Trafikale gener på Marselis Boulevard fra midten af september
10.9.2026 13:08:12 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Jordbundsundersøgelserne på Marselis Boulevard er godt i gang, tidsplanen holder og alle undersøgelser forventes at være færdige til december.

Det går godt for Vejdirektoratets entreprenør, som siden foråret har udført geotekniske undersøgelser på Marselis Boulevard forud for anlæggelsen af Marselistunnelen. Tidsplanen følges fint, og arbejdet forventes fortsat afsluttet til december.
Fra mandag den 14. september og cirka tre uger frem skal entreprenøren udføre geotekniske boringer, og derfor inddrages et af de vestgående spor mellem Jyllands Allé og Skanderborgvej.
Da trafikken er mest sårbar i vestgående retning, vil det ene vestgående spor blive ledt over midterrabatten, så der er to vestgående og et østgående spor på strækningen mellem Jyllands Allé og Skanderborgvej i perioden.
Trafikken ledes over midterrabatten umiddelbart efter Jyllands Allé og ledes tilbage i det normale vestgående spor inden svingbanen ved Skanderborgvej.
Cykelstien i vestgående retning på samme strækning vil være inddraget i perioden, og cyklisterne skal derfor trække forbi på fortovet eller finde en alternativ cykelrute.
Det er ikke muligt at krydse boulevarden ved Kongsvangs Allé.
Ind- og udkørsel til Kongsvangs Allé nord for Marselis Boulevard er lukket fra boulevarden, mens arbejdet udføres. Adgangen til Rudolf Wulffs Gade og parkeringskælderen øst herfor holdes åben.
Indkørsel til Kongsvangs Allé syd for Marselis Boulevard er lukket ved boulevarden, mens det er muligt at svinge til højre mod havnen fra Kongsvangs Allé ind på Marselis Boulevard.
Følg med på vd.dk og 'Trafik i Aarhus'
Man kan følge med i de trafikale gener som følge af Vejdirektoratets geotekniske undersøgelser på vd.dk/marselis.
Inden længe går de første ledningsejere i gang med at omlægge deres ledninger, så de ikke ligger i vejen, når Marselistunnelen skal anlægges. Det arbejde vil periodevis give trafikale gener. Aarhus Kommune vil på deres Facebook-side ”Trafik i Aarhus” melde særligt generende arbejde ud i den forbindelse.
|
Vejdirektoratet bygger Marselistunnelen, som vil sikre en hurtig, direkte og mere sikker vej mellem Aarhus Havn og E45 Østjyske Motorvej. Tunnelen flytter tung trafik væk fra Marselis Boulevard, og sikrer dermed et roligere og sundere bymiljø omkring Marselis Boulevard. Marselistunnelen vil dermed skabe vækst og grøn byudvikling til gavn for både borgere og erhverv. I 2026 udfører Vejdirektoratet geotekniske undersøgelser, som skal fastlægge jordens egenskaber forud for detailprojekteringen af tunnelprojektet. Undersøgelserne udføres som boringer. |
Nøgleord
Kontakter
Michael Schmidt VosgerauProjektchefVejdirektoratet
Tlf:3121 0967mosc@favrskov.dkHeidi Qvistgaard DalbjergKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:2049 3572hqd2@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Knap 9 ud af 10 oplever, at andre bilister stjæler deres afstand10.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er en velkendt situation på motorvejen: Man holder afstand til bilen foran, men pludselig trækker en anden bil ind i mellemrummet og efterlader meget lidt afstand. Knap 9 ud af 10 trafikanter oplever, at andre gør netop det. Det viser en undersøgelse fra Vejdirektoratet, der nu lancerer en ny kampagne.
Flyshow giver risiko for kø ved Aalborg Lufthavn9.9.2026 09:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Op mod 125.000 gæster ventes søndag 13. september til Danish Air Show på Flyvestation Aalborg. Det vil lægge et stort pres på vejene omkring Aalborg Lufthavn og Vadum, og Vejdirektoratet opfordrer derfor trafikanter til at sætte ekstra tid af til turen.
Udbygning af motorvej rykker tættere på Hillerød9.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er allerede fuld gang i anlægsaktiviteterne på den sydlige del af Hillerødmotorvejens forlængelse. Nu begynder byggeriet også på den nordlige strækning mellem Peder Oxes Allé og Isterødvejen.
Færre gener ved Aarhus N når tilkørsler mod Aalborg genåbner torsdag8.9.2026 14:29:29 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet genåbner torsdag den 10. september tilkørslerne mod Aalborg ved Aarhus N. Herefter fortsætter arbejdet i motorvejskrydset primært om aftenen og natten med skiftende spærringer af til- og frakørsler.
Nordre Ringvej i Viborg spærres til starten af november7.9.2026 10:43:08 CEST | Pressemeddelelse
Fra tirsdag den 15. september spærres Nordre Ringvej mod Randers ved krydset mellem rute 13 og rute 16 i Viborg. Følg omkørslen, og forvent 15-20 minutters længere rejsetid frem til starten af november.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum