Stor undersøgelse af tilfredsheden med Guldborgsund Kommune

Hvad synes du om livskvaliteten i vores kommune? Hvordan oplever du kontakten med kommunen, og hvad mener du om kommunens pasningstilbud eller kulturliv? Og hvad synes du, at kommunen særligt skal prioritere? Det er blot nogle af de spørgsmål om kommunen, som 6.000 borgere nu bliver bedt om at tage stilling til i en undersøgelse af borgernes tilfredshed med Guldborgsund Kommune.
”Undersøgelsen giver os et godt billede af, hvor kommunen gør det godt og hvor vi kan blive bedre. Samtidig får vi også indblik i hvad der er vigtigt for borgerne og hvad de prioriterer. Det er nu tredje gang i denne byrådsperiode, at vi laver denne måling, så nu kan vi se hvordan tilfredsheden har udviklet sig over de sidste 3-4 år. Resultatet af undersøgelsen vil vi bruge når, når vi skal prioritere de kommende års opgaver på ældreområdet, omkring idrætsfaciliteter eller noget helt tredje” fortæller borgmester John Brædder.
Undersøgelsen sættes i gang i uge 21 og løber frem til den 15. juni. De 6.000 tilfældigt udvalgte borgere får en besked i deres e-Boks med et link til undersøgelsen.
”I vores kommune har vi en vision om, at vi sammen med borgerne kan skabe et endnu stærkere Guldborgsund. Da vi i januar 2018 startede denne byrådsperiode var over 500 borgere med til at forme den strategi, vi siden da har arbejdet efter. Disse målinger giver os indsigt i borgernes tilfredshed med den strategi vi har lagt, og de prioriteringer vi har taget” siger John Brædder og fortsætter ”Vi er meget opmærksomme på borgernes ønsker og prioriteringer, og for at få så godt et grundlag som muligt for kommunens indsatsområder fremover, er det vigtigt med borgeres input. Vi kan selvfølgelig ikke efterkomme alle ønsker, men vi er meget interesserede i at få borgernes synspunkter frem, og det er undersøgelsen et godt værktøj til” slutter borgmester John Brædder.
Det er tredje gang undersøgelsen gennemføres. Første gang var i starten af byrådsperioden før sommerferien i 2018 og anden gang var i efteråret 2019. Undersøgelsen foretages af Plan Gruppen, som er det firma der har udviklet undersøgelsen i samarbejde med en række kommuner. Resultatet af undersøgelsen er klar i begyndelsen af juli.
Fakta: Emner i tilfredshedsundersøgelsen:
- Kommunen som levested
- Information, kontakt, betjening
- Institutioner, skoler, ældre
- Infrastruktur, transport, miljø
- Kultur og fritid
- Sundhed
- Politik/demokrati
- Prioriteringer
- Kommentarer fra borgerne
Kontakter
John BrædderBorgmester
Tlf:25180390Rikke Betak LundChefkonsulent, Cand.Comm.
Tlf:25180248rblu@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Forhindret på valgdagen? Nu kan man brevstemme7.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der kan være flere grunde til, at man er forhindret i at stemme på valgdagen den 18. november, når der er kommunal- og regionalvalg. Guldborgsund Kommune står klar til at tage imod borgernes brevstemmer fra i dag og helt frem til og med den 14. november.
Kulturnat i Nykøbing F fra morgen til nat26.9.2025 14:49:15 CEST | Pressemeddelelse
Tag med langt ud i fremtiden eller dyk dybt ned i fortiden, rejs ud i det ydre rum eller med ind i fantasiens grænseløse univers. Lad dig omfavne af kunsten, oplyse af historien og omslutte af magien. Årets kulturnat byder på aktiviteter for både børn, unge, voksne og seniorer.
Hvem skal forme foreningslivet i Guldborgsund?24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. december er der valg til Folkeoplysningsudvalget (FOU) i Guldborgsund Kommune, og foreninger har nu mulighed for at indstille kandidater.
Ny kunststrategi skal binde Nykøbing F sammen23.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har godkendt en kunststrategi, der integrerer kunst i havneområdet og bymidten og skaber levende byrum, styrker identiteten og fremmer bæredygtighed.
Tre store forfatterbesøg samlede knap 400 børn på Hovedbiblioteket i Nykøbing19.9.2025 08:12:42 CEST | Pressemeddelelse
Over tre spændende dage har knap 400 børn fra otte lokale skoler besøgt Hovedbiblioteket i Nykøbing og mødt nogle af Danmarks mest populære børnebogsforfattere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum