Nyt tiltag skal sikre butikker på landet

Forestil dig en dagligvarebutik efter lukketid. Kassen er tom, personalet er gået hjem. Alligevel kan du komme ind med dit røde medlemskort, når du mangler mælk til kaffen eller spegepølse til madpakken.
Denne dagligvarefremtid er nært forestående i Coops dagligvarebutikker.
Personalet vil stadig være i butikken, men efter fyraften er kunderne alene tilbage. Derfor kan Dagli’ Brugsen og LokalBrugsen udvide åbningstiderne uden at skulle regne ekstra lønudgifter i budgettet, fortæller Jesper K. Andersen, Formatdirektør, Dagli'Brugsen og LokalBrugsen.
- For os handler det om at bibeholde arbejdspladser ved at skabe mere vækst i de mindste butikker. Får vi ikke mere vækst, kommer flere af vores mindste butikker til at lukke og slukke i fremtiden.
Hos Landdistrikternes Fællesråd modtages Coops tiltag med begejstring.
- Dagligvarebutikken er en livsnerve i landsbyerne og afgørende for at sikre vækst, udvikling og bosætning i hele landet. Det er meget flot af Coop at gå forrest i den digitale udvikling med tanke på at fastholde butikkerne i de danske landsbyer frem for bare at lukke dem ned. Den form for nytænkning har vi i høj grad brug for fremover, siger formand for Landdistrikternes Fællesråd Steffen Damsgaard.
Butiksdøden hærger
I en årrække har butiksdøden hærget de danske landsbyer. De seneste ti år er antallet af butikker i landsbyer med under 2000 indbygger skrumpet med 37 pct. Samtidig er butiksantallet stagneret eller gået frem i byer med flere end 2000 beboere, mens butikkerne har haft en solid fremgang i byer med over 100.000 indbyggere. Her er antallet af butikker steget med 21 pct. de seneste ti år. Det fremgik af tal fra Retail Institute Scandinavia tilbage i 2016.
Og det er blandt andet den udvikling, Coop forsøger at bremse, forklarer Jesper Andersen.
- Der er ingen tvivl om, at vores hovedforretning er at sælge dagligvarer, men vi gør meget andet i de små samfund. Vores butikker er både bank, posthus og bibliotek. Så når den sidste butik lukker i en mindre by, falder byen typisk sammen, siger han og tilføjer:
- De selvbetjente dagligvarebutikker kan forhåbentlig være et redskab til at få folk til at bruge vores butikker lidt mere og huske dem på at handle lokalt.
Mange aktører i de danske landdistrikter bør kigge Coop over nakken, når det kommer til at bruge digitaliseringens potentialer til at skabe vækst og udvikling i de danske landdistrikter, mener formand for Landdistrikternes Fællesråd Steffen Damsgaard:
- Coop viser et godt eksempel for fremtidens landdistriktsudvikling med deres selvbetjente butikker. Digitaliseringen rummer et væld af uforløste potentialer, der kan forandre hele måden, vi tænker landdistriktsudvikling på. Så det er bare med at bevæge sig ind i det digitale laboratorium og komme i gang. Landdistrikternes Fællesråd hjælper gerne til, lyder opfordringen fra Steffen Damsgaard.
Nøgleord
Kontakter
Noa Jankovic, politisk chef i Landdistrikternes Fællesråd, tlf. 71 70 82 49, mail noa@landdistrikterne.dk
Billeder

Information om Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikternes Fællesråd er en partipolitisk neutral interesseorganisation, der arbejder for at skabe bedre rammevilkår for landdistrikter og yderområder i Danmark.
Vi tæller 55 kommuner og fire regioner, der tilsammen repræsenterer over 4 millioner danskere. Medlemmerne er tillige en række landsdækkende organisationer, de lokale aktionsgrupper samt et større antal landsbyer og landdistriktsråd.
Følg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikterne: Regeringens energiudspil rummer gode initiativer, men for lidt og for sent17.9.2025 13:17:09 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har lanceret et nyt udspil, der skal mindske den lokale modstand mod nye solcelle- og vindmølleanlæg. På trods af gode takter i udspillet, vurderer Landdistrikternes Fællesråd, at udspillet ikke er tilstrækkeligt og tiltagene kommer for sent. Organisationen har i flere år efterlyst langt større kompensation og lokale hensyn for at undgå affolkning i områder tæt på solceller og vindmøller.
Landdistrikternes Fællesråd inviterer til borgermøder rundt i landet, hvor minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin deltager16.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan skaber vi stærkere landdistrikter i hele Danmark? Det vil minister for byer og landdistrikter Morten Dahlin og Landdistrikternes Fællesråd gerne høre lokalsamfundenes tanker og idéer om, når de afholder tre borgermøder.
Landdistrikter: Solidt finanslovsforslag, men behov for flere tiltag for at sikre et land i bedre geografisk balance29.8.2025 13:09:48 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil sikre danskerne flere penge mellem hænderne i sit finanslovsforslag, men glemmer ifølge Landdistrikternes Fællesråd at tage fat på én af Danmarks største udfordringer; at skabe bedre balance mellem land og by. Det kræver målrettede tiltag og investeringer, hvis det fortsat skal være muligt at bo og arbejde i hele landet, mener organisationen.
Sennels er Årets Landsby 2025!28.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sennels i Thisted Kommune kan nu kalde sig Årets Landsby 2025. Landsbyen i Thy løb med sejren i et stærkt felt, hvor Agerskov i Tønder Kommune og Holbøl i Aabenraa Kommune også kæmpede med om titlen.
Nye initiativer styrker foreningslivet i landdistrikterne20.8.2025 08:34:27 CEST | Pressemeddelelse
Med 30 nye initiativer vil regeringen mindske bureaukrati i foreningslivet og gøre det lettere at være frivillig. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd, som kalder det et vigtigt bidrag til at skabe mere liv og aktivitet i lokalsamfund og landsbyer, hvor der er størst behov for det.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum