Tvangsadoptioner sker med udgangspunkt i barnets tarv - ikke i økonomi
DR kæder tvangsadoptionerne i Lolland Kommune sammen med et "sparekatalog", som Lolland Kommunes administration forelagde byrådet i august 2018. Af et af forslagene i sparekataloget fremgår det, at kommunen i 2022 med fem tvangsadopioner kan spare fire millioner kr.
Man kan derved få det indtryk, at adoptionerne er økonomisk motiverede, men det er ikke korrekt, eftersom der ikke var politisk opbakning til forslaget, som DR refererer til.
Kasper Roug, formand for Børne- og Skoleudvalget i Lolland Kommune, siger:
"Sparekataloget, som DR henviser til, er et bruttokatalog med alle de mulige spareforslag på børne- og skoleområde til brug for budgetforhandlingerne. Det betyder, at der er politisk opbakning til nogle forslag, mens andre forslag falder. Og lige præcis forslaget om at spare penge gennem tvangsadoptioner stemte vi ikke igennem, netop fordi vi i første række vil lægge barnets tarv til grund for en tvangsadoption", siger Kasper Roug.
"Tvangsadoptioner er et voldsomt indgreb, som kun kommer i brug i de særlige tilfælde, hvor et barn ellers kan se frem til at være anbragt hele livet. Her kan en adoption skabe ro om barnet på en helt anden måde end en anbringelse. Det handler helt grundlæggende om, at adoption er en mulighed for at give børnene de bedste betingelser for et godt liv, og det siger sig selv, at vi her skal tage udgangspunkt i barnet og ikke i kroner og ører - og det gør vi", siger Kasper Roug.
Nøgleord
Kontakter
Kasper RougFormand for Børne- og Skoleudvalget
Tlf:20 25 97 05Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Fast læge på Center for Handicaps botilbud skaber tryghed og styrker sundheden29.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Beboerne på Center for Handicaps fire botilbud skal have lettere og mere direkte adgang til sundhedsfaglig hjælp og rådgivning i hverdagen. Fremover er der derfor tilknyttet en fast læge på Krogsbølleparken, Stormarken 1-5, Flintebjerg Nord/Syd og Flintebjerg Øst/Vest.
Ungeløftet: Fælles indsats skal give unge en ny start25.9.2025 11:02:37 CEST | Pressemeddelelse
Nye partnerskaber skal hjælpe unge uden job og uddannelse godt videre i livet og samtidig sikre det lokale erhvervsliv ekstra arbejdskraft. Lolland Kommune inviterer til lancering af Ungeløftet med besøg af beskæftigelsesministeren.
Stor undersøgelse på vej: Behov for arbejdskraft?18.9.2025 21:48:46 CEST | Pressemeddelelse
I de kommende uger vil 1.400 virksomheder på Lolland få en invitation til at være med i en ny undersøgelse, der blandt andet skal afdække de lokale rekrutteringsbehov og erfaringer med international arbejdskraft. Udvalgsformand Vibeke Grave håber, at mange vil deltage.
Lolland Kommune styrker indsatsen for børn og unge i begyndende mistrivsel10.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt tilbud skal gøre det let og enkelt at få den nødvendige hjælp – før problemerne vokser sig større.
Ny undersøgelse viser stor tilfredshed med hjemmehjælpen i Lolland Kommune5.9.2025 16:11:42 CEST | Pressemeddelelse
Ældreministeriets brugertilfredshedsundersøgelse blandt landets modtagere af hjemmehjælp viser, at borgerne i Lolland Kommune overordnet set er godt tilfredse med den hjælp, de får. Kommunen ligger over landsgennemsnittet, og i spørgsmålene om oplevelsen af tryghed, værdighed og kontinuitet i hjælpen, klarer Lolland Kommune sig særligt godt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
