3 Danmark

Syddanskerne ’gambler’ med mobilen på festival

Del
Sommertid er festivaltid i Syddanmark. Men mere end hver tredje syddansker, der skal på festival, har ikke mobilen forsikret. Det viser en undersøgelse fra Wilke. Teleselskabet 3 advarer mod de typiske ’festivaluheld’ såsom væskeskader, skærmbrud og tyveri.
Foto af Anna Storm
Foto af Anna Storm

Med Grøn Koncert i Odense og Esbjerg, Langelandsfestival og Tønder Festival lige om hjørnet kan det være en god ide at tjekke sine forsikringer. 39 procent af syddanskerne har nemlig ikke mobilen forsikret, når de er på festival. Samtidig er 13 procent i tvivl om, hvorvidt de overhovedet har en forsikring, der dækker, hvis mobilen bliver skadet eller helt væk under festlighederne. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har lavet for teleselskabet 3.

”Selvom mobilen er mange danskeres kæreste eje, så er det desværre ikke alle, der tænker på at få den forsikret. Vi oplever, at mange kunder ærgrer sig, når de vender hjem fra koncerter i sommerlandet med en ødelagt eller bortkommen mobil og tror, at de er dækket af deres indboforsikring. De typiske ’festival-skader’ er skærmbrud, væskeskader og tyveri,” siger David Elsass, direktør for privatmarkedet hos 3 Danmark.

Han opfordrer derfor danskerne til at se festivalsæsonen som en anledning til at få tjekket op på husstandens forsikringer. Hos 3 kan man tegne en mobilforsikring for 79 kr. om måneden, hvoraf de tre første er gratis.

11% vælger en ældre model

Undersøgelsen fra Wilke viser, at 11 procent af syddanskerne garderer sig mod en bortkommen eller ødelagt smartphone ved at tage en ældre model med på festival.

”Det er ærgerligt, at man går på kompromis med festivaloplevelsen ved at tage en gammel mobil med. De ældre modeller er typisk langsommere, tager mindre gode billeder og giver måske endda kun begrænset eller ingen adgang til internettet. I stedet for at efterlade den nye mobil derhjemme, så vil vi klart råde festivalfolket til at forsikre den,” siger David Elsass fra 3 og fremhæver, at man med 3Forsikring er dækket fra den dag, man køber forsikringen samt, at der ikke er nogen bindingsperiode på forsikringen.

Om undersøgelsen Undersøgelsen er gennemført af analysebureauet Wilke i maj 2015 og er repræsentativt fordelt blandt danskere over 15 år, som har angivet, at de enten har været på festival inden for de sidste to år eller skal på festival i år. Der er gennemført i alt 1005 interviews.


Udvalgte resultater fra undersøgelsen:

Er din mobil forsikret, når du tager på festival?

Region Syddanmark:

Ja, via mit teleselskab - 3%

Ja, jeg er forsikret via min indboforsikring – 45%

Nej - 39%

Ved ikke – 13%

Danskerne generelt:

Ja, via mit teleselskab - 4%

Ja, jeg er forsikret via min indboforsikring – 46%

Nej - 35%

Ved ikke – 15%

Skifter du din smartphone ud med en ældre model, når du tager på festival?

Region Syddanmark:

Ja – 11%

Nej – 80%

Jeg har ikke en smartphone – 6%

Ved ikke – 3%

Danskerne generelt :
Ja – 13%

Nej – 79%

Jeg har ikke en smartphone – 4%

Ved ikke – 4%

Om 3Forsikring

- 3Forsikring dækker både uheld som skærmbrud og væskeskader samt tyveri

- De første tre måneder fra købsdatoen er 3Forsikring gratis

- Der er ingen bindingsperiode, og man kan opsige fra dag til dag

- 3Forsikring dækker fra første dag og 24 måneder frem. I den periode kan man få dækket op til tre skader med en selvrisiko på 499 kr. ved første skade

- Så læs mere her: https://www.3.dk/abonnementer/tilvalg/3forsikring/

For yderligere information til medierne:

Kontakt Rikke Juul, kommunikationschef, 3 Danmark, e-mail: rikke.juul@3.dk, mobil: 31 200 400. Du kan altid kontakte den vagthavende kommunikationskonsulent i 3’s kommunikationsafdeling på mobil 31 200 202.

Nøgleord

Kontakter

3's pressetelefon
Pressekontakt
presse@3.dk
31 200 202


Kundeservice
Pressekontakt
70 313 313

Billeder

Foto af Anna Storm
Foto af Anna Storm
Download

Information om 3 Danmark

3 Danmark
3 Danmark
Fadet 4
1799 København V

3 tilbyder mobiltelefoni og dataforbindelser via 3G, 4G og 4G+ mobilnetværk. 3’s kunder er flittige brugere af data på mobilen og har i en årrække haft det største dataforbrug i Danmark. Med et tilbud om fri roaming i 43 lande via konceptet 3LikeHome ønsker 3 at være det foretrukne teleselskab for rejselystne danskere. 3 i Danmark er en del af 3 Group, som er repræsenteret i Italien, Østrig, England, Irland, HongKong, Indonesien og Sverige. 3 ejes af kinesiske CK-Hutchison (60%) og svenske Investor (40%). Læs mere om 3 Group på www.three.com og om 3 på www.3.dk

Følg pressemeddelelser fra 3 Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra 3 Danmark

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye