Aftaleparterne har lavet en “lokumsaftale”
21.3.2023 15:47:21 CET | Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen | Pressemeddelelse
Politikerne har af overskuddet fra sidste år valgt at prioritere en millionkroner til mere rengøring og pædagogiske indsatser på Rådmandsgades Skole, Kildevældsskolen, Blågård Skole og Katrinedals Skole, Peder Lykke Skolen, Lundehusskolen og Skolen i Sydhavnen. Skolerne er udvalgt fordi, de scorer lavest i en trivselsmåling, hvor eleverne har udtalt, at de ikke oplever toiletterne som rene og pæne.
Det skal pengene gå til
Alle toiletter rengøres og soigneres nu dagligt, men midlerne skal blandt andet gå til en ekstra soignering. Her vil der blive fjernet papir fra gulvene og gjort rent de steder, hvor der er blevet beskidt i løbet af dagen.
Midlerne skal også bruges til at personalet på skolerne lærer eleverne om god toilet-adfærd, så toiletterne fremstår rene og pæne hele skoledagen. Det skal blandt andet ske ved hjælp af et forløb med elevrådet og møder med skolens ledelse.
Aftalen glæder Børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager (K)
-Børns trivsel er forudsætningen for, at de lærer og udvikler sig i skolen. Det er klart, at når børn holder sig en hel dag, fordi de ikke bryder sig om at gå på toilettet, trives de ikke, og det går udover deres koncentration. Derfor er jeg glad for, at der nu bliver gjort en indsats på de skoler i byen, der trænger mest.
Midlerne fra overførselssagen står ikke alene. Parterne har samtidig forpligtet sig til at finde et betragteligt beløb i budget 2024 til at forbedre skoletoiletterne. Midlerne skal komme fra en annullering af et planlagt skolebyggeri i De Gamles By til over en halv milliard kroner. De frigjorte midler skal bruges til forbedring af skoletoiletter i både almen- og specialskoler.
-Når vi alligevel ikke skal bruge 570 millioner kroner på at udvide Guldberg Skole på Nørrebro, så er jeg glad for, at partierne nu har forpligtet sig til at bruge en betragtelig del af midlerne på at renovere og forbedre toiletterne på de københavnske folkeskoler, lyder det fra børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager (K).
Toiletter er vigtige for trivsel
Af Børne- og Undervisningsministeriets nationale trivselsmåling fremgår det, at de københavnske folkeskoler ligger under landsgennemsnittet for elevernes oplevelse af, hvorvidt toiletterne er rene og pæne. Faktisk er det kun omkring halvdelen af de københavnske elever, der oplever, at toiletterne er indbydende, når trangen melder sig. Trivselsmålingen viser desuden, at eleverne ofte holder sig i løbet af skoledagen, hvilket kan påvirke deres koncentration, indlæring og trivsel.
Nøgleord
Kontakter
Janni BrixenPressechefBørne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:51336860p97w@kk.dkInformation om Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Københavnsk dagtilbudsleder stod bag "provokerende” stillingsopslag – nu har hun vundet sprogpris1.5.2026 17:03:14 CEST | Pressemeddelelse
Det vakte opsigt, da Københavns Kommune sidste år søgte efter en ‘middelmådig leder’ til et dagtilbud. Nu er idékvinden bag stillingsopslaget blevet hædret med sprogpris til Sprogdagen 2026 som bl.a. Dansk Sprognævn står bag.
Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden gøre op med.
Ni københavnske skoler får et løft10.4.2026 12:28:21 CEST | Pressemeddelelse
En ny politisk aftale, som netop er faldet på plads på Københavns Rådhus, giver forbedring i og omkring ni af byens skoler.
Nyt kraftcenter på Amager Strand skal styrke fællesskaber og få flere ud i naturen10.4.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Naturcenter Amager Strand og Den Blå Foreningsby bliver til Havkraft; et nyt center for fællesskab og naturaktiviteter ved Øresund. Projektet bliver en realitet efter en støtte på 22,5 millioner kroner fra Nordea-fonden.
100 millioner kroner på vej til de mindste: Københavnske daginstitutioner får penge til at ansætte flere voksne10.4.2026 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er 100 millioner kroner på vej til de københavnske daginstitutioner. Det betyder, at der fra sommer blandt andet er penge til at ansætte op mod 293 nye pædagoger eller andet pædagogisk personale.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
