Merkel afviser et forbud mod Huawei i det tyske 5G-netværk trods amerikansk pres
Den tyske kansler Angela Merkel afviser, at et forbud mod Huaweis deltagelse i Tysklands 5G-netværk kommer på tale. Selvom udspillet giver den tyske regering bedre mulighed for at føre tilsyn med alle aktører i 5G-netværket, ser det allerede nu ud til, at udspillet bliver mindre restriktiv end Trump kunne ønske det.
Tyskerne er ved at lægge sidste hånd på et udspil til en ny lov om landets 5G-netværk, som står overfor, at skulle vedtages i Rigsdagen. Udspillet til den nye 5G-lov vil give den tyske regering bedre mulighed for, at kontrollere både operatører og leverandører til det tyske 5G-netværk.
Dog ser det ikke ud til, at den bliver møntet hverken direkte eller indirekte på at ekskludere kinesiske Huawei fra det tyske 5G-marked. På en konference i mandags mellem EU´s ledere og Kinas præsident Xi Jinping understregede kansleren sin holdning til spørgsmålet for de fremmødte journalister.
”Det er klart at mængden af problemer vokser på visse områder, det hersker der ingen tvivl om. På den anden side er vi nødt til at finde løsninger - også selvom det er en millimeter ad gangen, ” sagde hun ifølge Bloomberg.
Også på Huaweis danske kontor modtages den tyske kanslers udmelding positivt.
”Vi er glade for, at Merkel kan se fornuften i at holde markedet åbent, og i stedet forsøger at lave en lovgivning, der lader den tyske regering føre tilsynet med sikkerheden i 5G-netværket blandt operatører og leverandører, ” siger Huaweis danske kommunikationschef Tommy Zwicky og fortsætter:
”Det tyske udspil har været undervejs i et stykke tid, og det er en model vi har opfordret danske politikere til også at se nærmere på. Så vi håber Merkels udmelding også vil skabe resonans på Christiansborg. At Merkel går den vej viser bare, at der er store, europæiske lande, der har lyst til at gøre noget andet, end det Trump gerne vil have dem til. ”
Nøgleord
Information om Huawei
Støberigade 14
2450 København SV
For spørgsmål, kontakt venligst kommunikationschef hos Huawei Technologies Denmark ApS, Tommy Zwicky, pr. e-mail: tommy.zwicky@huawei.com
Følg pressemeddelelser fra Huawei
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Huawei
Huawei-topchef: Innovation bliver nøglen til genopretning efter pandemien24.2.2021 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det var hovedbudskabet fra Huaweis Deputy Chairman Ken Hu, der talte ved åbningen af Mobile World Congress Shanghai 2021, som åbnede i dag.
Huawei sparker Mobile World Congress Shanghai 2021 i gang med forummet “Connected for Shared Prosperity”23.2.2021 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Ministre fra flere europæiske lande, et EU-parlamentsmedlem, bestyrelsesdirektør i Huawei Catherine Chen, m. fl. talte i dag på forummet ”Connected for Shared Prosperity” om, hvordan teknologi kan bruges til at nå verdensmålene og Parisaftalens målsætninger ved hjælp af grøn omstilling.
Huaweis Netværksdirektør: ”2021 bliver året, hvor den industrielle sektor implementerer 5G i stor skala”19.2.2021 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det er beskeden fra Huaweis øverste netværksdirektør, Ryan Ding, i forbindelse med et orienteringsmøde for pressen, som Huawei afholdt ifm. den internationale tele-kommunikationskonference Mobile World Congress Shanghai, der begynder næste uge.
EU-parlamentsmedlemmer i brev til Vestager: Politiseringen af 5G-udrulningen i EU er bekymrende17.2.2021 10:49:04 CET | Pressemeddelelse
I et cross-party letter adresseret til EU-kommisærerne Margrethe Vestager, Valdis Dombrovskis og Thierry Breton udtrykker en gruppe EU-parlamentarikere bekymring over det, de kalder den stigende politisering af 5G-udrulningen.
Huaweis CEO understreger: Vil ikke skille sig af med smartphone-afdeling12.2.2021 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Huaweis grundlægger og CEO, Ren Zhengfei, maner rygter i jorden om, at Huawei har tænkt sig at frasælge sin smartphone-afdeling.
Huawei: Disse 10 tendenser vil komme til at præge opladningsfaciliteter for el-biler11.2.2021 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Elbilsmarkedet er i rivende udvikling. Det betyder også, at vi vil se store omvæltninger i forhold til de ladefaciliteter, der i stigende grad vil komme til at præge bybilledet og landskabet i fremtiden.
Øget efterspørgsel skaber 110 nye arbejdspladser i Huaweis irske afdeling4.2.2021 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Huawei vil skabe 110 nye arbejdspladser på deres irske kontor inden udgangen af 2022, og investerer samtidig ca. 600 mio. kr. i forskning og udvikling i Irland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum