2025 satte rekord i virksomhedshandler
Sidste år blev et rekordhøjt antal virksomheder handlet i Danmark, viser den seneste udgave af EY Transaction Trends. Tallene indikerer et stærkt dansk marked for køb og salg af virksomheder og en stigende handelsaktivet blandt virksomheder indenfor forsvar og sikkerhed.

På trods af global uro holder aktiviteten på det danske M&A-marked et historisk højt niveau. Ifølge EY Transaction Trends blev der i fjerde kvartal af 2025 gennemført 235 handler. Det er en stigning på 15 % fra forrige kvartal og det kvartal med flest handler nogensinde. Dermed ender 2025 som rekordår med 839 transaktioner mod 789 i 2024.
At det skulle blive et rekordår var ikke ventet, da vi stod ved årsskiftet til 2025, fortæller Søren P. Krejler, partner i EY og leder af EY-Parthenon i Danmark.
Ifølge ham handler mange transaktioner om strategisk fokus:
”Der er mange virksomheder, der har brug for ledelsesro. Derfor skærer man det fra, der ikke er kerneforretning. Samtidig ser vi, at virksomheder investerer målrettet i deres kerneforretning, og det driver mange handler.”
Teknologi, medier og telekommunikation (TMT) var igen den mest aktive sektor og stod for lidt over en fjerdedel af alle handler i 2025.
”På tech-området ser vi fortsat stor aktivitet. Det kan være både dyrt og svært selv at udvikle nye kompetencer, så mange vælger at købe sig til dem via opkøb af startups,” siger Søren Krejler og peger på, at mange danske virksomheder, på trods af geopolitisk uro og uforudsigelighed, står finansielt stærkt med en trimmet forretning, solide balancer og stærke bankforbindelser.
Private equity: Flere exits på vej
Private equity-aktiviteten ligger fortsat højt med 326 transaktioner det seneste år.
”Vi har fonde med meget kapital, der endnu ikke er investeret,” siger Søren Krejler og peger på, at over 180 danske PE-ejede virksomheder har været ejet i mere end fem år:
”Og eftersom private equity-fonde typisk ejer virksomheder mellem 5 og 7 år, betyder det, at vi formentlig vil se flere frasalg de kommende år," forudsiger han.
Forsvar og sikkerhed vinder frem
En markant udvikling i Q4 er stigende aktivitet inden for ’Security & Defence’.
”Jeg forventer endnu mere aktivitet blandt større virksomheder, der kigger mod security og defence. Nogle vil købe sig ind for at få kompetencer, men det kræver mod i bestyrelseslokalet,” pointerer han og kommer med sin vurdering af markedet det næste år:
”Jeg forventer, at 2026 bliver på niveau med i år. Virksomhedsledere er blevet mere vant til uro og reagerer ikke lige så nervøst som tidligere.”
Læs den fulde analyse af virksomhedshandlerne i vedhæftede fil.
Fakta:
Transaction Trends udarbejdes af EY-Parthenon og er en kvartalspublikation, der identificerer trends og tendenser i det danske M&A-marked. Data kommer fra Mergermarket og omfatter handler, hvor danske virksomheder har været mål, køber eller sælger.
Nøgleord
Kontakter
Anders BrandtoftPressechefEY
Tlf:2529 5369Anders.Brandtoft@dk.ey.comCarina MillingCommunication/Storytelling/PR
Tlf:2529 5788Carina.Milling@dk.ey.comVedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra EY Godkendt Revisionspartnerselskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EY Godkendt Revisionspartnerselskab
Usikkerhed og oprustning giver nye muligheder for dansk erhvervsliv8.12.2025 06:54:08 CET | Pressemeddelelse
Hidtil usete investeringer i forsvaret rulles ud over hele Europa, Det vil i høj grad også gavne danske virksomheder, der ikke normalt arbejder inden for forsvarsområdet, viser ny analyse fra EY.
Minerva Imaging er Danmarks bedste til vækst28.11.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Efter en dansk sejr skal Minerva Imaging og entrepreneurerne bag nu repræsentere Danmark ved den globale finale i verdens største vækstkonkurrence
Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne13.11.2025 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom der de seneste år er sket fremskridt i kønsbalancen i danske bestyrelser, har fire ud af ti bestyrelser på tværs af både børsnoterede og ikke-børsnoterede virksomheder (100+ ansatte) ingen kvinder. Samtidig sker rekruttering til bestyrelser i høj grad gennem personlige relationer og tidligere samarbejder, viser ny analyse.
Fra lokalt slagteri til regional sejr i verdens største vækstkonkurrence7.11.2025 08:16:00 CET | Pressemeddelelse
DanePork og Leo Grønvall er regional vinder i EY Entrepreneur Of The Year 2025 i Syd- og Sønderjylland. Han er nu i spil til prisen som Danmarks – og måske verdens – bedste vækstskaber
Software til digitale fotorammer sikrer vækstsejr i Midtjylland6.11.2025 08:15:00 CET | Pressemeddelelse
Frameo er regional vinder i EY Entrepreneur Of The Year 2025 i Midtjylland. De er nu i spil til prisen som Danmarks – og senere verdens – bedste vækstskabere
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum