Sparekassedirektør ønskede sig donationer til SmilFonden i fødselsdagsgave

Da adm. direktør i Middelfart Sparekasse Martin Baltser i august fejrede sin 60-års fødselsdag sammen med forretningsforbindelser, kolleger, familie og venner til en reception i Middelfart Sparekasse, frabad han sig vin og andre gaver, men ønskede sig i stedet, at gæsterne ville lade de penge, der kunne være brugt på gaver, gå til SmilFonden.
Det bunder i et ønske om at lade pengene gå til nogle, der har mere brug for dem, end jeg selv har. Og det har SmilFonden, som gør en stor forskel i deres arbejde for børn med kroniske sygdomme.
Sådan siger Martin Baltser, som altså nu kan sende 49.995 kroner videre til fonden.
Det er mig en stor glæde at donere disse penge til SmilFonden. Som sagt mener jeg, at deres arbejde har stor værdi og er med til at give både børnene og deres familier et bedre liv, siger han.
En pause fra sygdom
Smilfonden er en velgørende forening, der støtter børn med alvorlige og kroniske sygdomme på tværs af diagnoser. Fonden arbejder for at give børnene og deres familier et bedre liv ved at skabe stærke fællesskaber og øge deres livskvalitet.
Det foregår blandt andet ved at give børnene en pause fra sygdom gennem sociale aktiviteter både på og uden for hospitalerne. For eksempel sommercamps, netværksture og rådgivning. Målet er at give børnene og deres familier et sted at høre til – og en pause fra hverdagen med alvorlig sygdom. Sygdom, som mange af børnene skal leve med resten af livet.
Billeder

Information om Middelfart Sparekasse
”Til fælles bedste.” Det var udgangspunktet, da Middelfart Sparekasse blev stiftet i 1853, og den sætning har vi levet efter lige siden. For Sparekassen handler til fælles bedste om at gøre en positiv forskel for kunder, medarbejdere og de lokalsamfund, vi er en del af.
Følg pressemeddelelser fra Middelfart Sparekasse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Middelfart Sparekasse
Middelfart Sparekasse overtager aktiepost i Nordfyns Bank23.6.2025 08:37:49 CEST | Pressemeddelelse
Efter et kort og konstruktivt forhandlingsforløb har Middelfart Sparekasse købt SJF Banks aktiepost i Nordfyns Bank. Sparekassen håber, at handlen kan være indledningen på fusionsforhandlinger med Nordfyns Bank.
Fynske finansvirksomheder i nyt partnerskab20.6.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring med base i Odense og Middelfart Sparekasse indleder et tæt samarbejde, der foldes ud over landet fra årsskiftet
Endnu et stærkt år i Middelfart Sparekasse4.3.2025 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Resultatet for 2024 nåede ikke helt samme niveau som i 2023. Et overskud før skat på 386,9 mio. kr. er alligevel meget tilfredsstillende.
Solidt første halvår i Middelfart Sparekasse28.8.2024 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Middelfart Sparekasses overskud i første halvår 2024 er på 172,9 mio. kr. før skat.
Dansk Algeplast kåret som årets klimaiværksætter27.8.2024 21:59:03 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag aften varmede Middelfart Sparekasse i samarbejde med Folkesparekassens Fond og Danske Iværksættere op til årets Klimafolkemøde ved at overrække 250.000 kroner til Årets Klimaiværksætter, der blev fundet i et stærkt finalefelt med tre innovative virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum