængt renovering af taget på Tadre Mølle ved Hvalsø. Stedet er fortsat åbent for besøgende, men selve vandmøllen er midlertidigt taget ud af drift, mens møllehuset får skiftet stråtaget og delvist ny tagkonstruktion.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum