Elgiganten kommer til Skive
16.6.2022 07:20:00 CEST | Elgiganten A/S | Pressemeddelelse

Peder Stedal, adm. direktør, udtaler: ”Vi glæder os meget over at kunne dele nyheden om vores planer for Skive. En by og et område vi længe har haft et ønske om at etablere os i. Med Daugaard Pedersen som bygherre, er vi overbevist om, at både vi og vores kunder kan se frem til et varehus af høj standard. Med ca. 2.000 kvadratmeter til rådighed kommer vi til at tilbyde sidste nye butikskoncept med alt fra TV og hårde-hvidevarer til gaming. Herudover kan vores kunder se frem til en større Epoq-køkkenafdeling, hvor inspiration kan hentes, tegninger udarbejdes og nyt køkken og bryggers kan handles. Herudover vil man også kunne finde vores nyeste Apple-shop-in-shop koncept til de kunder, der ønsker særlig rådgivning og reparation af deres Apple-produkter som tablets, telefoner og ure.”
Omtrent 50 ledige stillinger skal besættes hen mod varehusets åbning i efteråret 2024. Peder glæder sig til at kunne slå dørene op til det nye varehus sammen med nuværende og nye medarbejdere: ”Vi ser frem til at blive en del af en ny større retailpark med flere velrenommerede butikskæder, som vi kender særdeles godt fra flere andre byer. Vi er meget tilfredse med den fine beliggenhed, hvor kunder fra Skive og omegn kan glæde sig til at møde et stærkt og bredt udvalg af varer til markedets laveste priser.”
Anders Bech Mathiesen, projektudviklingsdirektør i Daugaard Pedersen, tilføjer: “På byens og projektets vegne er vi både stolte og glade over, at Elgiganten har takket ja til at være med. For os er Elgiganten en ankerbutik, der er med til at forstærke projektets attraktivitet – både for kunder og andre kæder. Selve byggeriet forventer vi at gå i gang med om et års tid, så butikkerne kan blive klar til at åbne i løbet af 2024.”
Nøgleord
Kontakter
Ditte Opstrup Andersen
Kommunikationschef
PR & Kommunikation
ditte.opstrup.andersen@giganten.dk
+4527614057
Billeder
Information om Elgiganten A/S
Elgiganten er Danmarks førende varehuskæde indenfor mærkevareprodukter i hjemmeelektronik og hårde hvidevarer. Elgiganten blev etableret i Danmark i 1996 og har i dag over 2.300 medarbejdere fordelt pa 40 varehuse landet over samt en af landets største internetbutikker på Elgiganten.dk.
Elgiganten A/S indgår i Elkjøp Nordic-koncernen, der i regnskabsåret 2020/21 omsatte for 49,8 milliarder norske kroner. Der er i alt 414 varehuse og ca. 11.000 medarbejdere i Norden. Alle nordiske varehuse forsynes fra det over 100.000 kvm store centrallager i Jönköping, Sverige. Elkjøp-koncernen ejes af Currys plc.
Følg pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Elgiganten og Den Gode Gerning sætter spot på de gode kundeoplevelser29.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elgiganten sætter sammen med Den Gode Gerning fokus på de mange positive møder mellem kunder og medarbejdere i hverdagen. Historier, der sjældent får opmærksomhed, men som fylder langt mere, end mange tror.
Elgiganten åbner på Nørrebro med stor åbningsfest og knaldskarpe tilbud29.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 3. juli slår Elgiganten Nørrebro dørene op til et brag af en åbning af det nye varehus i Nørrebro Bycenter. Kunderne kan se frem til en festlig weekend med stærke åbningstilbud, god stemning og aktiviteter.
Elgiganten fejrer 30 år med gigantisk gameshow og Melvin Kakooza i front16.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Elgiganten fylder 30 år, og det skal fejres på den store måde. Kæden lancerer sin hidtil største kampagne nogensinde. Et landsdækkende gameshow udviklet i samarbejde med Melvin Kakooza, hvor hele Danmark inviteres med til festen.
Tech-udstyret, der redder sommerens festivaler11.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Festivalsæsonen er i fuld gang i Danmark, og ifølge Elgiganten er tech blevet en fast del af festivaloplevelsen. Det gælder bl.a. Soundboks Mix, som i 2026 er en af Elgigantens mest solgte højttalere. Med udgangspunkt i de seneste data har Elgiganten samlet en række af sommerens must-haves, der hitter blandt festivalgæster.
Fredrik Tønnesen udnævnt til koncernchef (Group Chief Executive Officer) i Currys4.6.2026 15:04:02 CEST | Pressemeddelelse
Bestyrelsen i Currys plc har annonceret udnævnelsen af Fredrik Tønnesen som koncernchef med virkning fra 3. august 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

