Digital hjerne skal give SMV’er nem adgang til digitale tvillinger
Den globale fremstillingsindustri er i konstant udvikling, og det udfordrer små og mellemstore virksomheder, som hurtigt kan blive klemt af de store drenge, der for længst er hoppet med på Industri 4.0-bølgen.
Det kræver nemlig ofte meget store investeringer, hvis man skal gøre brug af de nyeste digitale teknologier og avanceret produktionsudstyr i sin produktion. Og det er ikke altid lige let at vide på forhånd, om det er investeringen værd.
Det skal et nyt tværeuropæisk forskningsprojekt gøre op med. Projektet, DIGITbrain, samler 36 partnere (universiteter, forskningsinstitutioner og virksomheder) om én opgave: At give SMV’er nem adgang til at prøve kræfter med digitale tvillinger i sin produktion.
”Vi opbygger en slags produktionsservice for SMV’er, således at man kan få mulighed for at prøve digitale tvillinger af i sin produktion, hvis man har lyst. På den måde kan man risikofrit undersøge de moderne digitale teknologier, der i stigende grad bliver efterspurgt af firmaer fra fremstillingsindustrien,” siger professor Peter Gorm Larsen fra Institut for Ingeniørvidenskab, der leder den danske del af projektet.
Projektet vil således tillade små og mellemstore virksomheder fra hele Europa at søge fondsmidler til at deltage i projektet. Godt 10 mio. kr. af projektets i alt 70,4 mio. kr. er således øremærket SMV’er, som ikke er med i konsortiet. Derudover deltager en række SMV’er i opstartsfasen af projektet og bruges som cases.
Den danske deltagelse i DIGITbrain består af Aarhus Universitets Center for Digitale Tvillinger, der ledes af netop Peter Gorm Larsen, samt den danske udviklingsvirksomhed AGROINTELLI, der udvikler autonome robotløsninger til landbrugssektoren, og som er kendt for sin autonome redskabsbærer, Robotti.
”Robotti har indtil videre indgået i en enkeltstyks produktion med rigtig meget manuelt arbejde, men den skal til at serieproduceres nu. Der hjælper vi virksomheden i gang med en digital tvilling af hver enkelt robot, der kører ud af produktionshallen. Den digitale tvilling, som er en digital kopi af det cyber-fysiske system, robotten til enhver tid repræsenterer, laves på produktionstidspunktet og vil leve videre i skyen i hele robottens levetid,” siger Peter Gorm Larsen.
Fra Ole Green, CEO og stifter af AGROINTELLI, lyder det:
”Gennem hele udviklingsforløbet af Robotti har vi haft et fantastisk samarbejde med professor Peter Gorm Larsen, og vi har høstet nogle enorme besparelser ved at gå fra fysiske prototyper til i stedet at bruge modelbaseret udvikling af Robotti. Vi er derfor overbeviste om, at DIGITbrain projektet vil kunne løfte udviklingen af vores kommende storskala produktion.”
Han bakkes op af produktionsdirektør Thomas Vestergård:
”DIGITbrian vil give os en unik mulighed for at få en bygget en skalerbar digital produktion på et tidspunkt, hvor vi netop står overfor betydelige investeringer i vores produktion, og en fantastisk mulighed for at producere veldokumenterede og effektive Robotti’er”, siger han.
Institut for Ingeniørvidenskab, Aarhus Universitet, har i projektet rolle som digital innovationshub, hvor man skal udvikle og videreudvikle systemer for digitale tvillinger.
Projektet støttes med i alt 9,4 mio. euro eller 70,4 mio. kr. af EU’s Forskning og Innovationsprogram, Horizon 2020.
FAKTA
En digital tvilling er en komplet digital approksimation af noget fysisk. Det kan være en organisme eller et system, en proces eller en enhed. Den digitale tvilling er en så præcis model, at den agerer, reagerer, ældes og fejler i den virtuelle verden, lige som den fysiske tvilling gør det i den fysiske verden.
Formålet med den digitale tvilling er via simulation, moderne sensorteknologi og kunstig intelligens at simulere dens fysiske modstykke i en sådan grad, at man opnår helt ny indsigt heri og kan identificere, når den fysiske stilling ikke længere opfører sig som forventet. Det kan være yderst værdifuldt for fremstillingsvirksomheder, fordi man på denne måde kan forbedre et givent produkts ydeevne eller endda tage det videre til næste generation.
Nøgleord
Kontakter
Peter Gorm Larsen
Professor, Institut for Ingeniørvidenskab
pgl@eng.au.dk
Tlf.: +4541893260
Cristina Cvitanich
AGROINTELLI
crc@agrointelli.com
Tlf.: +4591891186
Information om Aarhus Universitet Technical Sciences
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
37 fonds-millioner til at transformere det danske landskab23.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Københavns Universitet begynder et stort forskningsprojekt sammen med SEGES Innovation og Aarhus Universitet, herudover vil en række andre universiteter, myndigheder og organisations- og businesspartnere deltage. Opgaven er at understøtte lokale aktører i Danmark til at nå målene om ændret arealanvendelse fra aftalen om Den Grønne Trepart.
Aarhus Universitet skal rådgive de grønlandske myndigheder i yderligere fem år23.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når forskerne fra Aarhus Universitet rådgiver de grønlandske myndigheder om råstoffer og miljø, bygger rådgivningen på mere end 40 års virke i Grønland. Nu er nye aftaler faldet på plads, som forlænger samarbejdet i yderligere fem år.
CRISPR kan gøre planteproteiner lettere at fordøje22.4.2025 08:22:41 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aarhus Universitet har anvendt CRISPR/Cas9-teknologi til at forbedre fordøjeligheden af proteiner i byg og soja. Denne banebrydende metode kan få stor betydning for både fødevare- og foderindustrien ved at give mere fordøjelige fødevarer, forbedre dyrefoder og mindske miljøpåvirkningen.
Center for Kvantitativ Genetik og Genomforskning ved Aarhus Universitet deltager i globalt initiativ med en bevilling på 27,4 millioner dollars, der skal reducere metanudledning fra kvægbesætninger8.4.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske programs målsætning er at reducere besætningers udledning ved hjælp af naturlige avlsmetoder som en del af et nyt, internationalt samarbejde.
Husdyrgødning og jordens nedbrydningsevne7.4.2025 12:54:23 CEST | Pressemeddelelse
Forskere fra Aarhus Universitet har fundet, at langvarig anvendelse af kvæggødning kun har en minimal effekt på nedbrydningen af planterester i jorden. I stedet spiller jordtypen og de afgrøder, der dyrkes, en langt større rolle .
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum