Elgiganten cementerer sin position som markedsleder
15.12.2021 08:54:00 CET | Elgiganten A/S | Pressemeddelelse

Elgiganten havde rekordvækst på hele 16% med samme antal butikker fra 19/20 til 20/21 og fastholder niveauet i 1. halvår 21/22. Omsætningen stiger med 1% i første halvår og lander dermed på 3,5 mia. DKK.
Tilfredsstillende resultat og flot indsats
Peder Stedal, adm. direktør, sætter ord på det første halve år: ”Jeg er rigtig godt tilfreds med vores halvårsresultat. Det er flotte tal, når man sammenligner med 2020, som var et helt ekstraordinært år. Corona, hjemmearbejdspladser og stor stigning i vores onlinehandel til følge - samt udbetaling af feriepenge - prægede i den grad vores 2020 resultat. Derfor glæder det mig at se, at vi stadig formår at fastholde niveauet sammenlignet med resultaterne fra samme periode sidste år.”
Endnu flere tilfredse kunder
”Vores vinderformel, som består af en kombination mellem online, fysiske varehuse samt personlig og dygtig rådgivning, fortsætter med at skabe gode resultater. På trods af den udfordrende pandemiperiode vi har været igennem, formår vi endvidere at løfte vores kundetilfredshed, der er steget til over 94% i 1. halvår. Selvsagt er det noget, jeg er utrolig tilfreds med,” fortæller Peder Stedal.
Holdindsats bag stærkt resultat
Medarbejderne er en af de medvirkende årsager til de flotte resultater, pointerer Peder Stedal: ”Jeg er utrolig stolt af Elgigantens 2.300 ansatte. Hver eneste dag lægger de en kæmpestor indsats, og vi ville ikke have opnået de samme resultater uden dem. Gennem både 2020 og 2021 har vi klaret os gennem dage, uger og måneder med nedlukninger, skiftende forhold og restriktioner. Alligevel er vi kommet stærkt ud på den anden side, sammen.”
Elkjøp koncernen kom ud med et samlet resultat på det nordiske marked på i alt 23,3 milliarder NOK i første halvdel af regnskabsåret 21/22 og et driftsresultat på 672 millioner NOK. En cementering af Elgigantens position som markedsleder i hele Norden.
Elgiganten vokser således på alle markeder, bortset fra i Finland, som viser en mindre tilbagegang på 2%. Danmark er vækstet med 1%, Norge med 3% og Sverige med 6 %.
Kort om første halvdel af regnskabsåret:
- Perioden strækker sig fra 1. maj til 31. oktober 2021
- Resultatet for halvåret var 3,5 mia. kroner
- Omsætningsstigning på 1% sammenlignet med samme periode sidste år
Nøgleord
Kontakter
Ditte Opstrup Andersen
Kommunikationschef
PR & Kommunikation
ditte.opstrup.andersen@giganten.dk
+4527614057
Billeder

Information om Elgiganten A/S
Elgiganten er Danmarks førende varehuskæde indenfor mærkevareprodukter i hjemmeelektronik og hårde hvidevarer. Elgiganten blev etableret i Danmark i 1996 og har i dag over 2.300 medarbejdere fordelt pa 40 varehuse landet over samt en af landets største internetbutikker på Elgiganten.dk.
Elgiganten A/S indgår i Elkjøp Nordic-koncernen, der i regnskabsåret 2020/21 omsatte for 49,8 milliarder norske kroner. Der er i alt 414 varehuse og ca. 11.000 medarbejdere i Norden. Alle nordiske varehuse forsynes fra det over 100.000 kvm store centrallager i Jönköping, Sverige. Elkjøp-koncernen ejes af Currys plc.
Følg pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Elgiganten A/S
Epoq gør op med den klassiske køkkenreklame: Forvent mere af dit køkken26.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Epoq lancerer nu den nye brandkampagne "Forvent Mere" og går bevidst en anden vej i en kategori, hvor mange reklamer ligner hinanden. Med humor og drama sætter kampagnen fokus på det virkelige liv og på, hvad kunderne faktisk kan forvente af et moderne køkken.
Fra elev til leder på tre år: Mike drømmer om en dag at blive varehuschef25.8.2026 12:59:02 CEST | Pressemeddelelse
Det, der begyndte som et midlertidigt fritidsjob i Elgiganten, har på bare tre år udviklet sig til en lederkarriere for 23-årige Mike Lykke Fagerlund. Efter at have afsluttet sit elevforløb er Mike netop tiltrådt som Department Manager Sales i Elgiganten Næstved, hvor han nu tager det næste skridt i sin karriere. For de mange elever, der netop er startet i Elgiganten, viser Mikes historie, hvor langt engagement og lysten til at udvikle sig kan føre.
Elgigantens gameshow kulminerer: 100 finalister kæmper om sejren25.8.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elgigantens gameshow går nu ind i sin afgørende fase. Lørdag samles 100 finalister i Elgiganten Næstved til en 30 timer lang finale fyldt med konkurrencer, overraskelser og dramatiske elimineringer.
600 danskere dystede om plads i Elgigantens gameshow: Nu åbner online casting3.8.2026 08:00:40 CEST | Pressemeddelelse
Efter flere ugers castingtour i varehusene landet over kan Elgiganten gøre status på interessen for det store jubilæums-gameshow, der kulminerer med en 30 timer lang finale og en hovedpræmie til en værdi af op til 500.000 kroner.
Elgiganten og Den Gode Gerning sætter spot på de gode kundeoplevelser29.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Elgiganten sætter sammen med Den Gode Gerning fokus på de mange positive møder mellem kunder og medarbejdere i hverdagen. Historier, der sjældent får opmærksomhed, men som fylder langt mere, end mange tror.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
