Har du talent?

Blandt de første ansøgere er Luna Engel Friberg 20 år fra Nakskov, hun fortæller:
”Det er en rigtig god idé at lave en revyskole. Det er et godt koncept. I revyen kan du tage lidt pis på alt det alvorlige, det er en god egenskab at bruge. Jeg har søgt ind, fordi det kunne være en rigtig god oplevelse for mig selv og meget lærerigt. Jeg har spillet teater i mange år, og revy har ikke været den spillestil, jeg har spillet mest, så det er en god mulighed for at udvikle sig. Hvis jeg kommer ind, forventer jeg at udvikle mig lære mere om, hvad revyen kan.”
Inden 12 unge talenter kan starte på Guldborgsund Revyskole i september 2020, skal de gennem en optagelsesprøve d. 22. maj.
Leder af talentlinjen på Guldborgsund Revyskole, Flemming Krøll fortæller:
”Optagelsesprøven skal give os et fingerpeg om hvad det er for nogle unge mennesker der har søgt ind. Vi leder efter mennesker der føler sig hjemme på en scene og som kan lide at underholde. I revyens verden er det fx vigtigt at man som skuespiller kan skifte karakter imens man klæder om. Endvidere kræver det at være revyskuespiller at man skal kunne synge og bevæge kroppen på en hensigtsmæssig måde. Mærker vi ben i næsen og ”funny-bones”, så tror jeg på vi finder Danmarks nye revytalenter."
Nykøbing Falster Revyen har som landets næststørste revy trukket publikum fra hele landet med udsolgte forestillinger år efter år. Flemming Krøll, forhenværende og mangeårig direktør for Nykøbing Falster Revyen, vil stå i spidsen for talentlinjens nye generation af unge revytalenter. Underviserteamet består blandt andre af Mick Øgendahl og Henrik Lykkegaard.
Ønsker du at blive optaget på Guldborgsund Revyskole, skal du sende din ansøgning senest 17. maj og kunne deltage i optagelsesprøven d. 22. maj.
Kontakter
Flemming Krøll, leder af Guldborgsund Revyskole
E-mail: revyskolen@guldborgsund.dk
Billeder

Links
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Ny kultur- og idrætspolitik styrker fællesskab og trivsel17.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den nye politik sætter retningen for kommunens kultur- og fritidsliv frem mod 2029 med fokus på fællesskab, frivillighed og lige adgang til oplevelser for alle.
Forhindret på valgdagen? Nu kan man brevstemme7.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der kan være flere grunde til, at man er forhindret i at stemme på valgdagen den 18. november, når der er kommunal- og regionalvalg. Guldborgsund Kommune står klar til at tage imod borgernes brevstemmer fra i dag og helt frem til og med den 14. november.
Kulturnat i Nykøbing F fra morgen til nat26.9.2025 14:49:15 CEST | Pressemeddelelse
Tag med langt ud i fremtiden eller dyk dybt ned i fortiden, rejs ud i det ydre rum eller med ind i fantasiens grænseløse univers. Lad dig omfavne af kunsten, oplyse af historien og omslutte af magien. Årets kulturnat byder på aktiviteter for både børn, unge, voksne og seniorer.
Hvem skal forme foreningslivet i Guldborgsund?24.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 10. december er der valg til Folkeoplysningsudvalget (FOU) i Guldborgsund Kommune, og foreninger har nu mulighed for at indstille kandidater.
Ny kunststrategi skal binde Nykøbing F sammen23.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har godkendt en kunststrategi, der integrerer kunst i havneområdet og bymidten og skaber levende byrum, styrker identiteten og fremmer bæredygtighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum