NATIONAL KONFERENCE OM DANNELSE I GULDBORGSUND

På Dannelseskonferencen den 17. september 2021 vil Mikael Bertelsen tale om kunsten at forfølge sine drømme og turde fejle undervejs, Thomas Blachman lægger kreativiteten og idéerne i hænderne på ungdommen, legeprofessor Helle Marie Skovbjerg vil udfolde, hvordan vi bliver lidt mere modige, når vi leger, mens Katrine K. Pedersen vil tale om børn og unges sårbarhed i en digitaliseret tidsalder.
Derudover kan deltagerne vælge mellem oplæg og workshops v. Teatret Masken, Museum Lolland-Falster i samarbejde med dannelseseksperimentariet Menneskets Verden, det nationale udviklingsprogram Playful Learning m.fl.
Oplæggene har i år fokus på blandt andet leg, kropslig dannelse, innovation og unge som medskabere af kultur.
Martin Lohse, formand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget i Guldborgsund Kommune, siger: ”I Guldborgsund arbejder vi strategisk og praktisk med dannelse på mange niveauer. Vi er i konstant udvikling og bevægelse på området, og fx er vi lige på trapperne med vores nye tiltag Kulturpasset, der hvert år sikrer gratis adgang for børn, unge og deres familier til vores inspirerende kulturinstitutioner.”
Med den årlige dannelseskonference ønsker Guldborgsund Kommune at sætte fokus på dannelse både lokalt og nationalt.
Dannelseskonferencen er et forum for diskussion, idéudvikling og innovation, hvor oplæg og workshops sætter viden om dannelse fra både forsknings- og praksisfeltet i spil.
Konferencen er en tilbagevendende begivenhed, hvor Guldborgsund Kommune inviterer til en fælles drøftelse af, hvordan leg, kunst, natur, litteratur og kultur, videnskab, filosofi, pædagogisk praksis mv. kan være med til at give børn og unge kritisk sans, demokratisk forståelse og evnen til nysgerrig refleksion, fordybelse og kreativitet.
Dannelseskonferencen foregår den 17. september 2021 på Nykøbing F. Teater, Østergågade 2, 4800 Nykøbing F.
Konferencen henvender sig især til personer, som arbejder med dannelse, uddannelse og kultur i kommuner, dagtilbud, på skoler og på kulturinstitutioner.
Alle interesserede er meget velkomne.
Se hele programmet her: www.guldborgsund.dk/Dannelse21 hvor der også stadig kan købes billet.
Presseinvitation
Kontakt presseansvarlig Helle Bertram for gratis tilmelding og muligheder for interviews.
Kontakter
Diana Gerlach, kulturkonsulent: tlf. 25181896 DG@GULDBORGSUND.DK
Helle Bertram, presseansvarlig: tlf. 25180364 HBER@GULDBORGSUND.DK
Martin LohseFormand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget
Tlf:25 18 18 13marlo@guldborgsund.dkBilleder

Links
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Børn og Skoleudvalget vil styrke samarbejdet i dagtilbud og skoler mellem forældre og fagfolk21.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samarbejdet mellem forældre, pædagoger og lærere i dagtilbud og skoler har stor betydning for barnets trivsel, udvikling og læring. Børn og Skoleudvalget sætter nu gang i et forløb, hvor forældre, pædagoger og lærere sammen skal finde frem til en slags guide for det gode samarbejde.
Nye stationsskilte guider passagerer til veterantoget20.10.2025 10:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Gedser Remise får støtte fra Guldborgsund Kommune til ny skiltning på Nykøbing F. Station, der skal gøre flere opmærksomme på den historiske togtur.
Ny kultur- og idrætspolitik styrker fællesskab og trivsel17.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den nye politik sætter retningen for kommunens kultur- og fritidsliv frem mod 2029 med fokus på fællesskab, frivillighed og lige adgang til oplevelser for alle.
Forhindret på valgdagen? Nu kan man brevstemme7.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der kan være flere grunde til, at man er forhindret i at stemme på valgdagen den 18. november, når der er kommunal- og regionalvalg. Guldborgsund Kommune står klar til at tage imod borgernes brevstemmer fra i dag og helt frem til og med den 14. november.
Kulturnat i Nykøbing F fra morgen til nat26.9.2025 14:49:15 CEST | Pressemeddelelse
Tag med langt ud i fremtiden eller dyk dybt ned i fortiden, rejs ud i det ydre rum eller med ind i fantasiens grænseløse univers. Lad dig omfavne af kunsten, oplyse af historien og omslutte af magien. Årets kulturnat byder på aktiviteter for både børn, unge, voksne og seniorer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum