Kommuner fyrer i hobetal på ældreområdet
Klik på kortet og se, hvor mange afskedigelsessager der har været i de enkelte kommuner.
Mens kommunerne med den ene hånd begræder ikke at kunne skaffe ansatte nok til at drage omsorg for det stigende antal plejetrængende ældre, deler de med den anden hånd stribevis af fyresedler ud til medarbejdere netop inden for ældreplejen. Det viser en opgørelse over afskedigelsessager blandt medlemmer af FOAs social- og sundhedssektor.
”Jeg er rent ud sagt chokeret over, at dette her finder sted i den målestok, som det gør. Det strider mod al sund fornuft, når der er så stor og stadig stigende mangel på social- og sundhedspersonale i takt med, at vi bliver flere ældre borgere i samfundet,” siger formand for FOA Mona Striib.
Helt konkret har kommunerne i perioden fra januar 2017 til oktober i fjor rejst 8.116 afskedigelsessager mod kommunalt ansatte FOA-medlemmer i social- og sundhedssektoren, svarende til godt 15% af FOAs medlemmer på området. Af dem er langt størsteparten ansat i ældreplejen ved plejecentre, plejehjem og i hjemmeplejen.
Særligt slemt er det, at langt størsteparten af afskedigelserne, nemlig 62 procent, skyldes sygdom.
”Det ligner næsten, at der hersker sådan en ”brug-og-smid-væk-kultur,” hvor man bare slider den enkelte ansatte helt i bund for så at skille sig af med dem. Det gør mig virkelig gal,” siger Mona Striib.
Opgørelsen viser, at der er store forskelle på, hvor flittigt kommunerne deler fyresedler ud. I de kommuner, der har haft færrest afskedigelsessager, svarer antallet af sager til omkring godt 2 procent af FOAs medlemmer i social- og sundhedssektoren, mens tallet i de værste kommuner ligger helt oppe på 27 procent.
”Nogle steder ser det fredeligt ud. Andre steder er den helt gal, hvor vi må spørge, hvordan deres fastholdelsesindsats egentlig ser ud og om den overhovedet eksisterer. Jeg kan også være bekymret for arbejdsmiljøet helt ude på den enkelte arbejdsplads, hvis så mange afskediges på grund af sygdom. Vi må helt enkelt til bunds i, hvad der foregår, så det vil jeg da gerne invitere KL til at undersøge sammen med os,” siger Mona Striib.
Det arbejde skal gerne foregå i en fart, understreger hun. Fremskrivninger viser nemlig, at vi i Danmark har behov for at tiltrække 40.000 uddannede social- og sundhedsmedarbejdere som følge af alder allerede om 10 år.
”Jeg betragter det som en hastesag. For det første fordi det virker som om, der er mennesker, der ser ud til at blive behandlet helt urimeligt. For det andet, fordi det er kendt stof, at vi har et rekrutteringsproblem. Og situationen som den er nu, er helt uholdbar,” siger Mona Striib.
Læs det vedhæftede notat og fået overblik over afskedigelsessager i samtlige af landets kommuner.
Nøgleord
Kontakter
Mona StriibForbundsformand
46 97 23 12
Vedhæftede filer
Information om FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 afdelinger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Højrisikofag kræver bedre vilkår for PTSD-ramte11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Pressemeddelelse fra FOA, Fængselsforbundet, Politiforbundet og Reddernes Udviklingssekretariat i 3F
Samfundets sårbare mangler pædagogisk uddannede10.12.2025 08:56:11 CET | Pressemeddelelse
Ikke kun børn i dagtilbud har brug for flere voksne med en pædagogisk uddannelse. Det samme gælder på det specialiserede socialområde, hvor 4 ud af 10 ansatte mangler relevant uddannelse.
FOA: Behersket bifald til regeringens sosu-skoler i udlandet9.12.2025 12:28:53 CET | Pressemeddelelse
Selv om ideen om danske sosu-skoler i udlandet ikke er groet i FOAs baghave, ser regeringens konkrete planer fornuftige ud. Men der mangler stadig svar på, hvad man egentlig stiller de kommende udenlandske kollegaer i udsigt, når de kommer til Danmark, påpeger fagforbundet.
Forlig styrker politiets jagt på velfærdskriminelle4.12.2025 14:28:30 CET | Pressemeddelelse
FOA roser det nye politiforlig. I det afsættes midler til at gå hårdere efter skruppelløse kriminelle, som udnytter botilbud og andre sociale tilbud til skattesnyd, hvidvask og anden kriminalitet.
FOA kalder ny rapport om hvidvask på bosteder for rystende24.11.2025 12:33:59 CET | Pressemeddelelse
Private sociale tilbud til samfundets sårbare mistænkes i udbredt grad for hvidvask og skattesnyd, viser ny rapport fra Hvidvasksekretariatet. Afsløringen kalder med høj klar stemme på politisk handling, mener FOA.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

