
Aldi åbner sin anden butik i Silkeborg

Den nye Aldi-butik i Silkeborg rummer hele 1200 kvm, hvor kunderne kan fylde indkøbskurven med masser af gode, danske hverdagsvarer til skarpe priser. Til den spritnye butik hører en stor parkeringsplads med ladestandere til elbiler og 85 rummelige parkeringsbåse.
Bedre indkøbsforhold
Den store, nye Aldi-butik på Nordre Højmarksvej 1 har en optimal placering og skal imødekomme hverdagsindkøbene i et område, der i den grad er i udvikling. Distriktschef Patrick Christensen ser frem til at vise den topmoderne butik frem:
”Det er fedt, at vi nu kan åbne endnu en butik i Silkeborg. Butikken på Nordre Højmarksvej er et perfekt eksempel på den udviklingsrejse, Aldi er på. De 1200 kvm er perfekt udnyttet med et godt overblik over alle varer, brede gange og et moderne look, som giver en god indkøbsoplevelse,” lyder det fra distriktschefen.
Ny butikschef
Butikschef i den nye butik hedder Vahid Souri og har været i Aldi i otte år, de seneste tre år som butikschef i Ikast og en kort periode i Silkeborg-butikken på Viborgvej. Nu er Vahid selv flyttet til Silkeborg, hvor han ser frem til at byde kunderne indenfor i den nye butik:
”Kunder kan forvente en stor, lys og moderne butik med et bredt udvalg af hverdagsvarer i god kvalitet. Jeg glæder mig især til at byde indenfor og forkæle kunderne med skarpe tilbud i det første tre uger efter åbningen,” fortæller Vahid Souri.
Åbningsfest med croissanter, goodiebags, smagsprøver og konkurrencer
Når butikken åbner den 25. november kl. 8:00 på Nordre Højmarksvej 1, vil det være med festlig stemning, højt humør og besøg af borgmester Helle Gade (A). Til de morgenfriske er der gratis kaffe og friskbagte croissanter fra kl. 7:30, og de første 150 kunder, der handler i den nye butik, får en gratis goodiebag med hjem. Fra kl. 12:00 til 17:00 uddeles smagsprøver på udvalgte Aldi-varer fra Aldis Smag-på-Aldi foodtruck.
Fejringen fortsætter søndag den 27. november, hvor Smag-på-Aldi vognen serverer gratis gløgg og æbleskiver fra kl. 12:00 til 16:00. Derudover vil der være mulighed for at deltage i en julekonkurrence.
I tre uger efter åbningsdagen kan kunderne nyde godt af en række attraktive åbningstilbud, og alle kunder kan deltage i en konkurrence om at tømme butikken på to minutter.
Vinder af B.T.’s pristjek
Både nye og gamle Aldi-kunder kan glæde sig til en lang række hverdagsvarer til skarpe priser. Den 4. juli 2022 fastslog dagbladet B.T. nemlig, at Aldi er den billigste discountkæde i Danmark. B.T.’s pristjek viste, at Aldi havde den billigste kurv på testdagen blandt de 6 discountkæder, der var med i pristjekket, hvor prisen på 23 gængse dagligvarer blev sammenlignet.
Fakta om Aldi i Silkeborg
Adresse: Nordre Højmarksvej 1, 8600 Silkeborg
Åbningstider: Kl. 8:00 – 21:00
Størrelse: 1200 m² med 85 fælles parkeringspladser og ladere til elbiler
Kontakter
Louise WendelboKommunikationschef i ALDI Danmark
presse@aldi.dkBilleder
Information om ALDI Danmark
Aldi Danmark åbnede den første butik i 1977 som den første discountkæde i Danmark. Aldis grundlæggende ide er at tilbyde et nøje udvalgt sortiment af kvalitetsdagligvarer til den lavest mulige pris. Aldi Danmark er en del af Aldi Nord Group of Companies, der er til stede i ni europæiske lande og beskæftiger flere end 86.000 medarbejdere. De 188 danske Aldi-butikker lukker i løbet af 2023 som følge af ALDI Nord gruppens beslutning om at forlade det danske marked.
Følg pressemeddelelser fra ALDI Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ALDI Danmark
Ophørsudsalg i ALDI: I november lukker de sidste butikker – spar op til 70 %30.10.2023 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
15 ALDI-butikker på Fyn og i det sydlige Jylland - de sidste på dansk jord - starter ophørsudsalg fredag den 24. november. Kunderne kan spare helt op til 70 % i sidste åbningsuge. Sidste åbningsdag er senest torsdag den 30. november. Butikkerne kan dog lukke tidligere, hvis der bliver udsolgt før.
ALDIs handel med REMA 1000 er godkendt30.8.2023 14:14:35 CEST | Pressemeddelelse
Salget af 114 ALDI-butikker og tre logistikcentre til REMA 1000 Danmark er nu godkendt af de danske konkurrencemyndigheder. Butikkerne overdrages i løbet af ca. tre måneder.
ALDI Danmarks årsregnskab 202230.6.2023 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
ALDI Danmark offentliggør i dag sit årsregnskab for 2022. ALDI Danmark løftede omsætningen i et udfordrende år, der var præget af stigende indkøbspriser og omkostningspres samt hensættelser forbundet med den igangværende udtræden af det danske marked.
Stop Spild Lokalt modtager stor donation fra ALDI27.2.2023 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Inventar fra lukkede ALDI-butikker vil kraftigt forbedre brugeroplevelsen i de såkaldte Madoaser, som madspildsorganisationen Stop Spild Lokalt driver over hele landet. ALDI donerer nemlig reoler, kølebokse og andet inventar fra 15 butikker i forbindelse med kædens exit fra Danmark.
ALDI afhænder 16 butikker og afslutter salgsproces9.2.2023 10:21:24 CET | Pressemeddelelse
ALDI har indgået aftaler med Salling Group, Lidl og Coop, der overtager 16 butikker og 134 medarbejdere. Solgte butikker holder åben frem til overdragelsen, mens ALDI lukker øvrige butikker som tidligere meddelt.