Historisk lav boligtomgang: Lejeboliger er mere eftertragtede end tidligere
En ny opgørelse fra EjendomDanmark viser, at efterspørgslen på private udlejningsboliger er rekordhøj. Boligtomgangen er nu nede på 2,6 procent – det laveste niveau i otte år.
Efterspørgslen på private udlejningsboliger er usædvanlig stor, viser en ny opgørelse fra EjendomDanmark, udlejernes samlede brancheorganisation.
Boligtomgangen, der beskriver omfanget af ledige lejeboliger, er nu helt nede på 2,6 procent på landsplan, hvilket svarer til et fald på 0,9 procentpoint sammenlignet med samme tidspunkt sidste år. Det er første gang siden 2016, at tomgangsniveauet har været så lavt.
”Den historisk lave boligtomgang viser, at den private udlejningsbolig står stærkt på markedet og samtidig understreger udviklingen, at mange danskere værdsætter den fleksibilitet, en lejebolig giver,” siger Peter Stenholm, der er adm. direktør hos EjendomDanmark.
Flere årsager
Den positive tendens kan skyldes flere ting, forklarer Bjarke Roed-Frederiksen, som er cheføkonom i organisationen:
”Den generelle økonomiske fremgang styrker husholdningernes økonomi og øger efterspørgslen på boliger. Samtidig gør de høje renter og stigende ejerboligpriser det mere attraktivt for mange at vælge en lejebolig frem for at købe selv.”
Storbyerne driver udviklingen
En del af forklaringen kan også tilskrives studiestarten i september, som især i storbyerne har gjort lejeboliger mere attraktive, da mange søger et nyt hjem i denne periode.
”Det omfattende nybyggeri har skabt bekymring om for mange tomme lejligheder, særligt i Aarhus. Men det er netop Aarhus og Odense, der nu er med til at sikre en positiv udvikling, hvor vi ser, at mange af de nye boliger hurtigt bliver lejet ud," siger Bjarke Roed-Frederiksen.
Boligtomgangen i Aarhus C er nu nede på 1,4 procent, mens den i resten af Aarhus ligger på 3,1 procent. I Odense C er tomgangen faldet til 2,7 procent, næsten to procentpoint sammenlignet med fjerde kvartal sidste år, og for den resterende del af Odense er tomgangen nu 2,6 procent.
EjendomDanmark har siden 2014 udgivet tomgangsstatistikken, og set over hele perioden ligger den gennemsnitlige boligtomgang på landsplan på 3,5 procent.
Nøgleord
Kontakter
Amalie Dvinge AgerboPressekonsulent
Tlf:30207441ama@ejd.dkVedhæftede filer
EjendomDanmark er den samlede brancheorganisation for ejere og administratorer. Vi repræsenterer ejendomsbranchen, der skaber rammerne om danskernes liv, understøtter 137.000 arbejdspladser i Danmark, og som hvert år bidrager til BNP med 161 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Et Danmark i balance kræver lokale løsninger7.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Snart går danskerne til stemmeurnerne, når der skal sammensættes nye byråd i landets 98 kommuner. EjendomDanmark præsenterer her fem konkrete forslag, der kan sikre en stærkere, lokal udvikling.
Samarbejde sætter ny standard for juridisk informationssøgning1.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark og Pandektes har indgået et samarbejde om en ny Al-drevet platform. Platformen indeholder alt relevant juridisk indhold inden for leje- og foreningsretten kombineret med den nyeste teknologi, der sikrer, at du som praktiker altid har svarene lige ved hånden.
Flertallet af danske seniorer foretrækker at bo til leje25.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end hver anden dansker over 65 år vil realistisk set vælge en lejebolig som deres næste hjem, viser en ny analyse. Ifølge EjendomDanmark skyldes det blandt andet lejeboligens fleksibilitet, lavere vedligeholdelsesbehov og økonomiske tryghed – en tendens, der også ses i befolkningen generelt.
7 ud af 10 lejere foretrækker, at deres næste hjem bliver en lejebolig24.9.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne foretrækker lige så ofte en lejebolig som en ejerbolig, når de realistisk vurderer deres næste bolig, viser en ny analyse. Ifølge EjendomDanmark understreger det, at lejeboligen er et aktivt tilvalg, og at der fortsat er behov for et blandet boligmarked.
Store dilemmaer i grøn omstilling af bygninger12.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
En række dilemmaer kan spænde ben for en grøn omstilling af ejendomsbranchen. Det viser en ny kortlægning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum