Red Barnet: Hvert 30. sekund vender et barn tilbage til Afghanistan, mens den humanitære krise i landet forværres
Tusindvis af afghanske børn ankommer hver dag til Afghanistan fra Iran og Pakistan. De kommer til et land, hvor næsten halvdelen af befolkningen allerede har brug for hjælp, viser en analyse fra Red Barnet.

Afghanistan er i øjeblikket ramt af en ny migrationskrise, fire år efter at Talebans tilbagevenden til magten ledte til masseudvandring. En analyse af data fra International Organization for Migration (IOM) viser, at over 800.000 børn er kommet til Afghanistan fra Iran og Pakistan indtil videre i år. Det svarer til, at et barn i gennemsnit ankommer hvert 30. sekund.
Det er dobbelt så mange børn, der har krydset grænsen, som hele sidste år, hvor de to nabolande satte deadlines for, hvornår udokumenterede migranter skulle rejse væk.
Tilstrømningen af mennesker, som vender tilbage til Afghanistan lige nu, er uden fortilfælde, fortæller Samira Sayed Rahman, politisk chef hos Red Barnet i Afghanistan.
– Vi står nu over for en humanitær krise i fuld skala, som vi aldrig har set før.
– Mange af disse børn er udmattede, skrækslagne og usikre på, hvordan de skal overleve i et land, der gennem de seneste fire år har kæmpet med alvorlig sult og fattigdom. Tusindvis af børn vender tilbage alene – uden familie eller adgang til basale fornødenheder, fortæller Samira Sayed Rahman.
Hun peger på, at de seneste års massive nedskæringer, hvad angår nødhjælp, har efterladt humanitære organisationer i Afghanistan overvældet af de enorme behov i landet.
– Denne krise er alvorligt underprioriteret, underfinansieret og overset. Og her betaler de børn, der vender tilbage, den højeste pris, siger Samira Sayed Rahman.
Det fleste af børnene, der krydser grænsen til Afghanistan, gør det uden andet, end hvad de kan have i hænderne, og tusindvis af børnene ankommer uden forældre eller pårørende. Derudover er hjemlandet fremmed for mange af dem, fordi de enten er født i nabolandene eller har tilbragt flere år der som flygtninge eller migranter.
En af de over 800.000 børn er 12-årige Omid*, der sammen med sine ni søskende blev tvunget til at forlade Pakistan. Han fortæller, at hans far pludselig dukkede op ved hans skole og fortalte, at de skulle rejse omgående.
– Vi pakkede vores ting hurtigt og steg ombord på en stor lastbil sammen med andre mennesker. Det var varmt. Vi havde ikke noget mad eller drikke. Jeg vil gerne have, at vi finder et hus, går i skole og lever et godt liv igen. Jeg vil gerne føle mig sikker og blive til noget, siger Omid*, der sammen med sin familie får hjælp af Red Barnet på et transitcenter.
Hans far, Feroz*, fortæller Red Barnet, at familien forlod Pakistan ”med tomme hænder og knuste hjerter”, og at han i øjeblikket hverken har et hjem, et job eller nogen anden måde at forsørge sin familie.
– Vi mistede vores hjem, vores bøger, selv vores familiefotos. Vi medbragte kun, hvad vi kunne bære – for det meste tøj og vigtige dokumenter. Resten blev vi nødt til at efterlade. Det var som at flygte fra en brand, siger Feroz*.
Familien er ankommet til et Afghanistan, hvor næsten halvdelen af befolkningen allerede før den seneste tids store tilstrømning af mennesker havde brug for humanitær assistance, og hvor hvert femte barn stod over for sult på kriseniveau. Samtidig kæmper landet med en hel række andre udfordringer, pointerer Rikke Hove Bæk, programleder for Red Barnets arbejde i Asien.
– Den humanitære krise Afghanistan er utroligt alvorlig. Landet er ramt af ekstrem fattigdom, vedvarende konflikt, massiv intern fordrivelse og tilbagevendende naturkatastrofer. Millioner af børn og familier er på flugt. Samtidig er klimaforandringerne en voksende trussel, og landet oplever hyppige tørker og oversvømmelser, der ødelægger levegrundlaget, fortæller Rikke Hove Bæk, som peger på, at det især er børn, der rammes hårdt af krisen.
– 56 procent af de internt fordrevne er under 18 år, og mange er uledsagede. Børn er fortvivlede, sultne og ved ikke, hvor de skal tage hen. Når fattigdommen stiger, er risikoen for børnearbejde og trafficking også stigende. Så vores humanitære fokus er på at hjælpe disse børn, påpeger hun.
Red Barnet opfordrer lande i regionen til at sikre, at menneskers tilbagevenden til Afghanistan er frivillig, sikker og værdig. At tvinge eller presse børn til at vende tilbage, kan øge risikoen for udnyttelse, overgreb og omsorgssvigt – især for de uledsagede børn.
Børnerettighedsorganisationen opfordrer også det internationale samfund til omgående at øge finansieringen for både at imødekomme de kritiske behov ved grænserne og for at kunne yde mere langsigtet støtte og hjælp til hjemvendte flygtninge, så de kan etablere sig i Afghanistan.
Siden marts i år har Red Barnet i Afghanistan hjulpet over 150.000 børn, der er vendt tilbage til landet. Red Barnets indsats udvides nu til at omfatte en sundheds- og ernæringsklinik samt kontantstøtte ved grænsen, børnebeskyttelsestjenester ved vores transitcenter og sundhedstjenester i områder, som folk ankommer til i Herat-området i det vestlige Afghanistan.
*Navnene er ændret for at beskytte deres identitet
Nøgleord
Kontakter
Sean CooganPresseansvarlig
Tlf:23 47 77 01seco@redbarnet.dkLinks
Om Red Barnet
Red Barnet arbejder i Danmark og 116 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.
Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
23 organisationer i fælles opråb til kommunerne: Afhjælp konsekvenserne af børnefattigdom og stigende fødevarepriser9.10.2025 07:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Fødevarepriserne er på himmelflugt, og antallet af fattige børnefamilier er steget. Derfor skal det kommende kommunalvalg også handle om, hvordan vi hjælper de 49.500 børn, der vokser op i fattigdom, mener 23 organisationer. I dag præsenterer de 10 anbefalinger til kommunerne, der skal sikre, at færre børn – uanset postnummer – lider under de vidtrækkende konsekvenser af børnefattigdom.
Mange danske kommuner har styrket beredskabet mod digitale overgreb mod børn og unge23.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens det for få år siden kun var hver fjerde danske kommune, som tog højde for digitale overgreb i deres beredskabsplaner ved overgreb mod børn og unge, er billedet i dag vendt helt på hovedet. Det viser en ny kortlægning af de 98 danske kommuners beredskaber foretaget af Red Barnet og TrygFonden. Udviklingen er meget positiv, lyder det fra Red Barnet, som opfordrer de 32 kommuner, som fortsat ikke behandler digitale overgreb i deres beredskaber, til at styrke børnebeskyttelsen.
H.M. Kongen spillede naturbingo og fangede frøer med børn21.9.2025 16:47:23 CEST | Pressemeddelelse
Smilene var store og spørgsmålene mange, da H.M. Kongen i dag kom på besøg i Red Barnets oplevelsesklub i Nykøbing Falster. Børn, forældre og frivillige hyggede sig sammen med Kongen, mens de samlede bænkebidere i skoven, fangede frøer i søen og lavede mad over bål. Det var første gang, Red Barnets mangeårige protektor oplevede børnerettighedsorganisationens aktiviteter på tæt hold efter at være blevet konge.
Ny ‘vuggevise’ skal hjælpe unge med at få ro i hovedet før sengetid: “Vi er blevet for vant til at opleve ubehagelige ting online”19.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De to unge kunstnere Josef og Sira Jovina udgiver sammen med stjerneproduceren Anton Westerlin i dag en ny sang, der sætter fokus på udbredte problemer med unges ubehagelige oplevelser online. Sangen udgives også i en live-version med Det Danske Drengekor og Det Danske Pigekor. Begge udgivelser sker i et samarbejde med On, der er den nationale indsats for digital dannelse af børn og unge.
Red Barnet: Over 20.000 børn er blevet dræbt i Gaza – ”Et forfærdeligt nyt lavpunkt”8.9.2025 15:00:54 CEST | Pressemeddelelse
De seneste knap to år er mere end et barn i timen blevet dræbt af israelske styrker i Gaza.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum