Partier kæmper om landdistrikterne

København kan noget, som Assens ikke kan, men Struer kan også noget, som Aarhus ikke formår. De stærke klarer sig lettere - det er dem med udfordringer, politikerne skal hjælpe. Sådan skriver Dansk Folkeparti i et nyt udspil, hvor de præsenterer syv trin til et Danmark i balance. Og nu er turen kommet til Assens og Struer, for valgkampen har kastet mange konkrete løsninger af sig med ambitioner for landdistrikterne. Det falder i rigtig god jord hos Landdistrikternes Fællesråd.
- Vi har kæmpet hårdt for, at der holdes fokus på hele landet i valgkampen, og derfor er det meget positivt, at vi nu ser udspil rettet direkte mod at styrke landdistrikterne og skabe et Danmark i balance. Det er afgørende for landets sammenhængskraft, fortæller formand Steffen Damsgaard.
Fokus på uddannelse i hele landet
I sidste uge kom både Dansk Folkeparti og SF med et udspil rettet mod landdistrikterne. Uddannelsesområdet er igen oppe at vende i partiernes udspil, hvor Dansk Folkeparti foreslår, at mindst 10 procent af alle universitetspladser og 50 procent af alle erhvervsakademier og professionshøjskoler fremover skal ligge uden for de fire største byer. Samtidig foreslår SF at hæve udkantstilskuddet på ungdomsuddannelser, erhvervsuddannelser og VUC samt indføre et udkantstilskud for de videregående uddannelser. Samtlige partier er endvidere parate til at fjerne det omstridte sparekrav på 2 procent fra alle uddannelser, det såkaldte omprioriteringsbidrag.
Hos Landdistrikternes Fællesråd er man glad for politikernes fornyede fokus på uddannelse i hele landet. Der lyder samtidig anerkendende ord til Socialdemokratiet for at trække i land med at nedsætte koblingsprocenten for friskoler i landdistrikterne.
- Det er godt at se, at politikerne har lyttet til borgerne i landdistrikterne, og særlig positivt er det, at S nu har anerkendt friskolernes betydning for muligheden for at bo og leve på landet og har droppet besparelserne på friskolerne i landdistrikterne, siger Steffen Damsgaard.
Flere LAG-midler, borgernær velfærd og trafikal ligestilling
Udover bedre uddannelsesmuligheder i hele landet er der enighed mellem Dansk Folkeparti og SF om at tilføre flere midler til de lokale aktionsgrupper, der støtter erhvervs- og kulturprojekter i de mindre lokalsamfund. Det vækker glæde hos Landdistrikternes Fællesråd, der nu kan tælle et flertal for at styrke LAG-midlerne.
- Det er en rigtig god nyhed for borgere og virksomheder i landdistrikterne, at der nu er bred politisk opbakning til, at de lokale aktionsgrupper får tilført flere midler, siger Steffen Damsgaard.
SF foreslår samtidig at afsætte en pulje på 75 mio. kr. til statslig finansiering af servicecentre, der skal huse en række tilbud, som støtter den borgernære velfærd i landdistrikterne, samtidig med at de vil sikre bedre dækning med kollektiv trafik i landdistrikterne ved blandt andet at arbejde videre med mulighederne for selvkørende busser.
i Dansk Folkepartis udspil bliver der sat øget fokus på trafikal ligestilling af øerne, ens muligheder for velfærd, fortsat indflytning af statslige arbejdspladser, mere nærhed i sundhedsvæsenet og en styrket turisme i hele landet.
Med under to døgn tilbage af valgkampen håber Landdistrikternes Fællesråd, at se flere initiatier rettet mod et Danmark, der hænger sammen.
Nøgleord
Kontakter
Cecilie Davidsen Høj, Landdistrikternes Fællesråd, mail cdh@landdistrikterne.dk
Mette Korsholm, chefkonsulent i Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 53 85 01 27, mail mko@landdistrikterne.dk
Billeder

Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikter: Aftale om VE-kompensation er et skridt i den rigtige retning, men ikke nok10.10.2025 14:30:46 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og en række partier har netop præsenteret en ny aftale, der skal fremme den lokale opbakning til nye solcelle- og vindmølleanlæg. Landdistrikternes Fællesråd roser flere initiativer i aftalen, men efterlyser fortsat rammer til en bedre borgerinddragelse og påpeger, at tiltagene kommer for sent.
Presseinvitation: Hør eksperternes bud på, hvordan levende bymidter bliver en drivkraft for stærke landdistrikter26.9.2025 07:00:00 CEST | Presseinvitation
Hvordan skaber vi levende bymidter til gavn for udviklingen i landdistrikterne? På Landdistriktsforskningens Dag 2025 stiller vi skarpt på bymidtens rolle i udviklingen af vores landdistrikter og undersøger, hvilke greb der virker, når vi skal skabe indbydende byrum, et stærkt handelsliv og blomstrende fællesskaber.
Nyt samarbejde skal udforske bymidtens betydning for omkringliggende landsbyer25.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Landdistrikternes Fællesråd og Dagrofa går sammen om at afdække nye muligheder for at fremme levende bymidter. Det sker gennem et bredt samarbejde med Gehl Architects, Aalborg Universitet, Center for Landdistriktsforskning og syv kommuner.
Landdistrikter: Nye boliger i landzone vil styrke bosætning i landdistrikterne22.9.2025 08:28:56 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen lægger nu op til en væsentlig ændring af planloven, der skal gøre det muligt at placere nye boliger på landet, som erstatning for boliger, der bliver nedrevet i landzone, indenfor samme kommune. For Landdistrikternes Fællesråd er det et meget vigtigt tiltag, som modvirker at landzonen gradvist tømmes for boliger og borgere. Alene gennem de seneste 10-20 år er tusindvis af boliger forsvundet i landzone over hele landet.
Landdistrikterne: Regeringens energiudspil rummer gode initiativer, men for lidt og for sent17.9.2025 13:17:09 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har lanceret et nyt udspil, der skal mindske den lokale modstand mod nye solcelle- og vindmølleanlæg. På trods af gode takter i udspillet, vurderer Landdistrikternes Fællesråd, at udspillet ikke er tilstrækkeligt og tiltagene kommer for sent. Organisationen har i flere år efterlyst langt større kompensation og lokale hensyn for at undgå affolkning i områder tæt på solceller og vindmøller.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum