Jakob Ellemann-Jensen bliver ny forperson i Security Tech Space
Som ny forperson skal Jakob Ellemann-Jensen samle kræfterne på tværs af erhvervsliv, myndigheder og forskning i kampen mod den stigende cybertrussel

Tidligere forsvars- og vicestatsminister, Jakob Ellemann-Jensen, bliver ny forperson i Security Tech Space, der er et nationalt initiativ, der arbejder for at styrke Danmarks position inden for cybersikkerhed.
Jakob Ellemann-Jensen arbejder i dag som vicedirektør i Dansk Erhverv og kommer med en omfattende erfaring fra dansk politik og erhvervsliv. Den erfaring ser han frem til at bringe i spil for at styrke cybersikkerheden på tværs af samfundet.
“Danske virksomheder og myndigheder bliver i den grad udfordret af de stigende cybertrusler. Cybersikkerhed er en afgørende forudsætning for vækst, innovation og et velfungerende demokrati. Security Tech Space spiller en afgørende rolle i at styrke Danmarks kapacitet på dette område, og jeg ser frem til at bidrage til at samle aktører på tværs af erhvervsliv, forskning og innovation samt myndigheder i en fælles indsats,” siger Jakob Ellemann-Jensen.
Security Tech Space blev etableret tilbage i 2023 med formålet at styrke Danmarks forsvar mod den voksende cybertrussel med særligt fokus på små- og mellemstore danske virksomheder, som halter bagud med cybersikkerheden. Konsortiet bag Security Tech Space tæller i dag over 80 medlemmer, herunder virksomheder, offentlige myndigheder, videninstitutioner og organisationer.
Jakob Ellemann-Jensen overtager posten fra Lise Fuhr, der har været forperson siden organisationens stiftelse. Hun udtaler:
“Det har været et privilegium at være med til at opbygge Security Tech Space fra starten og bidrage til at skabe en så central og unik aktør på cybersikkerhedsområdet i Danmark. Jeg glæder mig til at følge den fortsatte udvikling og ønsker Jakob og resten af holdet alt det bedste fremover.”
Fakta om Security Tech Space
Security Tech Space er et videnscenter, som blev etableret i 2023 på initiativ af Aarhus Kommune, Aarhus Universitet, Alexandra Instituttet, INCUBA og VIA University College.
Konsortiet tæller i dag over 80 virksomheder, videninstitutioner, myndigheder og organisationer, der alle deler ambitionen om at styrke Danmarks cybersikkerhed.
Målet er at styrke Danmarks cyber- og informationssikkerhed og øge eksporten af danske cybersikkerhedsløsninger.
Læs mere her https://securitytechspace.dk/
Yderligere oplysninger:
Peer H. Kristensen, direktør for Security Tech Space, tlf. 51 97 79 99, mail peer.kristensen@securitytechspace.dk
Kontakt for Jakob Ellemann-Jensen er Søren Domino, mediechef i Dansk Erhverv, tlf. 33 74 66 88, mail sodo@danskerhverv.dk
Alexandra Instituttet
100 eksperter under ét tag
Alexandra Instituttet hjælper offentlige og private virksomheder med at anvende den nyeste it-forskning og teknologi. Vores udgangspunkt er samfundsmæssige problemstillinger og behov for at omsætte den nyeste forskning til innovative løsninger.
Hos os finder du stærke kompetencer inden for blandt andet Visual computing, kunstig intelligens, IoT, cybersikkerhed, interaktionsdesign og smarte produkter.
Vi arbejder i et tværfagligt miljø og er et hold af højtkvalificerede specialister, der hurtigt kan forstå din organisations og dine brugeres problemstillinger.
Vi er Danmarks eneste Godkendte Teknologiske Service-institut specialiseret i it og digitalisering.
Følg pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Alexandra Instituttet
Danmark går forrest i Europa med ny hensigtserklæring: Mulighed for frikøb af data fra danske medier baner vej for ansvarlige, danske sprogmodeller9.4.2025 09:27:58 CEST | Pressemeddelelse
De fleste AI-modeller i dag er trænet på data uden hensyntagen til dataejers rettigheder. Med ny hensigtserklæring sætter Danmark fokus på nødvendigheden af at respektere dataejernes ophavsret. Ifølge digitaliseringsminister Caroline Stage Olsen understreger erklæringen, at vi i Danmark arbejder med kunstig intelligens og sprogmodeller på den danske måde, hvor vi går ansvarligt til værks.
Smedievirksomhed reducerer arbejdstid med 10 procent ved digitalisering af elevatordeleproduktion13.3.2025 14:53:28 CET | Pressemeddelelse
Med en ny produktkonfigurator kan smedevirksomheden Ebbes Kleinsmedie spare op til 10 procent af deres arbejdstid ved at digitalisere opmålingen af karme til elevatordøre.
Alexandra Instituttet får ny marketing- og kommunikationschef7.2.2025 12:32:54 CET | Pressemeddelelse
Louise Hjerrild, der senest kommer fra Inspari A/S, skal styrke Alexandra Instituttets synlighed i it-branchen.
Carletti: De små skridt sætter også motiverende fodspor14.1.2025 09:48:11 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med ESG er for mange virksomheder en forandringsproces, som både påvirker aktiviteter og formidling. For Carletti blev deres Afkoblings-projekt med fokus på kommunikation et vigtigt trin på bæredygtighedstrappen.
Digitaliseringsministeriet bevilger samlet 30,7 millioner til ambitiøst dansk sprogmodels-projekt2.12.2024 11:00:04 CET | Pressemeddelelse
Syddansk og Aarhus Universitet har sammen med Alexandra Instituttet og Københavns Universitet modtaget samlet 30,7 millioner kroner fra Digitaliseringsministeriet til at etablere en ambitiøs R&D platform, Danish Foundation Models (DFM), til at udvikle og anvende sprogmodeller og sprogteknologi i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum