
Reduktion af madspild og ny emballagestrategi går hånd i hånd hos Aldi

Dagligvarekæden Aldi kom styrket ud af 2020 med et nettoresultat, som var 170 mio. kr. bedre end 2019. Det sker samtidig med, at kæden investerer i at reducere sit aftryk på klima og miljø med fokus på madspild, solenergi og en ny, ambitiøs emballagestrategi. Det kan man læse i ALDI Danmarks seneste ansvarlighedsrapport.
Finn Tang, administrerende direktør for Aldi Danmark, fremhæver salget af mere end 47.000 såkaldte lykkeposer med frugt og grønt, som tidligere ville være blevet smidt ud.
”Jeg er stolt af vores indsats på madspilds-området. I 2020 donerede 60% af vores butikker overskudsmad til lokale foreninger, og alle butikker sælger lykkeposer med frugt og grønt til stærkt nedsatte priser gennem madspilds-appen ’Too Good To Go’. På bare fire måneder i slutningen af 2020 har vi og kunderne reddet 118 ton mad. Vi undgår et stort ressourcespild, og vores kunder sparer penge og får økonomisk råderum til andre vigtige ting i hverdagen.”

Billedtekst: Heidi Boye, Landechef i Too Good To Go (th) sammen med Tais Larsen, Butikschef i Aldi, og Katrine Milman, Ansvarlighedschef i Aldi Danmark. Foto: Chris Linde
Frugt og grønt i løssalg er endnu en vigtige nøgle, som Aldi bruger til at reducere madspild. Efter blot en måned, hvor fire slags frugt og grønt kunne købes i løssalg, var spildet mindsket med 45% og resultatet er fastholdt. Det er målet, at 40% af al frugt og grønt i Aldi skal tilbydes uden emballage.
Ambitiøs emballagestrategi skrues op – virgint og genanvendt plastik i fokus
Emballage er endnu et område, hvor Aldi både nationalt og internationalt har sat ambitiøse miljømål.
”Vi har forpligtet os til at sikre, at alle vores emballager bliver 100% genanvendelige inden udgangen af 2024. Det kræver minutiøs viden om hver enkelt emballage, antal dele, muligheden for adskillelse af materialer mv. Og vi har også sat som mål at reducere samtlige emballager med 15%,” fortæller Katrine Milman, Ansvarlighedschef i Aldi.
Aldi, der er blandt verdens største dagligvarekæder, har netop øget kædens ambitionsniveau for emballage yderligere og tilføjet to nye mål - for mængde genanvendt plast og for brug af virgint[1] plastik i kædens egne brands. Egne brands er en vigtig del af Aldi’s DNA og står for en markant overvægt af sortimentet hos Aldi Danmark.
”Fordi Aldi er blandt verdens største dagligvarekæder, batter det noget både i omfanget af emballage, der forbruges, og i forhold til emballageproducenterne, når vi implementerer vores nye emballagestrategi,” fortæller Katrine Milman og fortsætter: ”Inden udgangen af 2025 vil vi reducere brugen af virgint plastik med 20%. Og vi vil sikre mindst 30% genanvendt plast i samtlige emballager. Det kræver en minutiøs kortlægning af emballager og tæt samarbejde mellem os og vores leverandører.”
På nuværende tidspunkt har Aldi 28 varer med emballage i 100% genanvendt plastik. Heriblandt Aldis egen serie til personlig pleje, Ideel. Det samme gælder flere emballager i rengøringsserien Una. Oplagte områder for emballageoptimering er kødbakker, juice, saft og andre plastikflasker.
”Vores målsætninger er baseret på en minutiøs kortlægning af samtlige Aldi-emballager samt dataudveksning og dialog med vores leverandører. Vi har kortlagt ca. 1800 emballager, hvad de vejer, hvilke bestanddele de har og deres materialesammensætning. Nu udarbejder vi emballagekataloger for hver varekategori med anbefalinger for den bedste tilgængelige emballage. Det arbejde foregår nationalt, fordi genanvendelsesmulighederne er forskellige fra land til land,” slutter Katrine Milman.
Emballagedatabasen og katalogerne vil blive opdateret årligt.
Aldi’s bæredygtighedsrapport 2020 findes her : https://www.aldi.dk/om-aldi/csr/baeredygtighedsrapport.html
[1] I virgint plastik anvendes der kort fortalt ny olie til fremstilling.
Nøgleord
Kontakter
Louise Wendelbo
Pressekontakt
presse@aldi.dk
+45 28 44 77 56
Signe Kamper Kankelborg
Pressekontakt
signe.kankelborg@aldi.dk
23 32 85 77
Billeder
Information om ALDI Danmark
Aldi Danmark åbnede sin første butik i 1977 og var den første discountkæde i Danmark. I dag er der 185 Aldi-butikker over hele landet og ca. 2.800 medarbejdere. Grundtanken i Aldi er at tilbyde et nøje udvalgt sortiment af dagligvarer i god kvalitet til den lavest mulige pris. For at styrke Aldi’s position i Danmark og imødekomme kundens behov i dag og i fremtiden har Aldi Danmark siden 2018 arbejdet målrettet på at modernisere og udvide butiksnettet samt tilpasse varesortimentet med bl.a. flere kendte brands kombineret med stærke private label produkter og et større fokus på bæredygtighed og økologi. Aldi Danmarks fortsatte udvikling og vækst bygger på et solidt fundament i Aldi Nord gruppen, som er repræsenteret i ni europæiske lande og beskæftiger flere and 77.000 ansatte.
Følg pressemeddelelser fra ALDI Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ALDI Danmark
Ophørsudsalg i ALDI: I november lukker de sidste butikker – spar op til 70 %30.10.2023 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
15 ALDI-butikker på Fyn og i det sydlige Jylland - de sidste på dansk jord - starter ophørsudsalg fredag den 24. november. Kunderne kan spare helt op til 70 % i sidste åbningsuge. Sidste åbningsdag er senest torsdag den 30. november. Butikkerne kan dog lukke tidligere, hvis der bliver udsolgt før.
ALDIs handel med REMA 1000 er godkendt30.8.2023 14:14:35 CEST | Pressemeddelelse
Salget af 114 ALDI-butikker og tre logistikcentre til REMA 1000 Danmark er nu godkendt af de danske konkurrencemyndigheder. Butikkerne overdrages i løbet af ca. tre måneder.
ALDI Danmarks årsregnskab 202230.6.2023 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
ALDI Danmark offentliggør i dag sit årsregnskab for 2022. ALDI Danmark løftede omsætningen i et udfordrende år, der var præget af stigende indkøbspriser og omkostningspres samt hensættelser forbundet med den igangværende udtræden af det danske marked.
Stop Spild Lokalt modtager stor donation fra ALDI27.2.2023 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Inventar fra lukkede ALDI-butikker vil kraftigt forbedre brugeroplevelsen i de såkaldte Madoaser, som madspildsorganisationen Stop Spild Lokalt driver over hele landet. ALDI donerer nemlig reoler, kølebokse og andet inventar fra 15 butikker i forbindelse med kædens exit fra Danmark.
ALDI afhænder 16 butikker og afslutter salgsproces9.2.2023 10:21:24 CET | Pressemeddelelse
ALDI har indgået aftaler med Salling Group, Lidl og Coop, der overtager 16 butikker og 134 medarbejdere. Solgte butikker holder åben frem til overdragelsen, mens ALDI lukker øvrige butikker som tidligere meddelt.