Vil Julies kringle udfordre Søren Ryges kringlekærlighed?
Søren Ryge er en af Danmarks mest kendte tv-personligheder og er især kendt for sin store kærlighed til haver og kringler. Han har tidligere udtalt, at han har smagt den mest vidunderlige kringle i verden. Måske hans udtalelse bliver udfordret af Julie fra @julie_cakewoman.dk på Instagram, der er kendt for sine lækre kager.

Julie vil bage en kringle, som hun vil servere for Søren Ryge under eftersynet hos Campen Auktioner fysiske auktion d. 25. maj 2023 kl. 17.00 på Myntevej 2 i Randers. Det bliver spændende at se, om Julies kringle kan leve op til Søren Ryges store kringleforventninger og udfordre hans udtalelse om den mest vidunderlige kringle i verden.
To fysiske auktioner i én med noget for enhver smag
Der er åbent hus med gratis entré til auktionen, og alle er inviteret til at overvære i auktionen og kringlespisning.
Udover kringlen vil der også være andre spændende varer at se og eventuelt byde på til auktionen, heriblandt; smukke gamle oliventræer, fine ubrugte Biomega elcykler, bronzefigurer, flotte biler uden mindstepriser, motorcykler, speedbåd, ATV’ere, hoppeborge, masser af vin, udendørs loungesæt, salgshytter, værktøjer bøgeplanker, elscooter, senge, varmepumper, softicemaskine, popcornmaskine, lamper, emaljeskilte, haglgeværer, jagtrifler, benzingenerator og meget mere. Så der er noget for enhver smag og ethvert budget. Auktionskatalog 8700 er åbent for forhåndsbud https://bit.ly/3O8V3EZ
Gode råd fra Søren Ryge
Søren Ryge Petersen vil være på pletten under auktionseftersyn fra klokken 17. Indledningsvis vil han fortælle lidt om de oliventræer, der er på auktionen denne aften. Han er ikke specialist, men fordi han har haft en stor have i hele sit liv og endda lavet hundreder af tv-programmer fra den, så ved han altså ALT om at dyrke en have.
Der bliver også rig mulighed for at stille spørgsmål til Søren Ryge, og han vil svare på spørgsmål om stort set alt. Han kan dog på forhånd sige, at han ikke ved, hvordan man udrydder skvalderkål. Udover tv-vært har Søren Ryge også forfatter på cv’et, og på denne aften har han også lovet at tage en stak af sine bøger med, som kan købes – og selvfølgelig med en signering i, hvis det ønskes.
Gør en forskel for kræftramte – tag til auktion
Denne auktion er samtidig en velgørenhedsauktion, som er en del af Stafet for Livet, der er verdens største indsamlingsarrangement mod kræft. Knap 2 millioner mennesker deltager fra over 29 lande.
Forskellige kunstnere har generøst doneret deres værker til velgørenhedsauktionen, og hele hammerslagssummen går ubeskåret til Stafet For Livet/Kræftens Bekæmpelses livsvigtige og livgivende arbejde. Denne del af auktionen er derfor helt salær-, gebyr- og momsfri.
Auktionen har nr. 8710, og den er startet med online bud og går videre med fysisk tilstedeværelse i Randers denne aften, hvor de smukke kunstværker sælges til højestbydende. Se kunstværkerne her: https://bit.ly/3M4RZrX
Allerede i dag kan du donere til Kræftens Bekæmpelse, så forskning og støtte mod kræft kan blomstre. Bevægelsen Stafet for Livet kæmper for at samle penge ind og distribuere dem til patientstøtte, forebyggelse og forskning, som sikrer, at fremtiden bliver bedre.
Vores auktioner er en oplagt mulighed for at finde unikke og interessante varer til en god pris samtidig med, at du støtter en vigtig sag, får socialt samvær og spændende oplevelser. Også måske kan du også sætte tænderne i verdens bedste kringle – eller tage en smut hen til pølsevognen, som også vil stå klar. Uanset hvad, så ser vi frem til at byde dig velkommen til vores kommende auktion og ønsker dig held og lykke med dine bud.
Kontakter
Annette KjaerCampen Auktioner A/S
Tlf:40 19 19 50pr@campenauktioner.dkCampen Auktioner A/S
Tlf:2271 5555mail@campenauktioner.dkBilleder







Links
Campen Auktioner A/S
Generelt om Campen Auktioner
Campen Auktioner er et dansk auktionshus med hovedkvarter Myntevej 2, 8920 Randers NV. Derudover har auktionshuset også filialer på Samsø og Nyrup, Sjælland. Det blev opstartet af Finn Campen, der kommer fra en betydelig handelsfamilie.
I 2010 grundlagde auktionarius Finn Campen således Campen Auktioner A/S og auktionshuset er nu at finde blandt de førende aktører på det danske auktionsmarked. Der afholdes både fysiske og online auktioner og huset har lagt sig på markedet som et af Danmarks mest alsidige auktionshuse med specialiseringer i konkursauktioner, ophør og likvidationer.
Rent fysisk er Campen Auktioner A/S et af de største auktionshuse i Danmark og arealmæssigt har Campen Auktioner, Randers inde areal på 8.289 m2 og udeareal 28.777 m2. Campen Auktioner, Nyrup disponerer over inde areal på 5.600 m2 og indhegnet ude areal på 15.000 m2.
Så der er meget plads til alle auktionseffekterne, som sælges gennem auktionshuset hvert år.
Auktionshuset har et stort vareudbud med flere tusinde katalognumre og er kendt for et bredt og spændende sortiment. De mange unikke effekter til en god pris, herunder entreprenørmateriel, landbrugsmaskiner, person- og varebiler, specialbiler, veterantraktorer, bådudstyr, værdiskabe, elektronik, husholdningsapparater, møbler, antik, design, heste, hus og have, sportsudstyr, storkøkken, inventar, flytteauktioner, varer partier og meget mere, tiltrækker både erhverv, samlere og almindelige forbrugere.
Campen Auktioner A/S er også kendt for sin høje grad af professionalisme og auktionshuset har erfarne medarbejdere, der giver vejledning og rådgivning omkring auktionsprocessen og handlen med de enkelte varer, både for indsætter og køber.
Campen Auktioner A/S er et velrenommeret auktionshus, med et stort netværk af danske og internationale købere og sælgere. Auktionshuset er kendt for at have en bred vifte af varer og prisklasser, med et stærkt fokus på handel, ekspertise og bæredygtighed, herunder salg af mange effekter fra virksomheder og private som genbruges.
Firmahistorik
Campen Auktioners grundlægger Finn Campen er vokset op i en familie præget af produktivitet og handel. Hans forældre, Lissi og Peer Campen havde og drev flere fabrikker samt landbrug. Derfor har købmandskab altid været en naturlig del af Finn Campen, der tidligt i sin karriere blev selvstændig erhvervsdrivende.
Gennem det meste af sit liv har han handlet med alt muligt lige fra ejendomme til juletræer til heste. I 2006 fik han muligheden for at starte på auktionsskole og greb den også, da han så auktionsbranchen for at være nye rammer for det at sælge mange forskellige varer.
Efter auktionsskolen startede Finn Campen som auktionarius og i 2010 åbnede Campen Auktioner A/S sine døre for første gang. Allerede første år afholdte Campen Auktioner A/S 26 fysiske auktioner og har i nyere tid udvidet med flere afdelinger og nu også online auktioner.
Ved etableringen af Campen Auktioner A/S var målet at skabe Danmarks mest alsidige auktionshus og det lykkedes da også gennem nytænkning som f.eks. ikke at have et katalog, men at gøre brug af Den Blå Avis, så når auktionsgæsterne spurgte efter et katalog til auktionerne, henviste Finn bare til den gratis Blå Avis.
Siden opstarten af auktionshuset, har Campen Auktioner A/S afholdt mere end 8.000 auktioner med flere hundredetusinde solgte katalognumre.
Følg pressemeddelelser fra Campen Auktioner A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Campen Auktioner A/S
Find dine unikke julegaver under hammeren28.11.2023 15:42:03 CET | Pressemeddelelse
Som året hastigt nærmer sig sin afslutning, inviterer Campen Auktioner til fysisk auktion i Randers. Auktionshuset står klar med en samling af kvalitetsmærker til konkurrencedygtige priser, som dermed gør denne auktion til det ideelle sted at starte din julegave-jagt. Samtidig benyttes lejligheden til at reflektere over året, der lakker mod enden.
Den første nøddeknækker fandt Torben på auktion: Nu skal samlingen på 2.300 styk igen under hammeren20.11.2023 12:46:29 CET | Pressemeddelelse
En politiaktion i Slagelse for 15 år siden blev startskuddet til Torben Alstrøms nøddeknækker-samling, der i dag tæller over 2.300 forskellige. Nu er det blevet tid til, at samlingen får ny ejer.
Sjældne dråber på auktion: Nu kan de blive dine16.11.2023 11:19:12 CET | Pressemeddelelse
Priserne på kvalitetswhisky har været på himmelflugt de sidste par år, og det har gjort, at især de ældre, sjældne årgange er blevet endnu vanskeligere at få fat i. Men nu er der godt nyt til whisky-entusiaster.
Gaver til manden eller kvinden, der har alt15.11.2023 13:34:28 CET | Pressemeddelelse
Drømmer du om at være hemmelig agent, af kongeligt blåt blod eller om en sportsvogn, der strutter af råstyrke? Alt det og meget mere kan blive opfyldt på lørdag, når hundredvis af spændende køretøjer kommer på auktion i Randers.
Julen falder tidligt i år i Randers9.11.2023 13:51:32 CET | Pressemeddelelse
Selvom der er over en måned til juleaften, er det muligt at sikre årets julegaver, når Campen Auktioner inviterer til specialbilauktion den 18. november 2023
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum