Oversvømmelseskort gennemtestes i praksis

Teknologivirksomheden Scalgo, der er et spin-off af Grundforskningscenteret Madalgo ved Institut for Datalogi på Aarhus Universitet, er i samarbejde med Alexandra Instituttet og en række andre partnere med i udviklingen af en ny software, der kan forudsige, hvilke områder der vil blive oversvømmet i perioder med kraftig nedbør.
Projektet hedder Det dynamiske oversvømmelseskort, og det er tildelt økonomiske midler fra RealDanias kampagne Klimaspring, som skal fremme byudvikling og grøn vækst i Danmark. Det skriver building-supply.dk.
Det dynamiske oversvømmelseskort er et værktøj målrettet planlæggere og beredskab hos stat, kommuner og forsyninger. Det kan med stor præcision simulere, hvordan vandet vil løbe gennem terræn, gader og stræder og kan derved være med til at sikre et effektivt beredskab over for effekterne af store regnskyl, skriver building-supply.dk.
Skal finpudses gennem to år
Projektet er bygget op omkring programmet Scalgo Live, der er et stykke software, som kan visualisere oversvømmelser på verdens mest udsatte steder. Scalgo Live kan allerede anvendes på Scalgos hjemmeside, men de ønsker omfattende undersøgelser og løbende brugstest.
Alexandra Instituttet hjælper Scalgo med at prøve Det dynamiske oversvømmelseskort af i praksis. Arbejdet består i at lave kvalitative markedsundersøgelser hos kommunerne og undervejs teste prototyper, for at se hvordan slutbrugerne kan få mest muligt ud af produktet.
Ud over de to kommuner, der indgår som samarbejdspartnere i projektet, skal Alexandra Instituttet indsamle data fra yderligere 10 af landets kommuner.
Mia Kruse Rasmussen, der er antropolog på Alexandra Instituttet, fortæller:
"Vi laver en bred undersøgelse af, hvordan de forskellige kommuner arbejder med vand i dag, og hvordan Det dynamiske oversvømmelseskort kan berige deres arbejdsprocesser."
Kommer til at gavne alle
Set i lyset af de senere års store, periodiske mængder regn, der ofte er kommet bag på både borgere og meteorologer, kan Det dynamiske oversvømmelseskort blive et meget vigtigt værktøj for kommunerne og staten. Softwaren er baseret på big data, som indsamles og tilføjes løbende, så informationerne i programmet altid er opdaterede og pålidelige. Det skaber mulighed for at effektivisere infrastrukturen, når uvejret er ude.
Hvis man på forhånd ved, hvor vandet løber hen, kan man træffe forholdsregler, der sparer den enkelte borger og samfundet for store gener og store udgifter, skriver building-supply.dk.
Det dynamiske oversvømmelseskort er et essentielt værktøj, når man skal planlægge ny bebyggelse. Fordi dataene i programmet ikke bare er statiske, men indsamles fra målere overalt i landet, vil Det dynamiske oversvømmelseskort kunne forblive en fremtidssikker løsning i lang tid.
Læs artiklen på Building-supply.dk her
Fakta
Projektet hedder Det dynamiske oversvømmelseskort, fordi softwaren – til forskel fra eksisterende kortlægningsanalyser, der bygger på statiske data – giver mulighed for at opdatere og interagere med data. Det betyder, at beslutninger kan træffes på et meget sikkert grundlag.
Det dynamiske oversvømmelsesskort kan håndtere landsdækkende og detaljerede vandløbs- og terrændata. Da disse data indeholder flere hundrede milliarder punkter, har det været nødvendigt at anvende helt nye datalogiske grundforskningsresultater for at gennemføre projektet. SCALGO udspringer fra det datalogiske grundforskningscenter Center for Massive Data Algorithmics ved Aarhus Universitet og er Danmarks førende virksomhed inden for udvikling af algoritmer til analyse af store geografiske datamængder.
Det dynamiske oversvømmelseskort er et udviklingsprojekt med Scalgo som ledende part i partnerskab med Niras, Cowi, Alexandra Instituttet, Odense Kommune, Silkeborg Kommune, Vandcenter Syd, Aarhus Vand, Alien Workshop, Aarhus Universitet og DMI. Med i projektgruppen som observatør er også Geodatastyrelsen.
Billeder
Information om Alexandra Instituttet

Åbogade 34 · Rued Langgaards Vej 7
8200 Aarhus N · 2300 København S
+45 70 27 70 12https://alexandra.dk
100 eksperter under ét tag
Alexandra Instituttet hjælper offentlige og private virksomheder med at anvende den nyeste it-forskning og -teknologi. Vores udgangspunkt er samfundsmæssige problemstillinger og behov for at omsætte den nyeste forskning til innovative løsninger.
Hos os finder du stærke kompetencer inden for blandt andet visual computing, kunstig intelligens, IoT, cybersikkerhed, interaktionsdesign og smarte produkter.
Vi arbejder i et tværfagligt miljø og er et hold af højtkvalificerede specialister, der hurtigt kan forstå din organisations og dine brugeres problemstillinger.
Følg pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet
Danmark går forrest i Europa med ny hensigtserklæring: Mulighed for frikøb af data fra danske medier baner vej for ansvarlige, danske sprogmodeller9.4.2025 09:27:58 CEST | Pressemeddelelse
De fleste AI-modeller i dag er trænet på data uden hensyntagen til dataejers rettigheder. Med ny hensigtserklæring sætter Danmark fokus på nødvendigheden af at respektere dataejernes ophavsret. Ifølge digitaliseringsminister Caroline Stage Olsen understreger erklæringen, at vi i Danmark arbejder med kunstig intelligens og sprogmodeller på den danske måde, hvor vi går ansvarligt til værks.
Smedievirksomhed reducerer arbejdstid med 10 procent ved digitalisering af elevatordeleproduktion13.3.2025 14:53:28 CET | Pressemeddelelse
Med en ny produktkonfigurator kan smedevirksomheden Ebbes Kleinsmedie spare op til 10 procent af deres arbejdstid ved at digitalisere opmålingen af karme til elevatordøre.
Alexandra Instituttet får ny marketing- og kommunikationschef7.2.2025 12:32:54 CET | Pressemeddelelse
Louise Hjerrild, der senest kommer fra Inspari A/S, skal styrke Alexandra Instituttets synlighed i it-branchen.
Carletti: De små skridt sætter også motiverende fodspor14.1.2025 09:48:11 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med ESG er for mange virksomheder en forandringsproces, som både påvirker aktiviteter og formidling. For Carletti blev deres Afkoblings-projekt med fokus på kommunikation et vigtigt trin på bæredygtighedstrappen.
Digitaliseringsministeriet bevilger samlet 30,7 millioner til ambitiøst dansk sprogmodels-projekt2.12.2024 11:00:04 CET | Pressemeddelelse
Syddansk og Aarhus Universitet har sammen med Alexandra Instituttet og Københavns Universitet modtaget samlet 30,7 millioner kroner fra Digitaliseringsministeriet til at etablere en ambitiøs R&D platform, Danish Foundation Models (DFM), til at udvikle og anvende sprogmodeller og sprogteknologi i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum