
Helse med dokumenteret virkning
Kampen om pladsen som hele Danmarks sundheds magasin er rustet godt op det seneste år, hvor der er kommet to konkurrerende magasiner på gaden, men der er stadig ingen af de nye magasiner, som kan dokumentere deres virkning hos læserne.
Mens det velkendte Helse ligger nogenlunde stabilt med 461.000 læsere ifølge TNS Gallups måling af 1. halvår 2012, så er der ingen af de andre sundhedsmagasiner, der følger trop og offentliggør, hvor mange læsere de har.
- Markedet for sundhed er meget stort og uoverskueligt, og derfor vægter vi at kunne dokumentere vores virkning, siger Peter Larsen, der er ansvarshavende redaktør, som ikke er overrasket over, at der fortsat ikke bliver offentliggjort læsertal for konkurrenternes magasiner.
- Vi ved godt, at vi ikke er de billigste i annoncemarkedet, og det er fordi det koster at lave gode artikler og sikre en god distribution. Vi har en medarbejder til at køre rundt til alle hospitaler og de store behandlingssteder i Danmark for at sikre, at magasinerne bliver fyldt op i holdere, at der er ryddet pænt op og at det kommer til de rette steder hver eneste gang. Det koster, men sammen med vores høje redaktionelle kvalitet er det årsagen til, at vi fortsat er Danmarks foretrukne sundhedsmagasin.
Fakta:
Helse udkommer 10 gange årligt og distribueres til venteværelser på hospitaler, i lægeklinikker, apoteker, tandlæger og andre behandlere. Helse udkommer næste gang den 13. september.
Yderligere information fås hos ansvarshavende redaktør, Peter Larsen på mail peter@mediegruppen.net eller telefon 4087 6799.
Vedhæftede filer
Information om Mediegruppen A/S
Følg pressemeddelelser fra Mediegruppen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mediegruppen A/S
Bella Center emmer af romantik16.1.2014 13:46:47 CET | Pressemeddelelse
Der er kærlighed i luften på Amager i weekenden, når Danmarks største bryllupsmesse nogensinde løber af stablen.
Helse er på Facebook19.2.2013 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmarks ældste og mest læste sundhedsmagasin er nu også kommet på Facebook. Det betyder, at man nu kan finde Helse på iPad, Facebook, internettet og selvfølgelig stadig som det gode gamle velkendte magasin.
Restauranter sjusker med sikkerheden i din mad19.11.2012 12:02:48 CET | Pressemeddelelse
Den historie kan du læse, når Helse udkommer i denne uge. Omkring hver ottende restaurant har ikke orden i fødevaresikkerheden, viser en analyse fra Helse. Beskidte køkkener og mad opbevaret ved for høje temperaturer er nogle af problemerne. Forhold som ifølge fødevareprofessorer kan ende i alt fra mavekneb til døden.
Hele Danmarks Helse får en skarpere profil i 20135.11.2012 10:09:18 CET | Pressemeddelelse
Troværdighed, kvalitet og 468.000 læsere. Det er opskriften på Helses succes. Og Danmarks største sundhedsmagasin har store planer for 2013 med nyt redaktionelt koncept og endnu flere samarbejdspartnere.
Fornuftige argumenter hjælper ikke på sundheden16.10.2012 15:24:48 CEST | Pressemeddelelse
Det er selvfølgelig lidt groft sagt, men der er noget om snakken. Rygere, overvægtige, alkoholikere ved alle, at deres livsstil er farlig og potentielt dødelig, men det ændrer ikke ved deres lyst og trang til at fortsætte. Helse har undersøgt hvorfor.