Ny rapport: Danske talenter er eftertragtede globalt
København, den 16. februar 2023 – I en tid, hvor den globale økonomi oplever store udsving og udfordringer, er remote work-ansættelser, på tværs af landegrænser, en trend i stærk fremgang. Mange lande har haft gavn af udviklingen, og i et land som Filippinerne har det medført en stigning på 36% i gennemsnitlig løn på tværs af jobtyper, for dem, der er blevet ansat gennem platformen. Men også i Danmark ser vi en øget interesse for ansættelse af udenlandsk arbejdskraft, hvor vi indtager pladsen som det næstmest progressive land i forhold til international ansættelse, lige efter Sverige. Det viser Deels nye rapport ’State of Global Hiring 2022’.
”Undersøgelsen tegner et tydeligt billede af, at rekruttering på tværs af landegrænser er blevet en foretrukken løsning for mange virksomheder. Samtidig bekræfter den, at der er stor efterspørgsel på dansk arbejdskraft i hele verden, hvilket giver danske talenter muligheden for at få drømmejob i udlandet, selvom de arbejder fra Danmark.” siger Daniel Eisenberg, der er nordisk chef hos Deel.
Deel er en international rekrutterings- og HR-platform, der startede op i 2018, som gennem sin platform har gjort det lettere for virksomheder og talenter at finde hinanden globalt. I 2022 åbnede Deel Danmark, og har allerede oplevet stor succes herhjemme. Globalt er Deel nu til stede i +160 lande og er værdiansat til 12 mia. dollars.
Jysk arbejdskraft hitter i engelsksprogede markeder
Deel’s rapport viser, at den yngre talentpulje herhjemme oplever stor opmærksomhed i udlandet – især i USA og Storbritannien. Antallet af ansættelser af danskere til remote arbejde ud af Danmark til USA og England er steget med henholdsvis 165 % og 89 % i forhold til starten af 2022. Data viser ligeledes, at det særligt er personer mellem 25 og 34 år, der bliver ansat. Dernæst oplyser rapporten, at det i høj grad er jobtyper som sælgere, statistikere og designere, der rekrutteres. Ydermere viser undersøgelsen, at flere personer bosiddende i Jylland rekrutteres til virksomheder i andre lande, end fra resten af Danmark.
Danske virksomheder vender blikket mod talenter fra både etablerede og vækstmarkeder
Rapporten giver ligeledes indsigt i de danske virksomheders ansættelser af international remote arbejdskraft. Her vises det, at det danske arbejdsmarked i 2022 særligt har hvervet nye medarbejdere fra Italien, Brasilien og Tyskland. Her er både forretningsudviklere, softwareudviklere og E-commerce assistenter i høj kurs, og ligeledes tenderer aldersgruppen også til at ligge mellem 25 og 44 år.
”Virksomheder og organisationer ser ud til at finde det værdifuldt at have mulighed for at hyre fra en bredere talentpulje, end den der blot eksisterer inde for virksomhedens egne landegrænser. Samtidig viser undersøgelsen, at flere arbejdstagere søger job hos internationale virksomheder, hvilket er blevet lettere, takket være bedre muligheder for remote arbejde,” siger Samuel Dahan, der er juraprofessor på Cornell University og forskningsleder for Deel Lab, som er Deels forskningsenhed, der forsker i global beskæftigelsespolitik.
Hele rapporten kan læses her.
Nøgleord
Kontakter
Christian Storm, Grey Public på vegne af Deel Danmark
christian.storm@grey.com
Billeder
Links
Information om Deel Danmark
Om Deel
Deel hjælper virksomheder med at ansætte hvem som helst, hvor som helst, gennem sin globale løsning til betalingsstyring og overholdelse af lokal compliance. Med sin platform kan virksomheder - uanset type og størrelse - ansætte, administrere og aflønne selvstændige og fuldtidsansatte i mere end 150 lande på få minutter med fuld compliance. For mere information, besøg Deel.com
Følg pressemeddelelser fra Deel Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Deel Danmark
Deel og Carta går sammen15.5.2024 15:10:39 CEST | Pressemeddelelse
Nyt samarbejde mellem to af verdens største HR-aktører kobler Deels globale lønudbetalingsplatform med Cartas globale equity-håndteringsplatform.
Deel går shop-amok i HR-markedet og når DKK 3.5 milliarder5.3.2024 10:28:15 CET | Pressemeddelelse
Deel opkøber to globale HR-virksomheder inden for payroll og AI på blot to uger for at blive verdens største udbyder inden for integrerede HR-løsninger. Samtidig når Deel knap DKK 3.5 milliarder i ARR for 2023 – en stigning på knap DKK 2 milliarder ARR siden 2022. Deel vokser stødt i Danmark og har nu mere end 100 kunder.
Ny rapport: Jagtsæsonen efter IT-medarbejdere varer hele året26.2.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder tørster efter IT-medarbejdere, og mange supplerer medarbejderstaben med udenlandsk remote-arbejdskraft. Danske IT-medarbejdere kan vælge og vrage, for internationale virksomheder har også et godt øje til danske IT-kompetencer, og tilbyder jobs, der kan leveres hjemmefra.
Deel og Slack går sammen om AI-løsning til HR-eksperter21.2.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
HR-platformen Deel og samarbejdsplatformen Slack sætter strøm til ny AI-løsning, der skal lette livet for danske HR-ansatte til - hurtigt og nemt - at få svar på lokalt arbejdsmarkedslovgivning i flere end 150 lande.
Deel lancerer Compliance Hub: Det har aldrig været nemmere for virksomheder at sikre compliance7.12.2023 13:52:50 CET | Pressemeddelelse
Den globale HR- og rekrutteringsplatform, Deel, har lanceret en samlet platform og one-stop-shop med alt, der har at gøre med compliance. I dag bruger virksomheder mange penge på at sikre compliance hele vejen rundt. Gennem Compliance Hub kan virksomheder holde fingeren på pulsen med nem adgang til seneste lovgivning, risikoadvarsler, rådgivning og medarbejderklassificering.