Æblets bidrag til dansk mad– og kulturhistorie
Æblet er ikke til at komme uden om, når man taler om dansk kultur og madlavning. ”Æblet falder ikke langt fra stammen” og ”at bide i det sure æble” er talemåder, der ofte høres. Hjemme hos mormor serveres den klassiske æblekage med makroner og flødeskum, og langt de fleste haver har et æbletræ. I december spises der traditionen tro æbleskiver, men selve æblet er for længst forsvundet fra de fleste æbleskiver.
I gamle dage var æblet en vigtig del af de selvforsynende husholdninger, men i efterkrigstiden dalede æblets popularitet blandt danskerne. Eksotiske frugter og færdigproduceret slik er blandt årsagerne til, at det ikke længere er så attraktivt at snige sig på æblerov hos naboen med de lækreste æbler.
Men nu, hvor der er større fokus på bæredygtighed, lokale råvarer og sundhed, har danskerne igen fået øjnene op for frugten, der kommer i et utal af sorter, smagsvariationer og størrelser.
Det er ikke længere bare et æbletræ, der står i haven. Det er et Ingrid Marie eller Gråsten. Flere og flere danskere sætter sig ind i de forskellige sorters kendetegn og anvendelsesmuligheder. Og for at opnå det største kendskab til æblerne, er det vigtigt at kende æblets historie, mener madhistoriker Bettina Buhl.
I bogen ”Æbler – klassiske opskrifter og fortællinger fra den danske madhistorie” begynder hun i bogstavlig forstand ved Adam og Eva og ender ved nutidens interesse for æbler. Hun fortæller æblets historie i bogens første del, mens anden del består af historiske opskrifter, der er tilpasset nutidens madlavning, hvor æbler spiller hovedrollen. Det være sig i både aftensmaden, lette retter, desserter og bagværk.
Bettina Buhl er madhistoriker og museumsinspektør i MADENS HUS på Det Grønne Museum. Hun forsker i og formidler madens og måltidets kulturhistorie i Danmark og har skrevet et væld af artikler og bøger. Derudover bidrager hun ofte til tv-produktioner som konsulent, når der skal mad på bordet. Blandt andet i tv-serien Badehotellet.
Ting, du måske ikke vidste om æbler:
- Juleaften eller nytårsaften skal man ryste sine æbletræer og fremsige et Fadervor – ellers bliver næste års æblehøst dårlig.
- I 1700-tallet mente nogle landbrugskyndige, at ingen mand burde gifte sig eller eje en gård, før han havde kendskab til dyrkning af æbler.
- Æble kunne få ”sød musik til at opstå”. Et æble var den direkte vej til en piges hjerte. Overtroen lød: Deles et æble med en ung pige, kan det vække hendes elskov. Gives et rødt æble til en kvinde, må hun elske en.
Fakta om bogen:
Æbler – Klassiske opskrifter og fortællinger fra den danske madhistorie
Forfatter: Bettina Buhl
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740660326
Sidetal: 312 sider
Vejl. pris: 299,95 kr.
Udkommer d. 19. august 2020
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Vedhæftede filer
Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Alle kan lære at sy21.10.2025 09:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Stine Højland – også kendt under navnet ATTER på Instagram – er klar med en ny sybog, hvor upcycling af tøj og simple syprojekter er omdrejningspunktet. Og præcis som bestselleren ATTER, så er ATTER 2 også til de utålmodige typer.
Strikkelegenden Vivian Høxbro er klar med Dominostrik fra A til Z20.10.2025 09:19:00 CEST | Pressemeddelelse
For 25 år siden udgav Vivian Høxbro sin første bog om dominostrik og var dermed med til at gøre den særlige strikketeknik udbredt. Her 25 år efter – og endda på sin 80-års fødselsdag – udgiver hun bogen Dominostrik fra A til Z, der indeholder 25 forskellige firkanter, der kan strikkes sammen i uanede variationer.
Ninja CREAMi-kogebogen20.10.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Peter Friehling har leget med den nye maskine, der vinder indpas i flere og flere køkkener. Ninja CREAMi har ikke skuffet den erfarne kogebogsforfatter, der har lavet is i mange år, men kun sjældent, da det indtil nu har været en krævende proces, der hæmmede kreativiteten.
Nyoversættelse af William Faulkners hovedværk17.10.2025 12:08:41 CEST | Pressemeddelelse
William Faulkners roman As I lay dying fra 1930 udkommer nu i nyoversættelse af Juliane Wammen med titlen Da jeg lå for døden. Dermed er et litteraturhistorisk hovedværk fra de amerikanske sydstater atter tilgængelig for et dansk publikum.
Stygge Krumpen var ikke Guds bedste barn17.10.2025 11:59:41 CEST | Pressemeddelelse
Årene frem mod reformationen i 1536 er blandt de mest dramatiske i dansk historie. Inden for en kort årrække var der en intens kamp om den politiske magt, borgerkrigen Grevens Fejde og den katolske kirkes fald i Danmark. Børglumbispen Stygge Krumpen var en af de toneangivende og magtfulde katolikker i den sidste katolske storhedstid i Danmark, og nu fortælles hans historie i en biografi af Hans Gregersen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

