iClimate-initiativet: Klimawebinar med DI Fødevarer og AU
27.8.2021 11:59:24 CEST | Aarhus Universitet Technical Sciences | Pressemeddelelse
Værdikædeanalyser, teknologi, vækst, konkurrence og rammevilkår er i fokus, når DI Fødevarer og Aarhus Universitet inviterer til det tredje webinar i iClimate-initiativet - en forskningsbaseret tilgang til at løse erhvervslivets klimaindsats.
Målet er en reduktion på 70% i CO2-uledningerne - men med hvilke midler skal det nås? Og kan vi undgå at miste konkurrenceevne, men tværtimod blive stærkere i processen?
Mød og diskutér med blandt andre Arla Foods, Danish Crown, Chr. Hansen og en række andre aktører fra den danske fødevarebranche om hvad der skal til af forskning, innovation og rammer for at bringe danske virksomheder i front i klimakampen.
Sammen med forskere og eksperter fra fødevarebranchens virksomheder sætter DI Fødevarer og Aarhus Universitet fokus på fødevareindustriens klimaindsats.
Vær med til at identificere barrierer, muligheder og vidensbehov for, hvordan vi sammen kan gøre den grønne dagsorden til en løftestang for ny udvikling og vækst i fødevaresektoren globalt, og hvilke teknologier og løsninger vi både nu og på sigt kan eksportere til resten af verden med henblik på efterlevelsen af Verdensmål #13: Klimaindsats.
Program:
Mandag den 30. august 2021 kl. 13.00-15.00
13.00 Velkomst v/ Michael Strangholt, journalist, Aarhus Universitet
13.10 Introduktion til webinaret - Verdensmål #13: Klimaindsats v/ Hans Sanderson, seniorforsker, Aarhus Universitet
13.20 AU State of the science: Prof. Milena Corredig, head of Center for innovative Food (CiFOOD)
13.30 Klimamål: Barrierer, muligheder og vidensbehov for vækst - oplæg og paneldebat v/
- Jørn Stryger, CPKelco
- Jan Dalsgård Johannesen, Arla Foods
- Annemarie Meisling, Chr. Hansen
- Jakob Thøisen, Palsgaard
- Karl Christian Møller, Danish Crown
- Leif Nielsen, branchedirektør DI Fødevarer
15.15 Breakout sessions
15:30 Opsamling på breakout sessions og plenumdiskussion
15.50 Afrunding v/ Hans Sanderson
Nøgleord
Kontakter
Michael StrangholtDCE - Nationalt Center for miljø og Energi, Aarhus Universitet
Tlf:87151354Tlf:93508434mis@dce.au.dkLinks
Information om Aarhus Universitet Technical Sciences
Om iClimate-initiativet:
DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi ønsker at fremme en indsats som går på tværs af erhvervssektorer i bestræbelserne på at nå 70% reduktion i udledningerne af CO2 i 2030. iClimate-initiativet skal inspirere, samle viden, analysere og give konkrete bud på erhvervslivets barrierer og muligheder for at opfylde klimalovens mål.
For hvert webinar inden for bl.a. fødevarer, energi og byggeri vil forskere fra Aarhus Universitets tværgående forskningscenter iClimate og DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi samle, analysere og syntetisere sektorens behov i samarbejde med deltagerne. Som opfølgning på de enkelte sektorers webinarer samles repræsentanter fra de enkelte sektorer til et fælles arrangement i oktober. Her fremlægges sektorernes konklusioner, der skal danne grundlag for handling på tværs af sektorerne i dansk erhvervsliv og nye forsknings- og innovationsaktiviteter.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Krigen i Ukraine rammer klimavidenskaben: Halvdelen af Arktis er forsvundet fra forskningen27.3.2026 08:55:56 CET | Pressemeddelelse
Det manglende samarbejde mellem vestlige og russiske forskere i Arktis skaber markant usikkerhed om klimaforandringerne. På Aarhus Universitet arbejder forskere nu på at udvikle nye metoder, som kan begrænse problemet.
Ny teknologi kan være et nyt håb i kampen mod PFAS27.3.2026 08:06:39 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS.
Danske Arktis-forskere: Der er brug for en plan24.3.2026 16:47:49 CET | Nyhed
I disse dage finder en af verdens største arktiske konferencer sted på Aarhus Universitet, hvor forskere fra hele verden mødes for at udveksle viden og erfaringer om et geopolitisk højspændingsområde. Men Danmark har ingen samlet national strategi for forskningen i Arktis, og det bekymrer de forskere, der i bogstavelig forstand står i frontlinjen.
Dyrevelfærd i svineproduktion kræver mere end enkeltstående tiltag20.3.2026 12:31:40 CET | Pressemeddelelse
Enkeltstående velfærdstiltag i konventionel svineproduktion kan have utilsigtede konsekvenser. Postdoc ved Aarhus Universitet Mathilde Coutant anbefaler, at plads, rodemateriale og fodersammensætning tænkes sammen for at opnå positive effekter.
Biokul i dansk landbrug: Nyt forskningsprojekt skal kortlægge langtidseffekter19.3.2026 13:57:13 CET | Pressemeddelelse
Et nyt, landsdækkende forskningsprojekt skal undersøge, hvordan biokul påvirker jord, afgrøder og miljø over tid. Projektet, der er et samarbejde mellem Aarhus Universitet og Københavns Universitet, er finansieret af Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
