Ny trepartsaftale betyder, at flere uddannes til ledighed på handelsområdet
I går aftes lykkedes det at lande en aftale i trepartsforhandlingerne på erhvervsuddannelsesområdet. Aftalen omhandler arbejdsgivernes uddannelsesbidrag, som igennem en årrække har beløbet sig op på knap 6 mia. kr.
En beslutning om midlernes allokering har på det seneste presset sig på af Rigsrevisionens øgede fokus på puljen – dels i kraft af dens beløbsstørrelse, og dels på grund af den særlige tid vi befinder os i.
Aftalen skal tilskynde, at flere virksomheder tager lærlinge/elever, men tager imidlertid ikke højde for de områder, hvor der ikke er praktikpladsmangel.
På detailhandelsområdet, som er det største erhvervsuddannelsesområde på det private arbejdsmarked, når aftalen ikke i mål, fordi antallet af lærepladser ideelt set bør afspejle detailbranchens aktuelle arbejdskraftsbehov.
”Aftalen kan indebære, at flere unge uddannes til arbejdsløshed især på detailhandelsområdet,” siger HK Handels formand Per Tønnesen.
På detailhandelsområdet er det allerede nu sådan, at cirka 30 % af de nyudlærte salgsassistenter må stille sig op bagest i ledighedskøen efter endt uddannelse. De har ringe udsigter til fortsat beskæftigelse inden for det fagområde, de er uddannet til, fordi de ikke har megen erfaring og dermed for meget plads på cv’et til at kunne besætte de få heltidsjobs, der er til rådighed.
”Jeg håber, at aftalen er god på de øvrige fagområder og kan medvirke til at skabe flere lærepladser, hvor der nu og fremover er behov for mere faglært arbejdskraft,” siger Per Tønnesen.
”Jeg synes, man skal have en aftale, hvor man gerne overkompenserer de virksomheder, der påtager sig at uddanne unge på områder, hvor der skønnes at være behov for mere faglært arbejdskraft. Og så må de virksomheder, hvor der allerede i dag uddannes tilstrækkeligt med faglært arbejdskraft, nøjes med mindre eller ingen kompensation på de områder, hvor der uddannes for mange,” fortsætter Per Tønnesen.
”Det er de råd, vi har givet op til forhandlingerne, og det, synes jeg, man skulle have lyttet til,” siger Per Tønnesen.
Nøgleord
Kontakter
HK Handel pressekontakt:
Tess Tonsgaard Heidemann
Tlf. 2679 1979
tess.tonsgaard.heidemann@hk.dk
Information om HK Handel
HK Handel er fagforening for alle, der arbejder i butik, på kontor eller lager i handelsbranchen.
Følg pressemeddelelser fra HK Handel
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Handel
Ny lukkelov er nedslående nyt for butiksansatte i mindre byer27.5.2025 12:12:59 CEST | Pressemeddelelse
Ny aftale om yderligere liberalisering af lukkeloven i mindre byer vil gå hårdt ud over de butiksansatte og udfordre deres work-life-balance. Det mener HK Handel.
Handelsansatte HK’ere genvælger formand13.5.2025 12:58:56 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag blev formand for HK Handel Mette Høgh genvalgt til posten. Hun skal dermed de næste fire år stå i spidsen for Danmarks største fagforening for ansatte, der arbejder i butik, på kontor og lager.
Idiot, møgunge og luder: Butiksansatte bliver i stigende grad svinet til af kunder11.5.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stigende antal af butiksansatte oplever, at kunder overfuser og taler grimt til dem, viser en ny undersøgelse. Det er rystende og fuldstændig uacceptabelt, lyder meldingen fra HK Handel.
HK Handels medlemmer siger ja til nye overenskomster9.4.2025 13:17:27 CEST | Pressemeddelelse
Et overbevisende flertal af HK Handels medlemmer har stemt ja til de nye overenskomster på det private arbejdsmarked. Resultatet vækker stor glæde hos HK Handels formand Mette Høgh.
Nu går det løs: Overenskomster for over 200.000 handelsansatte skal til afstemning25.3.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra i dag er det muligt for medlemmer af HK Handel at stemme ja eller nej til de nye overenskomster. Formand for HK Handel Mette Høgh anbefaler medlemmerne at stemme ja.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum