Frygter konkurser blandt restauranter og butikker: ”Der er fortsat brug for hjælp”
1.7.2020 07:38:51 CEST | EjendomDanmark | Pressemeddelelse
Restauranter og butikker har fortsat hårde tider, og hos udlejerne - der arbejder tæt sammen med deres erhvervslejere - er der stor nervøsitet for, at der kommer flere konkurser hos erhvervslejerne i kølvandet på coronakrisen.
Knap halvdelen - nærmere bestemt 45 procent - af erhvervsorganisationen EjendomDanmarks Ejendomspanel vurderer således, at mellem 11 og 30 procent af butikker og restauranter går konkurs i løbet af de næste måneder.
”Det er foruroligende. Coronakrisen har været et stort slag, som butikker og restauranter ikke nødvendigvis let kan rejse sig fra, og ingen udlejere har interesse i at miste deres lejere. Vi ved, at udlejerne går langt for at finde lokale løsninger, så ellers sunde butikker får mulighed for at komme i omdrejninger igen,” siger adm. direktør Jannick Nytoft, EjendomDanmark.
”Drejes nøglen om for mange steder, breder det sig. Den erhvervsdrivende må måske lukke sit livsværk, og der risikerer at komme mindre liv i de lokale gågader. Det er derfor, at vi som branche og samfund skal handle, så vi kan holde hånden under vores butikker og restauranter,” siger Jannick Nytoft, der fortsat opfordrer regeringen til at sikre, at midlerne fra hjælpepakken til de faste udgifter rent faktisk kommer ud til butikkerne.
Stærk samarbejdspartner
Selvom danskerne og turister på kanten af sommerferien kan strømme ud i butikker og på caféer, kan restauranter og butikker med fx nye krav til plads ikke nødvendigvis indhente det, der er mistet. Samtidig er det usikkert, hvordan krisen på den lange bane påvirker danskernes lyst til at gå ud og spendere:
”Det er både et tab for lokalsamfundet og den erhvervsdrivende, når det ikke længere går. Udlejerne kæmper for at bevare deres gode erhvervslejere, for uden dem står ejendomsejerne tilbage med tomme lejemål. Lukkede forretninger rammer både de mange tusinde medarbejdere i butikker og restauranter. Men det rammer også de mange ansatte i ejendomsbranchen,” siger Jannick Nytoft.
Fakta
- Det er butikker og restauranter, der har flest udfordringer. I alt angiver 82 procent af respondenterne, at det er disse typer af lejere, som har flest problemer i den nuværende situation.
- Omvendt er det kun 4 procent af respondenterne, som svarer, at det er boliglejere, der har flest problemer.
- 45 procent af respondenterne i Ejendomspanelet forventer konkurser blandt netop butikker og restauranter. Der er dog en vis usikkerhed om fremtiden – det er illustreret ved, at 10 procent af respondenterne angiver ”Ved ikke” til spørgsmålet.
Kontakter
Jannick NytoftAdm. direktør
Tlf:27112073jny@ejd.dkCecilie Lund VintherPressekonsulent
Tlf:21404675clv@ejd.dkInformation om EjendomDanmark
EjendomDanmark er erhvervsorganisationen for ejere, udlejere og administratorer af fast ejendom i Danmark. Organisationen repræsenterer ca. 85% af det professionelle ejendomsmarked med over 100.000 medarbejdere og en omsætning på knap 100 mia. kroner. Medlemmerne er blandt andre pensionskasser, ejendomsselskaber, ejendomsadministratorer, grundejerforeninger, forsikringsselskaber og pengeinstitutter, fonde, advokater, ejendomsmæglere samt entreprenører, arkitekter og ingeniører.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Undgå svindel i jagten på en lejebolig: Her er fem gode råd11.2.2026 07:07:00 CET | Pressemeddelelse
Falske udlejere bliver bedre til at virke troværdige, og derfor har EjendomDanmark samlet fem råd, der kan hjælpe dig sikkert gennem boligsøgningen.
EjendomDanmark: Nødvendigt at stramme grebet om korttidsudlejning22.1.2026 13:43:10 CET | Pressemeddelelse
Med en ny politisk aftale får myndighederne nu bedre muligheder for at gribe ind overfor ulovlig korttidsudlejning via platforme som Airbnb. Det er et fornuftigt skridt mod at sikre flere boliger bruges til beboelse hele året, særligt i landets største byer, vurderer EjendomDanmark.
Ny analyse: Muligt at skabe 22.000 nye boliger uden nybyg21.1.2026 06:14:00 CET | Pressemeddelelse
Nybyg er ikke den eneste vej til flere boliger. En ny analyse fra EjendomDanmark viser, at bedre udnyttelse af loftsrum i eksisterende etageejendomme kan øge boligudbuddet markant. Det gælder særligt i København og på Frederiksberg, hvor efterspørgslen på boliger er enorm.
Ny politisk aftale giver tiltrængt løft til huslejenævnene12.12.2025 11:07:27 CET | Pressemeddelelse
Social- og Boligministeriet har netop offentliggjort en politisk aftale, der skal være med til styrke huslejenævnene, og som blandt andet fastslår, at boligretten fortsat skal danne præcedens for retspraksis i nævnene.
Ny boligredegørelse understreger behov for flere boliger i København8.12.2025 21:06:31 CET | Pressemeddelelse
Københavns Kommunes årlige boligredegørelse viser et markant behov for flere – og især mindre – boliger frem mod 2060. Ifølge EjendomDanmark kalder prognoserne på handling og understreger, at kommunen selv kan hjælpe flere boliger på vej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
