Moesgaard Museum inviterer til foredrag og debat om Afghanistan

Det første arrangement er et foredrag, ’Taleban før og nu - og hvad er vejen frem?’, som finder sted i Moesgaards auditorium onsdag 6. oktober kl. 19.00-20.30. Her vil Asta Olesen, ph.d. i socialantropologi, dykke ned i ligheder og forskelle mellem Talebans fremkomst i 1990’erne og den nuværende magtovertagelse. Det nye styre er domineret af folk fra 'den gamle garde' fra 1990’erne, men dette betyder ikke nødvendigvis, at historien gentager sig. Såvel Afghanistan som dets regionale naboer har ændret sig, og Taleban bliver udfordret - både internt og eksternt. Det hele leder frem til spørgsmålet: Hvordan skal Vesten forholde sig til det?
Det andet arrangement er en paneldebat med fokus på afghanske kvinders fremtid på landet, i byen og digitalt. Det er onsdag 10. november kl. 19.00-20.30, og panelet består af Nilab Totakhil, Mursal Khosrawi og Karen Waltorp, der alle er medlemmer af det afghansk-danske filmkollektiv ARTlife Film Collective. De vil diskutere afghanske kvinders situation, som den har udviklet sig fra 1990’erne og frem til den nylige tilbagetrækning af alle vestlige tropper og Talebans magtovertagelser i august 2021.
Moesgaards etnografiske afdeling har et mangeårigt engagement i Afghanistan, og arrangementerne introduceres og modereres af Moesgaards egen ekspert på området, museumsinspektør Ulrik Høj Johnsen.
”Moesgaard Museums ambition med foredragene er at formidle andet og meget mere, end hvad vi præsenteres for i medierne – og at tilbyde nogle faglige perspektiver på den aktuelle situation, der kan gøre os klogere på, hvad der egentlig foregår, og hvad implikationerne er. Det sker på baggrund af de sidste måneders udvikling i Afghanistan samt museets mangeårige engagement i landet, der har været hærget af krige i mere end 40 år.”, fortæller Ulrik Høj Johnsen.
Taleban før og nu - og hvad er vejen frem?
Tidspunkt: 6. oktober kl. 19.00-20.30
Sted: Moesgaard Museums auditorium
Pris: 150 kr./pers. (medlemmer af Klub Moesgaard: 75 kr./pers.)
Billetter kan købes via www.moesgaardmuseum.dk
Afghanske kvinders fremtid - på landet, i byen, og i den digitale dimension
Tidspunkt: 10. november kl. 19.00-20.30
Sted: Moesgaard Museums auditorium
Pris: 150 kr./pers. (medlemmer af Klub Moesgaard: 75 kr./pers.)
Billetter kan købes via www.moesgaardmuseum.dk
Moesgaards café serverer inden arrangementerne en buffet med lækre afghansk-inspirerede retter, som kan tilkøbes. Det er muligt at bestille bord og læse mere om menuen på www.moesgaardmuseum.dk
For yderligere oplysninger om indhold, kontakt venligst Ulrik Høj Johnsen:
tlf. 25 56 69 36
e-mail: uhj@moesgaardmuseum.dk
Om eksperterne:
Asta Olesen er ph.d. i socialantropologi fra Aarhus Universitet og har forsket i Afghanistan siden 1970’erne og i perioder boet i landet. Hun er forfatter til bogen “Islam and Politics in Afghanistan” (Curzon Press 1995) og har desuden arbejdet i en række forskellige lande for NGO’er, FN, Danida og Verdensbanken.
Paneldeltagerne alle tre medlemmer af det afghansk-danske filmkollektiv ARTlife Film Collective, som udspringer af et forskningsprojekt på Aarhus Universitet: Nilab Totakhil (cand.scient.soc. og skolelærer), Mursal Khosrawi, (cand.scient.pol., debattør og forperson i Handletanken Ligefrem), samt Karen Waltorp, lektor på Institut for Antropologi ved Københavns Universitet og leder af Etnografisk Eksploratorium.
Ulrik Høj Johnsen er museumsinspektør på museets etnografiske samlinger og har gennem en årrække arbejdet med museets samlinger fra Afghanistan, der omfatter genstande, fotos, lyd- og filmoptagelser, som dokumenterer livet forskellige steder i Afghanistan i sidste halvdel af det 20. århundrede.
Nøgleord
Billeder
Links
Information om Moesgaard
Moesgaard er et kulturhistorisk museum, der viser arkæologiske og etnografiske udstillinger i international klasse. Museet forsker i og formidler menneskelivets mangfoldighed i et tæt samarbejde med Aarhus Universitet. Moesgaard omfatter afdelingen i Højbjerg ved Aarhus, Vikingemuseet i Aarhus, Odder og Samsø museer.
Følg pressemeddelelser fra Moesgaard
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Moesgaard
Vikingegravplads fundet nord for Aarhus17.6.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Arkæologer fra Moesgaard har fundet en gravplads fra vikingetiden ved Lisbjerg nord for Aarhus. I gravene er fundet en række spektakulære genstande, som kan tyde på forbindelser til den danske kongemagt.
Moesgaard løfter sløret for de kommende særudstillinger8.5.2025 11:12:12 CEST | Pressemeddelelse
Gæster på Moesgaard kan se frem til tre år med fokus på tre fascinerende verdenshistoriske temaer, som geografisk strækker sig fra Europa til Centralamerika, og som dækker et tidsspænd på mere end tusind år.
Moesgaard modtager stor fondsbevilling til at formidle verdenshistorien31.3.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aage og Johanne Louis-Hansens Fond og Augustinus Fonden har netop bevilliget sammenlagt 24 millioner kroner til at støtte udviklingen af Moesgaards indhold igennem de næste tre år.
Ny dansk dokumentarfilm viser, hvordan ukrainsk kultur er blevet et militært mål19.2.2025 08:42:54 CET | Pressemeddelelse
Dokumentaren vises på DR1 og DR2 i forbindelse med treårsdagen for den russiske invasion af Ukraine den 24. februar 2025.
Moesgaard kåret som Danmarks bedste attraktion3.10.2024 11:57:39 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 3000 danskere har peget på Moesgaard Museum som vinder af den årlige Danish Travel Awards, som netop er blevet uddelt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum