Molslinjen A/S

Nyt havnedesign udfordrer færger

Del

Det nye design af Rønne Havn udfordrer de konventionelle færger. Det viser de simuleringer, som Bornholmslinjen har foretaget sammen med Rønne Havn og Niras. Simuleringerne viser, at Hammershus ved bestemte vindretninger ikke længere sikkerhedsmæssigt forsvarligt kan sejle ind og ud af havnen i op til 23 sekundmeter vind – i stedet bør grænsen være 18 sekundmeter, anbefaler rapporten.

Færgen Hammershus, som sejler på ruten mellem Rønne og Køge, kan i det nye design ikke længere sejle sikkerhedsmæssigt forsvarligt sejle ind og ud af havnen i vindstyrker kraftigere end 18 meter i sekundet.
Færgen Hammershus, som sejler på ruten mellem Rønne og Køge, kan i det nye design ikke længere sejle sikkerhedsmæssigt forsvarligt sejle ind og ud af havnen i vindstyrker kraftigere end 18 meter i sekundet.

I februar 2025 udsendte Bornholmslinjen og Rønne Havn en fælles pressemeddelelse. Efter en længere debat om det nye design af Rønne havn ville parterne i fællesskab foretage simuleringer af ind- og udsejlingsforholdene i havnen med rederiets skibe i vejrforhold, som ikke tidligere havde været simuleret. De simuleringer er nu gennemført, og en rapport er udarbejdet af uvildige eksperter (FORCE Technology).

”Og rapporten viser desværre, at det nye havnedesign ved bestemte vindretninger kommer til at udfordre de konventionelle færger så meget, at det ikke længere vil være sikkerhedsmæssigt forsvarligt at benytte Hammershus og Povl Anker i vindstyrker kraftigere end 18 meter i sekundet”, siger Molslinjens CEO, Kristian Durhuus.

Det kan i værste fald betyde dage hen over et år, hvor Bornholm vil være helt uden færgebetjening.

”Vi vil intet andet end at opfylde vores forpligtelser som øens livline og sejle hver eneste dag, og vi vil lede efter løsninger. Men vi har ikke og har ikke haft indflydelse på havnens design og på de konsekvenser, det kan få for færgebetjeningen”, fastslår Kristian Durhuus.

Det er ved vindstyrker over 18 meter i sekundet i middelvinden med vind fra vest og nordvest, at sikkerhedsgrænsen for de konventionelle færger flytter sig. Rapporten fra FORCE Technology viser også, at hurtigfærgerne stadig kan operere med grænsen på 16 meter i sekundet – dog med mindre sikkerhedsmargin end tidligere.

”Det kommer til at stille højere krav til vores kaptajners kompetencer, da der ikke i samme grad er plads til justeringer eller fejl i forbindelse med besejlingen af det nye havnelayout”, konstaterer Kristian Durhuus.

Rapporten og dens konklusioner er delt med Rønne Havn og med Transportministeriet.

Kontakter

Billeder

Rønne Havn før ombygning.
Rønne Havn før ombygning.
Download
Rønne Havn nu.
Rønne Havn nu.
Download

Om Molslinjen

Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab med en flåde på 20 skibe, som årligt transporterer mere end 15 millioner gæster. Med 10 overfarter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen, Samsølinjen og Øresundslinjen forbinder færgerne Danmark, Sverige og Tyskland.

Bornholmslinjen og Molslinjen betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.

I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen, herunder også Bornholm Expressen i samarbejde med Vikingbus. Busserne kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Viborg, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.

Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere.

Mere info: www.molslinjen.dk

Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye