Rekord få unge ender som dårlige betalere
Efter flere år, hvor højere priser og renter har lagt et pres på de unges økonomi, går vi nu mod lysere tider med et rekordlavt antal unge, der ender i RKI som dårlige betalere. Det kommer efter tre år, hvor andelen af unge i RKI har ligget stille. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark.
De seneste års stigende priser og renter har presset de unges økonomi, men 2024 markerer et vendepunkt. Mens andelen af unge i RKI har ligget fladt fra 2021 til 2023, er andelen nu faldet betydeligt. Det betyder, at antallet af unge i RKI nu er nede på et rekordlavt niveau. Ved udgangen af 2024 var knap 34.700 unge mellem 18 og 30 år registreret i RKI. Samme tal året før lød på 37.000 unge. Samtidig er den samlede RKI-gæld blandt de unge, som er endt i RKI, faldet forholdsvis meget i perioden. Samlet peger det på en væsentlig forbedring i de unges betalingsvaner.
Årsagen til denne positive udvikling kan i høj grad tilskrives en stigende indkomst blandt unge. I 2024 steg især de unges lønninger betydeligt mere end inflationen, hvilket har været med til at genoprette de unges såkaldte realindkomst. Stigningerne i SU har været mere beskedne, og genopretningen i de studerendes realindkomst har derfor haltet lidt efter. SU-satserne og markedsforventningerne til inflationen i 2025 indikerer dog, at der også venter en betydelig fremgang for de studerende.
”De seneste år har været udfordrende for mange unge, da stigende priser og renter rammer særligt hårdt for unge, som har et mindre råderum i budgettet og en lavere opsparing end ældre danskere. Heldigvis ser vi nu en forbedring i deres realindkomster, der kan hjælpe mange unge tilbage på sporet”, siger analysechef i Finans Danmark, Christian Heebøll Hammer.
Samtidig har vi set en fortsat lav ledighed blandt de unge, som dermed har gode muligheder for at finde arbejde i de tilfælde, hvor pengene ikke helt rækker. En del kan også forklares ved, at mulighederne for optagelse af kviklån er blevet indskrænket i de senere år sammenlignet med for år tilbage, hvor niveauet lå væsentligt højere, end det har gjort efter 2020.
De helt unge voksne havner dog i stigende grad i RKI
Selv om vi ser et samlet fald i andelen af unge i RKI, er der fortsat nogle grupper, hvor udviklingen har været mindre positiv. Det gælder ikke mindst de helt unge mellem 18 og 21 år. I perioden fra 2021 til 2023 steg andelen af de helt unge, der blev registreret som dårlige betalere. Omvendt har vi set et vedvarende fald blandt de unge mellem 22 og 29 igennem flere år. Dermed er det især de helt unge, som har været med til at bremse den faldende tendens, vi så i RKI-tallene i perioden før 2021.
”Tallene kan tyde på, at de helt unge endnu ikke har fået styr på deres økonomi. Hvis denne gruppe i højere grad kan hjælpes til ikke at havne som dårlige betalere, ser det lyst ud for de kommende generationer,” siger analysechef i Finans Danmark, Christian Heebøll Hammer.
Nøgleord
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Få seneste nyt fra Finans Danmark: Tilmeld dig nyheder og analyser - og følg os på sociale medier
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Rekord høje priser på ejerlejligheder i Hovedstaden: Udbudspriserne er steget med over 450 kr. pr. kvm om måneden det seneste år9.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for april 2025.
Rådet for Afkastforventninger offentliggør forventninger for 2. halvår 20251.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Rådet for Afkastforventninger har i dag offentliggjort nye halvårlige afkastforventninger for 2. halvår af 2025. Allan Polack afløser Peter Engberg Jensen i Rådet.
Høringssvar - insolvensretssystemet og kriminalitet30.4.2025 14:43:26 CEST | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til Konkursrådets udtalelse om tiltag for at forebygge, at insolvensretssystemet misbruges i forbindelse med økonomisk kriminalitet.
Statistik for restancer for 4. kvartal 2024 og overtagne ejendomme for 1. kvartal 202530.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort de nyeste tal, som viser, hvor stor en andel af de samlede ydelser der ikke er betalt senest 3½ måned efter terminen. Opgørelsen laves samlet for alle private ejerboliger og indeholder dermed både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder og fritidshuse.
Unge danskere driver fremtidens investorkultur29.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er sket en betydelig forandring af det danske investorlandskab, hvor unge investorer udgør en større andel end nogensinde før. Det viser en ny analyse fra Finans Danmark, der sætter fokus på den stigende investeringslyst hos de unge investorer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum