Rentefrit momslån har sparet SMV’er for 374 mio. kr.
30.6.2020 13:55:10 CEST | SMVdanmark | Pressemeddelelse

Under coronakrisen oplevede tusinder af danske virksomheder, især SMV’erne, at det var svært eller umuligt at låne penge i banken. Skatteministeriet tog derfor initiativ til at SMVer kunne låne sidste momsindbetaling som et rentefrit lån i ét år.
Skatteministeriet har netop offentliggjort tal, der viser, at 23.600 virksomheder har lånt tilsammen 6,8 mia. kr.
”Vores medlemmer betaler høje renter i banken, og skulle de i stedet have lånt 6,8 mia. kr. ville renteudgiften alene være 374,7 mio.kr. De penge får nu lov til at blive i virksomhederne, hvor de er med til at sikre overlevelse og jobs” udtaler Jakob Brandt og fortsætter:
”SMV’erne har under coronakrisen i gennemsnit skulle betale 5,51 % på en kassekredit, hvilket betyder at mange har betalt mere end det. Her har regeringens momslån givet dem et tiltrængt alternativ, hvor en personlig hæftelse ikke har været et ultimativt modkrav. Dette har givet mange selvstændige nattesøvnen tilbage, at de ikke blev presset ind i en situation, hvor banken kunne komme og tage ens hus, hvis virksomheden gik konkurs,” siger Jakob Brandt.
SMVdanmark har tidligere opfordret regeringen til at tilbageføre den seneste momsindbetaling som lån til virksomhederne – et element, der efterfølgende blev en del af hjælpepakkerne til erhvervslivet. SMV’er fik dermed mulighed for at få seneste momsindbetaling som et rentefrit lån i ét år.
”Jeg vil gerne takke skatteministeren for at have fulgt vores opfordring og har givet virksomhederne mulighed for at få den indbetalte moms tilbage som rentefrit lån. Det har holdt hånden under mange af de virksomheder, der blev afvist i banken under coronakrisen,” udtaler Jakob Brandt, vicedirektør i SMVdanmark.
Nøgleord
Kontakter
Alexander NepperPolitisk chefkonsulent
Tlf:27 21 04 04nepper@smvdanmark.dkJakob BrandtVicedirektør i SMVdanmark
Tlf:24 25 27 27brandt@smvdanmark.dkBilleder

Information om SMVdanmark
Om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Ny konjunkturanalyse: Foråret spirer i byggeriet, men mørke skyer truer i horisonten20.3.2026 11:58:33 CET | Pressemeddelelse
Stemningen i byggeriet er vendt efter en svag februar, og byggevirksomhederne har positive forventninger til både omsætning og beskæftigelse. Det viser SMVdanmarks faste, månedlige konjunkturbarometer. Stigende geopolitisk uro og højere priser peger dog på nye risici for erhvervet.
Ny analyse: Stor folkeskolesatsning er kun slået igennem i hver fjerde kommune18.3.2026 06:13:08 CET | Pressemeddelelse
Langt de fleste kommuner lever stadig ikke lever op til regeringens forventning om, at mindst 5 pct. af eleverne i 8. og 9. klasse skal være i juniormesterlære. Det viser ny analyse fra SMVdanmark, der også viser store geografiske forskelle i udbredelsen.
Mindre bøvl, mere virksomhed: SMVdanmark med ti bud til en ny regering12.3.2026 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
SMVdanmark præsenterer et nyt udspil med ti konkrete forslag til, hvordan en ny regering kan skabe bedre vilkår for landets små og mellemstore virksomheder. Mindre bureaukrati, kortere betalingsfrister og bedre adgang til arbejdskraft skal styrke vækst og job i hele Danmark.
Dansk whisky skal på verdenskortet: 10 danske destillerier lancerer fælles whisky lørdag d. 7. marts 20266.3.2026 10:18:26 CET | Pressemeddelelse
Der skrives Danmarkshistorie når 10 danske destillerier lancerer én fælles whisky, der præsenteres lørdag på whiskymessen i Kolding. Overskuddet fra salget skal bl.a. gå til at markedsføre Danmark som et land for gastro-turisme og på den måde tiltrække turister og øge eksporten.
Ny analyse: SMV’er er klar til juniormesterlære – men potentialet bør løftes i kommuner og skoler4.3.2026 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Ny medlemsundersøgelse fra SMVdanmark viser stor opbakning til juniormesterlære, men peger samtidig på et betydeligt uudnyttet potentiale. Ifølge SMVdanmark bør kommuner og folkeskoler tage et langt tydeligere ansvar for information, koordinering og opfølgning, hvis ordningen skal fungere i praksis.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
