Tænketanken Prospekt: Mistrivsel blandt unge skal tages alvorligt – på trods af forskernes uenighed og ventetiden på Trivselskommissionens anbefalinger.
Et nyt notat fra Tænketanken Prospekt påpeger, at selvom forskere er uenige, skal vi stadig tage de unges mistrivsel alvorligt. Trivselskommissionen må derfor sørge for at nuancere fortællingen om børn og unges trivsel, når de offentliggør deres anbefalinger.

Inden længe præsenterer Trivselskommissionen sine anbefalinger, der skal understøtte børn og unges trivsel, myndiggørelse og livsmod. Men det er afgørende, at kommissionen overvejer, hvordan den bruger sin taletid og sikrer en afbalanceret fortælling. Grunden er såre simpel:
Vi må undgå at lade os overvælde af et ensidigt billede af, hvor dårligt næste generation har det – for virkeligheden er altid mere kompleks.
Det viser et nyt notat fra Tænketanken Prospekt, skrevet af Alexander Sokol, ph.d. og rådgiver. Notatet illustrerer, hvordan forskere når til modsatrettede konklusioner om mistrivselskrisen – og hvorfor dette bør være i fokus.
Et eksempel er de danske forskere Lars Qvortrup og Karen Wistoft, der tilbage i august 2024 vurderede, at mistrivselskrisens omfang er overvurderet. Dette står i skærende kontrast til psykologen Jonathan Haidt, der i bogen Den ængstelige generation argumenterer for det helt modsatte. Hvis forskerne er uenige, hvordan skal vi som samfund så forholde os – og måske især inden længe, hvor samtalen om de unge vil tage fart?
I notatet samler Sokol forskernes synspunkter og præsenterer et overblik over de modsatrettede konklusioner. Han rejser det centrale spørgsmål: Findes mistrivselskrisen, eller gør den ikke? Og hvorfor er forskerne uenige?
Sokol undersøger evidensen for, om der reelt er tale om en omfattende mistrivselskrise blandt børn og unge og understreger, at nuancerede perspektiver er afgørende. Trivselskommissionens kommende rapport bør derfor afspejle denne kompleksitet uden at falde for hverken alarmisme eller bagatellisering.
Notatet påpeger, at forskere og medier til tider har overdrevet krisens omfang, men samtidig understreges det, at visse grupper af børn og unge oplever eller har forhøjede risici for mistrivsel. Det handler derfor ikke kun om mængden, men også om at gribe de unge, der har brug for hjælp og støtte, og gøre det både rigtigt og rettidigt.
”Der har været en tilbøjelighed til at hæfte sig ved andelen af unge, der mistrives. Ræsonnementet har været, at hvis det er højt, er det et problem, og hvis det er lavt, kan vi slappe af. Men det er et dårligt ræsonnement. Vi bør ikke blot hæfte os ved antallet af unge med problemer, men også ved det samlede risikobillede. Hvis vi venter med at handle, indtil antallet af unge med dårlig trivsel eksploderer, så reagerer vi for sent,” konkluderer Alexander Sokol.
Han ser derfor frem til offentliggørelsen af Trivselskommissionens arbejde.
”Jeg håber, at de med deres anbefalinger kan bidrage til en mere nuanceret forståelse af de udfordringer, børn og unge står over for i dag,” fastslår Tænketankens rådgiver.
Nøgleord
Kontakter
Tine ObelPresse- og kommunikationschef
Tlf:28294630to@taenketankenprospekt.dkBilleder





Vedhæftede filer
Links
Om Tænketanken Prospekt
Prospekt er Danmarks nye værdipolitiske tænketank. Med udgangspunkt i den kristne-humanistiske kulturtradition arbejder vi for at styrke forudsætningerne for det gode samfund og den ansvarlige borger.
Følg pressemeddelelser fra Tænketanken Prospekt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tænketanken Prospekt
Danmarks EU-formandskab 2025: Tre kritiske spørgsmål, der afslører ambition eller tomme løfter8.7.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tænketanken Prospekt sætter med et nyt europapolitisk projekt fokus på de centrale brikker i puslespillet om Danmarks EU-formandskab.
Døden skal ikke være en markedsplads for smykker og varer lavet af afdøde.26.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tænketanken Prospekt advarer mod askedeling, askesmykker og opbevaring af urner i private hjem: Et brud på gravfred og menneskelig værdighed.
Vi får færre børn, end vi drømmer om – men det er ikke lysten, der mangler25.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt notat fra Tænketanken Prospekt præsenterer tre konkrete løsninger på fertilitetskrisen – og et klart budskab: Gør det muligt at vælge familielivet til.
Tænketanken Prospekt støtter op om Lægeforeningens kritik af misvisende meningsmåling: Vi kan ikke bruge tal fra meningsmålinger som politisk kompas5.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tænketanken Prospekt bakker fuldt op om den kritik, som Lægeforeningens formand, Camilla Rathcke, med rette har rejst mod den meningsmåling om aktiv dødshjælp, Altinget præsenterede tidligere i april.
Tænketanken Prospekt og FOF-Aarhus inviterer til Alsang den 4. maj Fællessang og fremtidshåb i en urolig tid2.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Når vi den 4. maj tænder lys i vinduerne, er det mere end blot en tradition. Det er også en vigtig påmindelse om, at frihed ikke er en selvfølge. I år er det 80 år siden, frihedsbudskabet lød, og Danmark blev befriet. Det markerer Prospekt og FOF Aarhus med alsang, fortællinger og fællesskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum