Beskæftigelsesministeriet

De første personer har fået udbetalt den nye seniorpræmie

Del

En ny opgørelse viser, at i alt 1.672 personer har fået udbetalt seniorpræmie i september og oktober 2020. Det viser nye tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering på baggrund af oplysninger fra Udbetaling Danmark.

Seniorpræmieordningen giver større økonomisk gevinst til de seniorer, som arbejder efter folkepensionsalderen. Den skattefrie præmie er på 42.840 kroner (2020-niveau) for beskæftigelse det første år efter folkepensionsalderen, og de første har netop fået udbetalt præmien. De ekstra penge skal være en gulerod til dem, der kan arbejde videre og gør det.

Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:

- Det er godt for samfundet, at de seniorer, der kan og har lyst, fortsætter på arbejdsmarkedet. Derfor er jeg glad for, at det er blevet mere økonomisk attraktivt at blive ved. Vi vil også gerne sørge for, at det er let og lige til at fortsætte, så seniorernes kompetencer i endnu højere grad kan komme i spil.

- Der er også seniorer, der efter mange år på arbejdsmarkedet har svært ved at blive ved i takt med, at pensionsalderen hæves. Derfor er jeg glad for og stolt over, at vi sammen med Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti og Enhedslisten for nyligt indgik Aftale om en ny ret til tidlig pension. Her får dem, der er startet tidligst på arbejdsmarkedet og har haft et langt og ofte hårdt arbejdsliv, ret til at trække sig værdigt tilbage, inden de er slidt helt ned.

Seniorpræmieordningen blev indført med aftalen om finansloven for 2019 og blev efterfølgende forhøjet og udvidet som en del af ”Aftale om ret til seniorpension for nedslidte” fra maj 2019. Her blev seniorpræmien hævet og der blev også indført en seniorpræmie på 25.500 kroner (2020-niveau) til de seniorer, der bliver ved med at arbejde to år efter pensionsalderen.

Ordningen trådte i kraft i juli 2019, men da man skal have været beskæftiget i et helt år for at få udløst præmien, er det først efter juli 2020, at de første præmier er optjent. Præmien udbetales to måneder efter optjeningsperioden er slut. De første udbetalinger af seniorpræmier har dermed tidligst kunne ske fra september 2020. Med udbetalingerne i september og oktober 2020 er der udbetalt seniorpræmier til borgere født i januar og februar 1954. Der kan senere komme udbetalinger til flere borgere født i januar eller februar 1954, fx borgere med selvstændig virksomhed og stor B-indkomst som ikke er oplyst til indkomstregisteret, idet de selv skal ansøge om seniorpræmie.

Arbejder man videre, har man også mulighed for at bruge det, der hedder opsat pension. Her kan man udskyde det tidspunkt, man begynder at få udbetalt sin folkepension, mod til gengæld at få mere i pensionsydelse i form af et ventetillæg, når man går på folkepension.

Kontakt Beskæftigelsesministeriets pressevagt: 5123 2830

Information om Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesministeriet
Beskæftigelsesministeriet
Holmens Kanal
1060 København K

7220 5000http://bm.dk/

Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet

Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 202521.8.2025 08:18:52 CEST | Pressemeddelelse

I juni 2025 var der 3.057.800 lønmodtagere i job. Det er 2.300 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden juni 2024 er der dermed samlet set kommet 34.400 flere beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 1.400 flere lønmodtagere fra maj til juni 2025. I samme periode er der kommet 900 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi har et stærkt arbejdsmarked, hvor virksomheder har gode muligheder for vækst og udvikling. Derfor oplever vi endnu en gang, at flere lønmodtagere er kommet i job. Det er positivt i lyset af, at mange virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure, når de skal eksportere deres varer". "De seneste tal viser desværre også, at antallet af unge uden job og uddannelse fortsat stiger. Derfor er det ekstra vigtigt, at vi skruer op for hjælpen til de unge, så de kan få foden inden for på arbejdsmarkedet eller i uddannelse. Alle landets kommuner er ved at

Tæt på uændret ledighed i juli 202520.8.2025 09:01:33 CEST | Pressemeddelelse

Der er 87.800 fuldtidsledige i juli 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 300 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Det er positivt, at ledigheden holder sig på et lavt niveau, selvom nogle virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure. - Samtidig med, at vi har en meget lav ledighed og rekordhøj beskæftigelse, stiger antallet af unge uden job og uddannelse desværre stadig. Den udvikling skal vendes. Derfor glæder det mig, at virksomheder, organisationer og samtlige af landets kommuner nu går sammen om Ungeløftet. Her rækker de i fællesskab hånden frem og tilbyder de unge job og uddannelse på vilkår, der passer til den enkelte. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for august 2025 den 18. september 2025.

EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse

Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye