2025: Endnu et varmt år
12.12.2025 10:08:11 CET | DMI – Danmarks Meteorologiske Institut | Pressemeddelelse
2025 skriver sig ind i top 10 over varmeste år. I år ender middeltemperaturen i Danmark som den fjerde varmeste siden 1874. Det er ikke en overraskelse, men nærmere et lærebogseksempel på, hvordan de menneskeskabte klimaforandringer gradvist bliver tydelige – også i Danmark.

Det er helt sikkert, at 2025 ender som det fjerde varmeste år, siden DMI’s målinger begyndte i 1874. DMI’s klimatologers bedste bud er, at landets middeltemperatur ender på 9,6 eller 9,7 °C, når året rinder ud.
Der er rift om pladserne i top 10 over varmeste år. 2024 endte som det tredje varmeste og 2022, som før lå på en delt fjerdeplads med 2007 og 2018 bliver nu henvist til en femteplads.
Mikael Scharling er klimatolog ved DMI og sidder dagligt og tjekker DMI’s målinger efter og bogfører dem. Klimatologen ser en tydelig fællesnævner: de høje temperaturer er alle af nyere dato.
- Hvis vi kigger på top 10 over varmeste år i Danmark, så er det tankevækkende, at den udelukkende består af årstal fra de seneste 20 år. Og dykker vi ned i, hvordan varmen fordeler sig i løbet af året, er det ofte et ”varmt” vinterhalvår, der skaber et varmt år, forklarer klimatologen og fortsætter:
- 2025 skiller sig ud fra de andre år i top 10. I 2025 var det næsten alle måneder – undtagen august - der lå over normalen.
Tallene understreger Mikael Scharlings pointe. Gennemsnittet over de fem måneder fra oktober til og med februar er 1,2 °C varmere end 1991-2020 klimanormalen, mens gennemsnittet over de resterende syv måneder kun er 0,6 °C varmere.
Klimaforsker: Klimaet er under forandring
DMI’s klimaforsker Rasmus Anker Pedersen ser det samme som klimatologen og underbygger det med viden fra klimamodeller og -forskning. Menneskeskabte klimaforandringer øger gradvist sandsynligheden for, at vi oplever varmere år og temperaturrekorder i Danmark.
- Klimaforandringer sker gradvist og i kombination med naturlige udsving i vejret i Danmark. Det betyder, at hvert eneste år ikke nødvendigvis er varmere end det forrige, men når vi kigger over en årrække, kan vi se en tendens til flere og flere varmere år. Derfor er det ikke en overraskelse, at der er hyppig udskiftning i top 10 over varmeste år, siger Rasmus Anker Pedersen, enhedsleder og klimaforsker i Nationalt Center for Klimaforskning ved DMI og supplerer:
- At de 10 varmeste år alle ligger inden for de seneste 20 år belyser, at en gradvis opvarmning er i gang, og at klimaet forandrer sig – også selvom vejret i Danmark har udsving fra år til år.
Ifølge DMI’s Klimaatlas vil Danmarks gennemsnitstemperatur stige med cirka 2 °C over de kommende 50 år – vel og mærke, hvis vi følger mellemscenariet for CO2-udledninger (RCP4.5), der svarer omtrent til verdens landes nuværende klimapolitikker.
På den globale skala styrer 2025 også mod endnu et varmt år. Ifølge Copernicus, der overvåger klimaet globalt, har 2025 kurs mod at blive det næstvarmeste år i målehistorien.
Heller ikke på globalt plan er der nogen tvivl: Hvert af de sidste fire årtier har været varmere end det foregående, og de ti seneste år har været de ti varmeste nogensinde målt.
Kontakter
DMI Kommunikation
Tlf:39157509presse@dmi.dkBilleder
Om Danmarks Meteorologiske Institut
Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) blev etableret i 1872, og det er i dag en institution under Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.
DMI varetager den meteorologiske betjening af samfundet inden for Rigsfællesskabet Danmark, Færøerne og Grønland med omliggende farvande og luftrum.
Den meteorologiske betjening omfatter prognose- og varslingstjeneste samt kontinuerlig overvågning af vejr, klima og dertil relaterede miljømæssige forhold i atmosfæren, på landjorden og i havet.
Følg pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DMI – Danmarks Meteorologiske Institut
Rekordvarmt hav og knastørt Vesteuropa satte præg på juli 202610.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Havoverfladen på tværs af næsten hele kloden uden for polarområderne har aldrig været varmere i en juli måned. Samtidig afsluttede Vesteuropa sin varmeste juni-juli-periode nogensinde med hedebølger, tørke og omfattende naturbrande
Juni 2026 blev den varmeste juni nogensinde målt i Vesteuropa og den næstvarmeste juni globalt9.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ifølge den europæiske klimatjeneste Copernicus Climate Change Service (C3S) blev juni den varmeste nogensinde målt i Vesteuropa, mens juni globalt blev den næstvarmeste i målehistorien. De ekstreme havtemperaturer er i høj grad med til at løfte temperaturerne.
DMI vil i lommen på grønlænderne7.7.2026 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI lancerer en grønlandsk udgave af ’Meteorologens kommentar’, der kan læses på mobilen. Her forklarer meteorologerne det vejr, der får betydning for hverdagen – i et mere direkte sprog og med blik for de store lokale forskelle.
Omegablokering lagde låg på vejret og løftede Danmark til 37 grader4.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En fastlåst bølge i atmosfæren sendte varm luft fra Nordafrika mod Danmark og var med til at udløse sidste uges hedebølge. Klimaforandringer skaber ikke omegablokeringen, men gør den varme, som følger med, mere intens. En ny blokering er ved at sætte sig fast.
Kraftig El Niño på vej3.7.2026 10:31:38 CEST | Pressemeddelelse
Verden kan gå et år med mere ekstremt vejr i møde. De internationale klimamodeller er usædvanligt enige om, at opvarmningen i Stillehavet vil blive markant stærkere hen over sommeren og efteråret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

