Droner i parløb skal finde jordens skjulte ressourcer
23.4.2026 08:00:00 CEST | Innovationsfonden | Pressemeddelelse
To droner i parløb skal fra luften analysere undergrunden og bidrage til at løse centrale samfundsudfordringer som forurening, råstofmangel og vandforvaltning. Det er målet i et nyt projekt, som Innovationsfonden har investeret 19,3 mio. kr. i.

Det nye dronesystem skal scanne undergrunden og give præcise oplysninger om f.eks. forurening, råstoffer, risiko for jordskred samt kortlægning af vandressourcer og lavbundsjorde. Og det vil kunne gøre det i områder, der ellers er utilgængelige eller miljømæssigt sårbare.
Teknologien baseres på såkaldte transiente elektromagnetiske målinger (TEM), som er en stærk teknologi til at levere informationer i de øverste få hundrede meter under jordoverfladen. Teknikken er allerede i brug fra helikoptere eller trukket af ATV’er.
Men der findes endnu ikke et ultralet TEM-system, der kan flyves med små droner. Det behov skal projektet imødekomme i løbet af de næste tre et halvt år.
I projektet skal vi udnytte den verdensledende position, vi har i Danmark på udvikling og anvendelse af TEM-teknologien. Vi har set, hvordan store dele af verden har brug for letanvendelige instrumenter til at give information om undergrunden, som er helt afgørende for en mængde samfundsinteresser. Vi vil tage den nuværende teknologi og føre den over på et drone-baseret system, som sammen med avancerede computerkoder og brug af AI vil gøre den anvendelig for en langt bredere skare, end det er tilfældet i dag, siger Anders Vest Christiansen, som leder projektet. Han er professor i geofysik på Aarhus Universitet.
Teknologi åbner for et voksende internationalt marked
Mere præcist skal det nye system baseres på to droner, som med et synkroniseret sender- og modtagerpar flyver i formation og tilpasser sig terrænet. Dronerne skal være små og simple, uden krav til særlig flyvetilladelse. Systemet vil inkludere avancerede funktioner, som muliggør banebrydende databehandling og -komprimering. Resultaterne kombineres med en unik flerdimensionel datatolkning og kan dermed levere højopløselige billeder af jordlagene – også i svært tilgængeligt eller farligt terræn, hvor man ikke kan køre eller flyve med større enheder.
Vi ser et stort internationalt efterspørgselspres for denne teknologi og forudser, at vi får en kæmpe fordel i at være først på markedet med vores løsning, siger Esben Auken, adm. dir. i TEMcompany.
Partnerne i projektet er Aarhus Universitet, De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS), højteknologivirksomheden TEMcompany ApS og Region Midtjylland.
Fakta
- Innovationsfondens investering: 19.3 mio. kr.
- Samlet budget: 26 mio. kr.
- Varighed: 3,5 år
- Officiel titel: DREAM - DRone-based Electromagnetic Aerial Mapping
Om partnerne
To institutter på Aarhus Universitet er med i projektet:
Institut for Geoscience er verdensledende indenfor TEM-teknologien og særligt udvikling data håndtering og tolkningsalgoritmer, som også er de elementer, der indgår herfra i projektet.
Institut for Elektro- og Computerteknologi skal udvikle den avancerede styring af dronerne og levere kode til AI-styret fortolkning af data, der kan levere information i realtid.
TEMcompany er et spin-out fra Aarhus Universitet og er det førende firma i verden på udvikling og salg af små TEM-systemer til enten håndholdt, gående eller kørende operation.
GEUS udvikler nye metodikker til at behandle undergrundsdata på den bedst mulige måde, så slutbrugeren sikres et pålideligt resultat, der inkluderer alt tilgængelig information om undergrunden fra dronemålinger såvel som anden information fra fx boringer.
Region Midtjylland er en central aktør i det danske landskab på anvendelse af data om undergrunden i forbindelse med jordforurening og identifikation af nye råstofgrave. De har derfor en stor interesse i at anvende forbedrede kortlægningsmetoder i deres daglige arbejde.
Kontakter
Line SkouboePresse- og kommunikationsrådgiver
Tlf:61905039line.skouboe@innofond.dkOm Innovationsfonden
Innovationsfonden accelererer forskning og innovation til løsninger, der styrker det danske samfunds konkurrenceevne og bæredygtighed.
Følg pressemeddelelser fra Innovationsfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Innovationsfonden
Kunstig intelligens skal aflæse bugspytkirtelkræftens skjulte proteinkort1.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kunstig intelligens (AI) og avanceret proteinkortlægning skal bane vej for tidligere opdagelse og mere præcis behandling af bugspytkirtelkræft. Det er målet med forskningsprojektet TIP-PDAC, som Innovationsfonden investerer 19,7 millioner kroner i. Projektet er ledet af Resolute Bio (tidligere OmicVision) i København.
Ny kontrolteknologi skal reducere fejl og spild i luft- og rumfartsindustrien26.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt dansk forskningsprojekt vil uden hverken røntgen eller fysisk kontakt kunne finde skjulte fejl i avancerede kompositmaterialer med større hastighed og præcision end nuværende metoder. Teknologien løfter kvaliteten og styrker bæredygtigheden i bl.a. luft- og rumfartsindustrien med færre fejl, mindre spild og en mere pålidelig produktion.
Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk18.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel demonstration og bane vejen for fremtidig opskalering.
Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne13.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt banebrydende projekt, FUTURPLAST, skal udvikle næste generation af cirkulære, ultrastærke og lette materialer, der kan reducere materialeforbrug og CO₂-aftryk, og på sigt erstatte både konventionelle komposit-materialer og metaller. Innovationsfonden investerer 19,5 mio. kr. i projektet gennem Grand Solutions.
Ny teknologi skal omdanne ubrugelig plastaffald til værdifulde kemiske produkter5.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et samarbejde mellem DTU, GreenLab Skive, Hysata og SemperCycle skal udvikle en ny teknologi til genanvendelse af forurenet plastik-affald. På sigt kan genanvendt industri- og husholdningsplast erstatte en betydelig del af de grundprodukter, der i dag bruges i stor skala i kemi-industrien. Innovationsfonden investerer 17,2 mio. kr. i projektet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum