”Rock under Broen” kan medføre ekstra rejsetid ved Lillebælt

Fredag den 10. og lørdag den 11. juni skal trafikanter være indstillet på lidt ekstra rejsetid, hvis man benytter E20 og Den Nye Lillebæltsbro.
Vejnettet vil være præget af trængsel fra midt på eftermiddagen til efter midnat, og der vil være risiko for kødannelser på E20 ved frakørslerne til Middelfart.
Afdelingsleder Søren Carlsen Kjemtrup, Vejdirektoratet, siger:
”Der bliver tale om en dag med ekstraordinære trafikale omstændigheder i Lillebælt området som følge af ”Rock under Broen”, men det skal nok gå fint, hvis vi hjælper hinanden med at komme bedst muligt frem. Og husk nu at følge Vejdirektoratets gode køreråd og hold øje med trafikinfo.dk.”
Vejdirektoratet opfordrer gæster til ”Rock under Broen” og øvrige trafikanter til at sætte ekstra tid af til rejsen og følge Vejdirektoratets trafikråd på dagen.
Koncertgæster fra Fyn og Sjælland skal køre af motorvejen ved afkørsel 58a og følge skiltningen til særlige p-pladser. Koncertgæster fra Jylland skal køre af motorvejen ved afkørsel 58b og følge skiltningen.
Gode råd til trafikanter
For koncertgæster:
Kør i god tid og forvent ekstra rejsetid med risiko for kødannelser.
Trafikken vil være påvirket fredag mellem kl. 15.00 og 19.00 og lørdag mellem kl. 10.00 og 15.00.
Overvej om det er muligt at cykle, da det vil være den hurtigste transportform.
Søg aktuel trafikinformation, før du kører, på trafikinfo.dk.
Hold dig orienteret og hør DR P4 Trafik, mens du kører.
For øvrige trafikanter:
Forvent ekstra rejsetid, da trafikken er påvirket.
Søg aktuel trafikinformation, før du kører, på trafikinfo.dk.
Hold dig orienteret og hør DR P4 Trafik, mens du kører.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som eventet måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Søren Carlsen KjemtrupAfdelingslederVejdirektoratet
Tlf:72 44 24 24sckj@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon:
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon:
Tlf:51 83 33 93Billeder

Information om Vejdirektoratet

Carsten Niebuhrs Gade 43, 5. sal
1577 København V
+45 7244 3333https://www.vejdirektoratet.dk/
Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Vestvejen ved Horsens spærres fra mandag til tirsdag på grund af nedrivning af bro ved Annasmindevej9.10.2025 10:29:30 CEST | Pressemeddelelse
Vestvejen syd for Horsens spærres i op til et døgn, når broen ved Annasmindevej rives ned som led i udbygningen af E45 mellem Vejle og Skanderborg.
3. Limfjordsforbindelse: Forundersøgelser begrænser adgangen til området ved Verdens Ende9.10.2025 08:53:40 CEST | Pressemeddelelse
I de kommende måneder bliver adgangen til området ved Verdens Ende i Lindholm periodevis afspærret, når Vejdirektoratet foretager forskellige forundersøgelser, inden arbejdet med at anlægge den 3. Limfjordsforbindelse kan begynde. En midlertidig sti er anlagt, så det stadig er muligt at bruge en mindre del af området.
Arbejdet med Nordhavnstunnelen går op i kadence9.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør Besix–MTH JV på Nordhavnstunnelen intensiverer arbejdet med støbning af tunnelen. Entreprenøren vil fremover arbejde seks dage om ugen, og på hverdage bliver der arbejdet både om dagen og i aften-/natskifte. Dermed håber entreprenøren at indhente noget af den forsinkelse, der har oparbejdet sig på projektet.
Til- og frakørslerne ved Ejer Bavnehøj Øst <54> på E45 Østjyske Motorvej spærres i nordgående retning8.10.2025 11:17:09 CEST | Pressemeddelelse
E45 Østjyske Motorvej spærres ved Ejer Bavnehøj Øst <54> ad to omgange. Den første spærringsperiode starter fredag den 10. oktober kl. 06.00 og gælder i nordgående retning.
Danske bilister holder alt for kort afstand på motorvejen8.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Næsten halvdelen af de danske bilister holder alt for kort afstand til de andre biler på motorvejen, og faktisk ved mere end halvdelen af bilisterne slet ikke, hvad den korrekte afstand er. Det viser en ny rundspørge fra Vejdirektoratet, der nu lancerer en ny kampagne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum