Nyt tiltag skal udvikle Furesøs erhvervsområder
'I 2030 er Furesø en kommune med flere lokale arbejdspladser og iværksættere', lyder ét af byrådets mål for 2030. Men allerede nu efterlyser virksomhederne i Furesø mere plads og mulighed for at udvide.
Derfor vil Furesø Kommune, Furesøs Industri og Furesø Erhvervsforening nu afdække de forskellige erhvervsområders kvaliteter og potentialer og om de matcher virksomhedernes behov.
"Udgangspunktet for den nye analyse er det bedst mulige: Aldrig har vi haft så mange virksomheder og arbejdspladser i Furesø som nu," siger Ole Bondo Christensen (A), Furesøs borgmester og formand for kommunens erhvervskontaktudvalg efter et møde med erhvervslivets repræsentanter i udvalget.
"I Furesø udlægger vi ikke nye naturområder til erhverv, for vi vil holde fast i den balance, vi har mellem by og land, natur og bebyggelse. I stedet kan vi se grundigt på lokalplanerne for de forskellige erhvervsområder og sikre os, at de bliver udnyttet optimalt. Måske kan der bygges højere eller tættere, hvis virksomheden ønsker det. Det kræver et nært samarbejde, hvis vi skal møde virksomhedernes præcise behov," understreger han.
Birgit Ritter, formand i Furesø Erhvervsforening, er klar til at bidrage til analysearbejdet.
"Iværksættertrangen er stor i Furesø, og vi skal gøre det helt oplagt for en nystartet virksomhed at søge mod de lokale erhvervsområder i stedet for ud af kommunen. I erhvervsforeningen vil vi især spørge ind til, om der er ubrugte kvadratmeter eller bygninger, der kan bruges mere effektivt, og om vi kan skabe opmærksomhed om dem til glæde for såvel ejerne, lejere i bygningen og måske også nye virksomheder på udkig efter et sted at starte op," siger hun.
Samtidig står virksomhederne også med en række konkrete behov, som erhvervsområderne skal dække, hvis de fortsat skal være attraktive, fortæller Mogens Brusgaard, formand i Furesø INDUSTRI og næstformand i Erhvervskontaktudvalget.
"Furesøs virksomheder forholder sig både til deres egen produktion og til større dagsordener som især den grønne omstilling. Hvis du overvejer at udvide, bygge i højden, eller omdanne p-pladser til flere kvadratmeter, har du også brug for at vide, om du må sætte solceller på det nye tag eller om dine medarbejdere kan komme til arbejde med offentlig transport. Så det giver rigtig god mening, at vi nu ser lokalplanerne efter i sømmene, så virksomhederne ved, hvad de kan planlægge efter, og så lokalplanerne stadig er relevante," siger han.
Furesø Kommunes forvaltning vil invitere ejere af bygninger, lejere (virksomhederne), mæglere og Furesøs politikere til møder i erhvervsområderne Walgerholm, Farum Erhvervspark og Sydlejren/Flyvestationen i foråret 2022. Derefter følger de øvrige.
På dagsordenen er blandt andet den grønne omstilling, lokalplaner, infrastruktur og grøn mobilitet samt indbrudsforebyggelse.
Antal beskæftigede i Furesø (ultimo nov.) |
|||||||||||
År |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2020 |
Antal |
12751 |
12884 |
12470 |
12756 |
12918 |
13267 |
13055 |
13406 |
14110 |
14037 |
14116 |
Kilde: dst.dk (tal for 2021 opgøres først om 1 år)
Nøgleord
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A)
Borgmester og formand for Økonomiudvalget.
Steen VinderslevKommunaldirektør
Center for Økonomi og Ressourcer, Jobcenter Furesø
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Endnu et skulderklap til Hjemmeplejen i Furesø5.9.2025 14:31:42 CEST | Pressemeddelelse
Særligt hjælpen til personlig pleje og ernæring scorer højt i en ny undersøgelse af tilfredsheden med hjemmehjælp, som Ældreministeriet står bag. Tilfredshedsundersøgelsen viser både styrker og udviklingspotentiale – og kommunen er allerede i gang.
Flere midler skal styrke kvaliteten yderligere i Furesøs ældrepleje4.9.2025 10:19:11 CEST | Pressemeddelelse
Udgifterne til ældreområdet i Furesø Kommune ser ud til at blive 10,5 mio. kr. lavere end forventet i 2025, da effekten af flere plejehjemspladser nu slår igennem. Udvalget for Sundhed og Ældre anbefaler, at pengene bør gå til en række indsatser, der skal videreudvikle kvalitet, kompetencer og kommunikation i Furesøs ældrepleje.
Furesø fortsat mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DI’s årlige erhvervsklimaundersøgelse bedømmer igen Furesø som den mest erhvervsvenlige kommune i Nordsjælland. I forhold til virksomhedernes tilfredshed med den overordnede erhvervsvenlighed og dialog er kommunen placeret som nr. 24 på landsplan.
Enigt byråd bag høringssvar om Hillerødmotorvejens udvidelse: Ikke flere biler29.8.2025 13:26:43 CEST | Pressemeddelelse
Et enigt Furesø Byråd har i høringssvar til Vejdirektoratet meddelt, at kommunen ikke ønsker flere biler igennem Furesø. Byrådet peger på en helhedsorienteret løsning, som både styrker den kollektive trafik, dæmper støj fra motorvejen og skaber bedre sammenhæng i byen. Planen præsenteres for Folketingets Transportudvalg den 2. september.
Gratis skolemad til mellemtrinnet på Lille Værløse Skole28.8.2025 11:48:32 CEST | Pressemeddelelse
Lille Værløse Skole er udvalgt i Børne- og Undervisningsministeriets nationale forsøg med skolemad uden forældrebetaling til elever i 4.-6. klasse. Skolen modtager over 7 millioner kroner til ordningen, som løber frem til udgangen af 2028.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum