Finansiering sikret til ny specialskole i Ørestad
9.9.2026 06:02:00 CEST | Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen | Pressemeddelelse
I fremtiden vil København få brug for flere pladser til elever, der har behov for vidtgående specialpædagogisk støtte i skoletiden. Derfor skal der bygges en helt ny specialskole med plads til 96 elever fra 0. til 9. klasse. Nu er finansieringen på plads.

Hvis alt går efter planen, kan 96 elever indtage deres nye splinternye specialskole i år 2031.
Ved de netop afsluttede budgetforhandlinger har politikerne i København afsat samlet 434,9 millioner kroner til etableringen af en ny specialskole i Ørestad, der har fået navnet Skolen ved Himmelhøj. Skolen kommer til at ligge på Ørestads Boulevard 220.
Skolen ved Himmelhøj bliver skræddersyet til børn og unge med behov for vidtgående, specialpædagogisk støtte i deres skolegang. Og bliver et helhedstilbud for elever fra 0.-9. klasse.
Sammen med skolen bliver der opført en specialidrætshal, som er målrettet borgere med fysiske og kognitive funktionsnedsættelser. De nye idrætsfaciliteter vil blive brugt af både unge og ældre fritidsbrugere hele dagen – bortset fra den del af faciliteterne, som bruges i skoletiden.
Københavns Børne- og Ungdomsborgmester, Jakob Næsager (C):
- København skal fungere i hverdagen for alle børn – også de børn, der har brug for særlig støtte. Derfor er jeg utrolig glad for, at vi nu kan bygge en ny specialskole, der fra begyndelsen bliver indrettet efter elevernes behov. Det giver os mulighed for at skabe nogle trygge og gode rammer for både læring, trivsel og fællesskab. Samtidig får vi en specialidrætshal, som vil give langt bedre muligheder for børn, unge og voksne med funktionsnedsættelser.
Skoleleder på Skolen ved Himmelhøj, Maria Bælum:
- Det er en fantastisk nyhed, at finansieringen nu er på plads, så byggeriet af vores skole kan gå i gang. Mens vores nye skolebygning bliver bygget, bruger vi ventetiden i de midlertidige rammer på at skabe en god skole, hvor vores elever trives og lærer. Helt særligt bliver det at få en ny idrætshal, der er skræddersyet til vores børnegruppe. Vi glæder os meget til at dele den med alle de andre fritidsbrugere, som ligesom os har stor gavn af et godt sted at dyrke idræt på egne vilkår.
Skolens elever er allerede i tidlig opstart på Sundholmsvej 50 og Skolen på Amagerbro, hvor de har mulighed for at blive indtil deres nye skole, står klar til brug i 2031.
I Københavns Kommunes budget 2027 afsættes:
-
434,9 mio. kr. samlet på anlæg i 2026-2032 til etablering af Skolen ved Himmelhøj inkl. KKFO og klubpladser samt idrætshal inkl. midler til inventar mm. til skole og idrætshal.
-
5,5 mio. kr. årligt på service i 2031 og frem til drift og vedligehold af skole og idrætshal, tværgående arealpleje samt delvis bemanding i idrætshallen til Kultur-, Fritids- og Borgerserviceudvalget.
-
2,4 mio. kr. på service i 2030 og 0,04 mio. kr. årligt i 2031 og frem til klargøring af pavilloner og varig tværgående arealpleje af skolen til Børne- og Ungdomsudvalget.
Læs mere om skolen her: Stor investering i ny specialskole i Ørestad
Nøgleord
Kontakter
PressetelefonenBørne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune
Tlf:29 45 40 73presse@buf.kk.dkFølg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Sundhedsplejersker i København får nu bedre mulighed for systematisk at opspore vold i småbørnsfamilier31.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sundhedsplejerskerne i landets største kommune får med en ny screeningsmodel bedre mulighed for at spotte familier præget af utryghed og vold. Det sker som følge af udbredelsen af indsatsen "Sammen uden vold – Småbørnsforældre", som har vist positive resultater i fem nærliggende kommuner.
Ny folkeskole i Nordhavn: Elever får udsigt til fugleø og stor idrætshal28.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
I takt med at den kommende bydel på Levantkajen i Nordhavn tager sin form, skal der bygges en topmoderne folkeskole. Nogle af pengene til at etablere den nye folkeskole, vil børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager finde med budget 2027.
9 ud af 10 københavnske forældre er tilfredse med deres barns dagtilbud27.8.2026 10:03:42 CEST | Pressemeddelelse
De københavnske forældre er blevet mere tilfredse med byens daginstitutioner. Det viser nye tal fra Økonomi- og Indenrigsministeriet. Børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager glæder sig over resultaterne, men understreger, at der fortsat er behov for at investere i dagtilbudsområdet.
Det skal være billigere at være børnefamilie i København26.8.2026 13:33:15 CEST | Pressemeddelelse
Børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager går til forhandlinger om næste års budget i København med et ønske om at sænke taksten for daginstitutioner og skolefritidsordninger med 500 kroner pr. barn om måneden.
I denne uge starter budgetforhandlingerne i København: Børneborgmester vil have bedre normeringer og forberedelsestid til pædagoger25.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når de københavnske politikere i slutningen af denne uge sætter sig til bordet for at forhandle næste års budget på plads, så skal det ende med bedre normeringer og forberedelsestid i de københavnske dagtilbud. Det mener børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager (Kons.).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum