Forlængelse af tvangslukning er kritisk for centre og butikkerne
Der kommer til at være stille i landets storcentre i minimum en måned endnu. Det var udmeldingen fra statsministeren mandag aften. Det er en økonomisk mavepuster for både butikkerne i centrene, og for de ejere og administratorer der indtil videre har holdt hånden under deres lejere og i mange tilfælde udskudt huslejen.
For hjælpepakkerne er skruet sådan sammen, at langt de fleste butikker i storcentre – det drejer sig om cirka 3.500 styk på landsplan ud af 5.000 butikker - ikke vil modtage fuld kompensation fordi de enten er del af virksomhed, der har aktivitet udenfor centret eller fx har lavet en mindre webshop for at afbøde tabet fra tvangslukningerne.
”Det er ærgerligt, at selskabskonstruktionen kan medvirke til, at en butik ikke får fuld kompensation, som det ellers var indtrykket, at de ville få. Mange af kæderne er jo danske, familieejede virksomheder, som har en vigtig rolle i det danske erhvervsliv. Men udfordringen bliver hurtigt mangel på likviditet – for både butikkerne og centrene. Derfor er der brug for, at politikerne ser på kompensationsordningen igen, så de ikke rammer skævt,” siger Jannick Nytoft, adm. direktør.
Centre lig kæder
Det er kæderne, der bliver hårdest ramt af, at de ikke kan få kompensation. Og det er netop den type butikker, der typisk er i storcentrene.
Analysen viser, at 74 procent af huslejen kommer fra netop kæder, der har butikker eller onlinehandel uden for centret. Mens det blot er 10 procent af kæderne i centrene, der ikke har andre aktiviteter.
”Vi bliver nødt til at tage det alvorligt, for det er selvfølgelig vigtigt, at vi både har vores butikker og vores bygninger på den anden side af krisen. Derfor vil jeg opfordre til, at politikerne ser, om de ikke kan finde en løsning på problematikken,” siger Jannick Nytoft.
EjendomDanmark bidrager gerne med bistand til at finde en teknisk løsning på udbetaling af kompensation af faste udgifter.
Kontakter
Jannick NytoftAdm. direktør
Tlf:27112073jny@ejd.dkVedhæftede filer
Information om EjendomDanmark
EjendomDanmark er erhvervsorganisationen for ejere, udlejere og administratorer af fast ejendom i Danmark. Organisationen repræsenterer ca. 85% af det professionelle ejendomsmarked med over 100.000 medarbejdere og en omsætning på knap 100 mia. kroner. Medlemmerne er blandt andre pensionskasser, ejendomsselskaber, ejendomsadministratorer, grundejerforeninger, forsikringsselskaber og pengeinstitutter, fonde, advokater, ejendomsmæglere samt entreprenører, arkitekter og ingeniører.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Et Danmark i balance kræver lokale løsninger7.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Snart går danskerne til stemmeurnerne, når der skal sammensættes nye byråd i landets 98 kommuner. EjendomDanmark præsenterer her fem konkrete forslag, der kan sikre en stærkere, lokal udvikling.
Samarbejde sætter ny standard for juridisk informationssøgning1.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
EjendomDanmark og Pandektes har indgået et samarbejde om en ny Al-drevet platform. Platformen indeholder alt relevant juridisk indhold inden for leje- og foreningsretten kombineret med den nyeste teknologi, der sikrer, at du som praktiker altid har svarene lige ved hånden.
Flertallet af danske seniorer foretrækker at bo til leje25.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end hver anden dansker over 65 år vil realistisk set vælge en lejebolig som deres næste hjem, viser en ny analyse. Ifølge EjendomDanmark skyldes det blandt andet lejeboligens fleksibilitet, lavere vedligeholdelsesbehov og økonomiske tryghed – en tendens, der også ses i befolkningen generelt.
7 ud af 10 lejere foretrækker, at deres næste hjem bliver en lejebolig24.9.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne foretrækker lige så ofte en lejebolig som en ejerbolig, når de realistisk vurderer deres næste bolig, viser en ny analyse. Ifølge EjendomDanmark understreger det, at lejeboligen er et aktivt tilvalg, og at der fortsat er behov for et blandet boligmarked.
Store dilemmaer i grøn omstilling af bygninger12.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
En række dilemmaer kan spænde ben for en grøn omstilling af ejendomsbranchen. Det viser en ny kortlægning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum