HK: Et nært sundhedsvæsen kræver medarbejdere, der skaber sammenhæng
19.6.2026 12:26:07 CEST | HK Kommunal | Pressemeddelelse
Regeringen og Danske Regioner har indgået en økonomiaftale for 2027, som tilfører regionerne 2,3 mia. kroner ekstra. Det glæder HK Kommunal, som samtidig advarer mod endnu en besparelse på administrationen i en tid, hvor sundhedsreformen skal omsættes til virkelighed.

Den nye økonomiaftale viderefører investeringerne i sundhedsvæsenet og understøtter ambitionen om at skabe et mere nært, sammenhængende og borgernært sundhedsvæsen.
- Det er positivt, at regeringen og Danske Regioner fortsætter med at investere i sundhedsvæsenet. Regionerne står over for store opgaver, og hvis ambitionerne om bedre sammenhæng, nærhed og kvalitet skal blive til virkelighed for patienterne, er det afgørende, at der følger ressourcer med, siger HK Kommunals formand, Lene Roed.
Hun hæfter sig samtidig ved, at regeringen ønsker at se på flerårige økonomiaftaler.
- Vi er glade for, at der nu lægges op til at undersøge mulighederne for flerårige økonomiaftaler. Det kan give regionerne bedre muligheder for at planlægge langsigtet og skabe ro om de store forandringer, som sundhedsreformen indebærer, siger Lene Roed.
Sammenhæng kræver koordinering
Samtidig indebærer aftalen, at regionernes administrationsudgifter skal reduceres med 109 mio. kroner.
Det vækker bekymring hos HK Kommunal.
- Jeg havde helst været disse besparelser foruden. Sundhedsreformen handler i høj grad om at skabe bedre sammenhæng mellem sygehuse, kommuner og almen praksis. Men den sammenhæng opstår ikke af sig selv. Den kræver medarbejdere, som kan koordinere patientforløb, understøtte de kliniske medarbejdere og sikre, at de mange nye initiativer fungerer i praksis, siger Lene Roed.
Hun peger på, at regionerne samtidig står over for omfattende organisatoriske forandringer med nye sundhedsråd, flere opgaver uden for sygehusene og en styrket indsats for mennesker med kronisk sygdom.
- Det er meget svært at se logikken i at spare på administrationen samtidig med, at man gennemfører en af de største omstillinger af sundhedsvæsenet i mange år, siger Lene Roed.
Koordinatorer er afgørende for patientforløbene
I Sundhedsadministratives Landsforening (SAL) glæder formand Nathali Degn sig over, at der investeres i sundhedsvæsenet. Men hun understreger, at et mere nært sundhedsvæsen også kræver de medarbejdere, der får patientforløbene til at hænge sammen.
- Når flere patienter skal behandles tættere på eget hjem og på tværs af sektorer, bliver behovet for koordinering kun større. Sundhedsadministrative koordinatorer og lægesekretærer er ofte dem, der sikrer, at aftaler bliver fulgt op, informationer når frem, og at patienterne oplever et sammenhængende forløb, siger Nathali Degn.
Hun advarer derfor mod at se administrative funktioner som et oplagt sted at spare.
- Vores faglighed handler ikke kun om administration. Vi skaber overblik i et stadig mere komplekst sundhedsvæsen og frigør tid til læger, sygeplejersker og andre sundhedsprofessionelle. Det er en investering i både kvalitet, patientsikkerhed og sammenhæng for patienterne, siger Nathali Degn.
AI skal skabe værdi før gevinster høstes
Økonomiaftalen lægger samtidig op til en yderligere udbredelse af kunstig intelligens i sundhedsvæsenet. Det hilser HK Kommunal velkommen, men organisationen advarer mod at indregne gevinster, før de er dokumenteret.
- Kunstig intelligens kan blive et vigtigt redskab i sundhedsvæsenet, og vi hilser teknologien velkommen. Men gevinsterne skal dokumenteres, før besparelserne regnes hjem. Teknologien skal understøtte medarbejdernes arbejde og patienternes forløb – ikke bruges som en genvej til forhastede sparekrav, siger Lene Roed.
Kontakter
Kommunikationschef, Niels Ditlev Preisler
Tlf:30344652Lene RoedFormand for HK Kommunal
Tlf:24216431Nathali DegnFormand for Danske Sundhedsadministratorers Landsforening (SAL)
Tlf:29886511Følg pressemeddelelser fra HK Kommunal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Kommunal
Lønløft til nogle grupper må ikke gå ud over andre13.6.2023 11:17:13 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af lønstrukturkomiteens rapport opfordrer HK Kommunal til, at midlerne til en trepart holdes uden for reguleringsordningen. Lønløft til nogle grupper må ikke gå ud over andre, siger HK Kommunals formand Lene Roed.
HK: Besparelser på administration risikerer at ramme patienter26.5.2023 21:53:17 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen om regionernes økonomi medvirker ikke til at løse de grundlæggende udfordringer i vores sundhedsvæsen. Der spares massivt på administrationen i regionerne, og det vil ramme det sundhedsfaglige personale, patienterne og ventelisterne.
HK: Kommuneaftale betyder forringelser af den nære velfærd26.5.2023 06:48:38 CEST | Pressemeddelelse
Massive forringelser af den borgernære velfærd. Det bliver konsekvenserne af en urimelig stramme kommuneaftale.
HK Kommunal: Milliardbesparelser skæmmer reformarbejdet14.12.2022 16:27:14 CET | Pressemeddelelse
Den nødvendige frisættelse af den offentlige sektor får det sværere, når man på forhånd opererer med nedskæringer på seks milliarder kroner på den borgernære velfærd herunder på beskæftigelsesindsatsen, lyder det fra HK Kommunal om det nye regeringsgrundlag.
Nedskæringer på jobindsatsen vil ramme de svageste ledige9.10.2022 18:26:31 CEST | Pressemeddelelse
Milliardbesparelser på ’administration og bureaukrati’ kan ikke undgå at trække tæppet væk under hjælpen til de svageste ledige, lyder det fra HK Kommunal om Socialdemokratiets forslag om at skære tre milliarder kroner på kommunernes beskæftigelsesindsats.