I fremtiden vil lægen kunne udskrive lægemidler udviklet fra sundhedsfremmende tarmbakterier til sine patienter
12.4.2023 11:45:57 CEST | Københavns Universitet | Pressemeddelelse

Forventningen er, at lægemidlerne vil kunne forebygge og behandle sygdomme som overvægt, type 2-diabetes, knogleskørhed og aldersrelaterede sygdomme som Alzheimer og Parkinsonisme. Investeringen kommer fra de to aktører Eir Ventures og Københavns Universitets nyetablerede investeringsselskab UCPH Ventures.
Virksomheden GutCRINE er baseret på banebrydende, dna-baseret forskning i tarmens samfund af milliarder af bakterier – det såkaldte tarmmikrobiom. Professor Oluf Borbye Pedersen har sammen med adjunkt Yong Fan fra Novo Nordisk Fondens Metabolismecenter på Københavns Universitet kortlagt, at bestemte bakterier i menneskets tarmmikrobiom producerer hormoner, der regulerer stofskifte og hjerneaktivitet efter optagelse fra tarmen til blodet. Det er den første og unikke opdagelse på verdensplan, at tarmmikrobiomet syntetiserer hormoner, der påvirker menneskets biologi.
Et fundamentalt paradigmeskift i behandling af kroniske folkesygdomme
GutCRINE satser på – ud fra grundforskning udført på Københavns Universitet – at kunne udvikle en helt ny klasse af medikamenter kaldet farmabiotika mod stofskiftesygdomme og aldersrelaterede lidelser. Ambitionen er er et fundamentalt paradigmeskift i behandling af kroniske folkesygdomme.
”Vi har identificeret og karakteriseret specifikke tarmbakterier, der overraskende påvirker menneskers sundhed på hidtil ukendte måder. Den indsigt åbner en motorvej, der kan føre til både forebyggelse og behandling af flere hyppige folkesygdomme,” siger professor og forskningsleder Oluf Borbye Pedersen, som er er initiativtager til GutCRINE ApS.
GutCRINE er et spinout-selskab fra Københavns Universitet og baseret på forskning fra professor Oluf Borbye Pedersens laboratorium på Københavns Universitet. GutCRINE modtager en indledende investering på 4 millioner kroner fra de to aktører Eir Ventures og Københavns Universitets nyetablerede investeringsselskab UCPH Ventures. For universitetetsøverste innovationsansvarlige, prorektor for forskning, David Dreyer Lassen, er det en særlig stor dag:
”Københavns Universitet er kendt for at lave førende forskning. Vi har også en lang historie for at hjælpe forskere med at etablere firmaer baseret på deres forskning, men ind til nu har hjælpen bestået af forretningsmæssig rådgivning og juridisk hjælp,” udtaler David Dreyer Lassen og tilføjer:
”Vi er stolte over, som det første danske universitet, også direkte at kunne skyde penge i et firma, som en af vores forskere har spundet ud.”
Fra forskning til virksomhed
Københavns Universitet har netop vedtaget en ny innovationsstrategi, hvor et vigtigt element er at understøtte de forskere, som ønsker at omsætte deres forskning til nye virksomheder blandt andet via et tættere samarbejde med private investorer.
Venturefonden Eir Ventures, der har en samarbejdsaftale med UCPH Ventures, har været aktivt involveret i etableringen af GutCRINE, og Tobias Hornemans-Thielke, der er partner i Eir Ventures, skal være administrerende direktør i firmaet. Medgrundlægger af Eir Ventures, Stephan Christgau, er glad for at kunne etablere denne ”seed”-investering sammen med UCPH Ventures.
”Vi er begejstrede for at deltage i den første investering fra Københavns Universitets nye investeringsselskab. Den forskning, professor Oluf Borbye Pedersen og hans team har udført, er af højeste videnskabelige karat og har været det i årtier. Deres indsigter er helt afgørende for forståelse for tarmbakteriernes rolle i menneskelig sundhed. Original og innovativ forskning som denne er præcis hvad Eir Ventures leder efter, når vi støtter etablering af nye biotech-virksomheder,” udtaler Stephan Christgau.
Om GutCRINE ApS
Biotech-virksomheden GutCRINE er en spinoutvirksomhed fra Københavns Universitet. Virksomheden vil fokusere på at udvikle nye medikamenter til forebyggelse og behandling af almindelige stofskifte- og aldersrelaterede lidelser. Professor, overlæge, dr.med. og speciallæge i endokrinologi og medicin Oluf Borbye Pedersen grundlagde virksomheden i 2023. Fundamentet under virksomheden er adjunkt Yong Fans og Oluf Borbye Pedersens banebrydende opdagelser på Københavns Universitet. Deres forskning viste, at visse bakterier i menneskets tarm syntetiserer bioaktive stoffer, såkaldte polypeptidhormoner, der regulerer den menneskelige værts stofskifte og hjerneaktivitet gennem blodkredsløbet og en særlig signalvej mellem tarmen og hjernen.
Om Eir Ventures
Eir Ventures I AB er en skandinavisk life science-venturekapitalfond, der investerer i private virksomheder med fremragende iværksættere, der udvikler transformative terapeutiske tilgange. Fonden startede sine investeringsaktiviteter i 2020 og investerer i muligheder, der imødekommer betydelige udækkede medicinske behov for nye terapier, medicinsk teknologi og digital sundhed. Eir Ventures AB er ledet af et team af erfarne life science-investorer og bakket op af et stærkt investorsyndikat bestående af førende lokale og internationale institutionelle investorer og, som noget enestående, af førende nordiske universiteter. Mere information er tilgængelig på www.eirventures.eu.
Om UCPH Ventures
UCPH Ventures blev etableret i 2022 og har indgået en sam-investeringsaftale med Eir Ventures. Københavns Universitet har afsat op til 2 millioner euro til sam-investeringer med Eir Ventures. Perspektivet er at udnytte den verdensklasseforskning, der udføres på Københavns Universitet, ved at investere i udvikling af spinout-virksomheder. Det er første gang, at et dansk universitet engagerer sig i denne form for spinout og investeringsstøtte.
Nøgleord
Kontakter
Kontakt
David Dreyer Lassen, prorektor for forskning, Københavns Universitet: david.dreyer.lassen@adm.ku.dk
Oluf Borbye Pedersen, professor, Københavns Universitet: oluf@sund.ku.fk; tlf.: 29 38 25 26
Tobias Horneman-Thielcke, CEO i GutCRINE, tobias@eirventures.eu, tlf.: 20 58 08 99
Billeder

Information om Københavns Universitet
Københavns Universitet blev grundlagt i 1479 og har i dag 37.000 studerende og 10.000 ansatte – heraf flere end 5.000 forskere – og en omsætning på 9,4 milliarder kroner. 10 nobelpriser er blevet tildelt forskere med tilknytning til universitetet.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Grøn trepart: Disse ting står øverst på danskernes ønskeliste31.8.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere plads til vild natur, sundere indre farvande, bedre dyrevelfærd og klimagevinster er de goder, danskerne i særlig grad forbinder med den grønne trepart. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra Green Mandate. Samtidig peger undersøgelsen på et betydeligt potentiale for øget borgerinddragelse i implementeringen af aftalen.
Uskyldige bilejere straffes for vanvidskørsel – problematisk, siger jura-forskere31.8.2026 10:33:57 CEST | Pressemeddelelse
Når politiet beslaglægger vanvidsbilisters køretøjer, kan det være en krænkelse af den private ejendomsret. I nogle sager tilhører bilen nemlig ikke lovovertræderen, men en uskyldig tredjepart.
Unresolved jar mystery becomes a 2,000-year natural experiment28.8.2026 08:05:00 CEST | Press release
More than 2,000 years ago, massive stone jars were carved from bedrock and placed on a highland plateau in northern Laos. Today, they represent not only an archaeological mystery, but also a series of small, self‑contained ecosystems that now provide researchers from the University of Copenhagen with a unique opportunity to study how nature develops over millennia.
Uopklaret krukke-mysterium er blevet til verdens længste eksperiment28.8.2026 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
For 2.000 år siden blev massive stenkrukker hugget ud af klippegrunden og placeret på en højslette i det nordlige Laos. I dag rummer de ikke blot et arkæologisk mysterium, men også små, selvstændige økosystemer, som nu giver forskere fra Københavns Universitet et enestående indblik i, hvordan naturen former sig over årtusinder.
Kæmpe fald i antallet af spædbørn indlagt med RS-virus efter tilbud om vaccine28.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sidste efterår blev alle gravide for første gang tilbudt at blive vaccineret mod RS-virus for at beskytte deres nyfødte mod den farlige luftvejssygdom. Nu peger nyt studie fra Københavns Universitet og Nordsjællands Hospital på, at det tilsyneladende har haft en stor effekt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
