Vejledergruppe modtager Roskilde Universitets undervisningspris
22.9.2026 07:00:00 CEST | Roskilde Universitet | Pressemeddelelse
Gruppen af vejledere modtager prisen for et pilotprojekt med en ny projekteksamen, der blandt andet styrker deltagerstyringen og det individuelle ansvar inden for projektgruppen.

Digital udvikling med kunstig intelligens i spidsen påvirker undervisningen i det moderne samfund. En gruppe vejledere på den Humanistiske Bacheloruddannelse på Roskilde Universitet har udviklet og afprøvet en ny projekteksamensform, som skal imødekomme udfordringen fra kunstig intelligens.
Hvert år uddeler Roskilde Universitet en undervisningspris som anerkendelse for en stor indsats for universitetets uddannelser og undervisning af høj kvalitet.
I år går prisen til gruppen af vejledere på den Humanistiske Bacheloruddannelse for deres pilotprojekt med en ny projekteksamen. I pilotprojektet har vejledergruppen arbejdet med en eksamensform, der motiverer de studerende til at læse mere, diskutere mere og tage endnu større individuelt ansvar for deres viden inden for projektgruppen.
Vejledergruppen har udviklet nye vejledningsprincipper, der styrker de studerendes tekstnære og værdiskabende dialog om projektets teorier, hvilket er noget, som kunstig intelligens ikke bare kan erstatte.
Gruppen består af Anja Mølle Lindelof, Anne Brædder, Hans Fabricius-Rahbek, Kasper Levin, Marie Lunau og Randi Marselis.
Ændrede vilkår for læsning og fordybelse
Forsøget var bygget op omkring fire greb: Fast rapportomfang uafhængigt af gruppestørrelse, en todelt eksamen med både gruppe- og individuel prøvning, bortfald af obligatoriske oplæg og forbud mod elektroniske hjælpemidler til eksamen.
Forsøget har ikke kun handlet om at ændre rapportens omfang og eksamensform. Et af målene med pilotprojektet har været at styrke deltagerstyringen igennem samtalen mellem de studerende og vejlederen, og også at understøtte de studerendes læsning igennem bl.a. læsedagbøger.
“Som koordinator for forsøgssporet og som vejleder med mange års erfaring med undervisning på RUC er det enormt tilfredsstillende at se, at små ændringer i vejledningsprincipper og eksamensform kan gøre en stor forskel for, hvordan de studerende læser og fordyber sig i deres projekter. Med udbredelsen af generativ AI står vi på universiteterne over for en situation, hvor vi grundlæggende skal ændre vores forhold til at læse og skrive tekster,” siger studielektor Kasper Levin og fortsætter:
”Forsøget har for mig bekræftet, at svaret er at styrke den del af problemorienteret projektlæring, hvor den enkelte studerende ikke blot forventes at kunne redegøre for en generel fremstilling af projektets tekster, men at vise, hvordan teorierne læses eksemplarisk i forhold til gruppens egen problematisering. Med et større fokus på tekstlæsning i vejledningen og den todelte eksamen sikrer vi, at den studerende både får den tekstnære fordybelse ved den individuelle eksamen og det fælles udbytte af at læse og tænke sammen ved gruppeeksamen.”
Vejledernes pilotprojekt bidrager med viden om, hvad der virker i en tid, der er præget af den digitale udvikling.
"Universitetet er hjemsted for det læsende menneske. Også selvom de studerendes læsepraksis forandrer sig. Med pilotforsøget sætter vi fokus på de førsteårsstuderendes møde med akademiske tekster og adresserer konkret de konsekvenser, som overgangen fra bogkultur til digital læsekultur har for måden, hvorpå studerende lærer at producere og diskutere viden. Ikke som en forfaldshistorie, men som et vilkår og en mulighed," siger lektor Anja Mølle Lindelof.
Undervisningsprisen blev overrakt til Roskilde Universitets årsfest den 18. september 2026.
Kontakter
Pressetelefon (ml. 09.00 og 16.00 i hverdagene)
Tlf:2887 0027Billeder

Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Modtager af RUC’s forskningsformidlingspris: ”Forskningsformidlingen kan være med til at kvalificere forskningen”17.9.2026 08:44:25 CEST | Pressemeddelelse
I år går Roskilde Universitets forskningsformidlingspris til lektorerne Sabina Pultz og Magnus Paulsen Hansen for formidlingen af deres forskningsprojekt, som sætter fokus på arbejdsløshed og behandlingen af arbejdsløse.
Nyt masterforløb skal ruste Danmark mod kriser og trusler16.9.2026 10:02:53 CEST | Pressemeddelelse
Center for Samfundssikkerhed og Resiliens (SECURE) på Roskilde Universitet tager imod det første hold studerende på et nyt masterforløb i samfundssikkerhed og totalberedskab – det første af sin art i Danmark. Minister for samfundssikkerhed og beredskab Lisbeth Bech-Nielsen deltager i åbningen.
Årets æresalumne på Roskilde Universitet er Lars Frelle-Petersen16.9.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvad gør en god leder – og hvad undervurderer ledere ofte? Departementschef Lars Frelle-Petersen deler sine erfaringer. Han modtager i år Roskilde Universitets æresalumnepris.
Roskilde Universitet og Sjællands Universitetshospital indgår strategisk partnerskabsaftale15.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Målet med det strategiske samarbejde er at udvikle, igangsætte og drive indsatser inden for parternes kerneområder til gavn for regionen.
Nyt værktøj skal styrke samarbejde mellem Danmark og Tyskland10.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Femern Bælt-forbindelsen åbner, bliver Østdanmark og Nordtyskland knyttet langt tættere sammen. Men en tunnel skaber ikke i sig selv en sammenhængende region. Derfor har Roskilde Universitet som led i det dansk-tyske Interreg-projekt Dannelsesregionen udviklet Femern Bælt Kompasset – et nyt værktøj til organisationer, der samarbejder på tværs af grænsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum