Petersmindevej spærres kortvarigt under motorvejen ved Kolding (opdateret)
28.4.2026 15:05:35 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Fra tirsdag aften den 5. maj til torsdag aften den 7. maj spærres den tunnel, der fører Petersmindevej under E45/E20 Sønderjyske Motorvej i Kolding.

Opdatering 5. maj 2026: Spærringen var først planlagt til kun at omfatte bilister, men ændringer i arbejdet har medført, at det også har været nødvendigt at spærre for cyklister og gående. Pressemeddelelsen er også tidligere blevet opdateret med nye datoer og for spærring af Petersmindevej.
I forbindelse med udvidelsen af E45/E20 Sønderjyske Motorvej nordvest spærrer Vejdirektoratet kortvarigt for tunnelen ved Petersmindevej, da der skal udføres spunsarbejde.
Trafikale konsekvenser
Petersmindevej vil være spærret under motorvejen i to døgn fra tirsdag den 5. maj klokken 21.00 til torsdag den 7. maj klokken 21.00.
Der vil være omkørsel for bilister via Fynsvej/Højvangen. Der vil være skiltet med anbefalet rute for omkørsel i området.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne og de nærmeste beboere til arbejdet.
Læs mere om Udbygning af Sønderjyske Motorvej ved Kolding E45/E20 | Vejdirektoratet
Udvidelsen ved Kolding er en del af en samlet udbygning af E45 mellem Kolding og Randers. Vejdirektoratet udvider motorvejen flere steder på en i alt 60 kilometer lang strækning for at lette trafikken og de lange køer i myldretiden.
Læs mere om udvidelsen af E45 og hold dig opdateret på de trafikale gener, mens der bygges på trafikinfo.dk
Nøgleord
Kontakter
Mette Menne VikjærProjektchefVejdirektoratet
Tlf:72442258mevi@vd.dkTrine Brandt HelboKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 31 74 87tbh@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Natarbejde giver kortvarige spærringer på Hillerødmotorvejens forlængelse5.5.2026 15:02:07 CEST | Pressemeddelelse
I aften og nat vil der være kortvarige spærringer på Hillerødmotorvejens forlængelse i perioden fra klokken 22:00 til 05:00. Trafikken bliver ledt af vejen og udenom vejarbejdet.
Frakørsel 46 Hinnerup på E45 spærres i sydgående retning5.5.2026 14:28:03 CEST | Pressemeddelelse
Frakørslen på E45 Østjyske Motorvej i sydgående retning mod Hinnerup og Lisbjerg spærres fra 10. maj til 24. maj på grund af vejarbejde ved motorvejskryds Aarhus N. Trafikanter ledes ad en omkørsel via Djurslandsmotorvejen.
Rute 16 får ny asfalt ved Grenaa5.5.2026 14:20:52 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet udskifter asfalt på Ringvejen og Hovedvejen frem mod Århusvej i Grenaa fra onsdag 6. maj og cirka en måned frem.
Hastighedsgrænsen ved vejarbejder er ikke for sjov5.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerhalvårets mange vejarbejder får Vejdirektoratet til at relancere kampagne, der skal minde trafikanterne om at køre forsigtigt, når de passerer et vejarbejde.
Spor bliver spærret på Hillerødmotorvejens forlængelse4.5.2026 15:48:58 CEST | Pressemeddelelse
Efter flere ulykker bliver overhalingssporet på Hillerødmotorvejens forlængelse nu spærret, så der kun vil være et spor i hver retning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum